Tkanka tłuszczowa źródłem cennych komórek macierzystych

Tkanka tłuszczowa pozyskana w wyniku zabiegu liposukcji może zostać zamieniona w wyjątkowy lek, który przechowywany w banku komórek ma szansę przetrwać dziesiątki lat. Skorzystać z niego można na przykład w celu regeneracji uszkodzonego stawu.
Tkanka tłuszczowa w ujęciu 3D
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki ludzkiego organizmu. Mają zdolność do przekształcania się w inne komórki, a także wydzielają substancje jak czynniki wzrostu i hormonu, które wspierają naprawę i funkcjonowanie uszkodzonej tkanki. Z czasem organizm traci swoje naturalne zdolności do autoregeneracji – ciało się zużywa, a skóra wiotczeje. Zastosowanie komórek macierzystych może być dla organizmu jak zastrzyk nowej energii i impuls do naprawy.

Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu wszelkiego typu urazów ortopedycznych:

  • uszkodzeń mechanicznych ścięgien,
  • zużycia chrząstki stawowej,
  • w przypadku zmian zwyrodnieniowych.

Dzięki podaniu komórek macierzystych znacznie poprawia się ruchomość stawu i zmniejszają się dolegliwości bólowe. Ustaje również proces dalszej degradacji stawu. Lek uderza w przyczynę a tym samym łagodzi skutki choroby. 

Źródła komórek macierzystych

Krew pępowinowa i szpik kostny są najbardziej znanymi, ale nie jedynymi źródłami cennych komórek macierzystych. Zawiera je również tkanka tłuszczowa, której nadmiar oczywiście jest źródłem przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych i problemów natury estetycznej.

Tkanka tłuszczowa jest źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych, których pozyskanie jest proste (w porównaniu do innych źródeł). W dodatku komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej można swobodnie namnażać.  A w razie zaleceń lekarza, np. ortopedy, wykorzystywać na potrzeby własnego leczenia.

Reklama

Komórki macierzyste w tkance tłuszczowej

- Tkanka tłuszczowa usunięta podczas zabiegu do tej pory traktowana była jak odpad. Osoby poddające się takiemu zabiegowi myślą przede wszystkim o tym, jak się jej pozbyć. A to właśnie źródło cennych komórek macierzystych, które możemy w przyszłości wykorzystać do polepszenia naszego zdrowia i jakości życia – tłumaczy dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. 

Komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej obecnie można stosować w leczeniu ortopedycznym. W Polsce prowadzone są również projekty badawcze, gdzie komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej wykorzystywane są w roli opatrunków w stopie cukrzycowej i w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a zaawansowane światowe badania dają nadzieję, że wkrótce powszechnie będą wykorzystywane w każdej chorobie, gdzie dochodzi do uszkodzenia tkanek. 

- Nowością na rynku polskim jest preparatyka komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej w warunkach laboratoryjnych, z zachowaniem zasad GMP, gdzie cały proces został zatwierdzony przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Materiał po dostarczeniu do laboratorium jest oczyszczany z niepotrzebnych składowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyizolować tylko pożądane mezenchymalne komórki macierzyste. Następnie namnażamy je do określonej liczby – takiej, jakiej pacjent będzie potrzebował do terapii. Tak przygotowany materiał to już ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product, produkt leczniczy terapii zaawansowanej).  Minusem tej metody jest długi czas potrzebny do wyprodukowania ATMP – około 10 tygodni do pierwszego podania. Na jakość trzeba poczekać – dodaje Tomasz Baran. 

Reklama

Zabiegi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej

Na rynku dostępne są oferty zabiegu polegający na wstrzyknięciu naszej własnej tkanki tłuszczowej w uszkodzone ścięgno czy staw. Najczęściej wykorzystuje się do tego to bardzo proste metody, które polegają na pobraniu tłuszczu, poddaniu go prostej obróbce w dedykowanym do tego urządzeniu (lub nawet ręcznym wytrząsaniu tkanki) i podaniu go od razu pacjentowi. To rozwiązanie jest bardzo proste i dostępne bardzo szybko. Ma jednak podstawową wadę – jest to niepewna skuteczność, bo nie wiadomo co dokładnie powstaje w efekcie tego przyłóżkowego procesu, więc ani pacjent, ani lekarz nie do końca wie co jest podawane. Każdy dawca jest bowiem inny.


Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!