Nowy sklep

już ON-LINE

To cię czeka, jeśli masz źle dobrane obuwie

Kontuzja rozcięgna podeszwowego jest mniej znana niż kontuzja ścięgna Achillesa, ale może być równie poważna. Czasami dochodzi nawet do naderwania.
obuwie
Źródło: 123RF

Rozcięgno podeszwowe to mocna, włóknista struktura, zlokalizowana w okolicy podeszwowej strony stopy. Od tyłu przyczepia się do przyśrodkowej części guza piętowego, ku przodowi rozcięgno rozszerza się i dzieli na pięć części - każda z nich dochodzi do poszczególnych palców stopy.

„Rozcięgno podeszwowe jest narażone na urazy zbliżone do takich, jakie powstają w ścięgnie Achillesa, bo tak naprawdę jest jego przedłużeniem. Często bywa tak, że wzmożone napięcie mięśni uda, łydki i ścięgna Achillesa może powodować dysfunkcje i bóle właśnie w obrębie rozcięgna podeszwowego” - mówi Grzegorz Sobieraj, ortopeda i traumatolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.


Urazy rozcięgna podeszwowego często dotykają osób uprawiających bieganie. Są to zmiany przeciążeniowe, zapalne, czasem może dojść do naderwania. Przyczyną mogą być m.in. bieganie po zbyt twardym podłożu lub źle dobrane obuwie. Objawy to sztywność podeszwy, ból stopy, ból pięty, często nasilający się przy po wstaniu rano z łóżka, po dłuższym odpoczynku, albo po długim staniu czy też chodzeniu. Leczenie polega zwykle na okresowym zaprzestaniu treningu i terapii przeciwbólowej. O sposobach bardziej zaawansowanego leczenia, po odpowiedniej diagnostyce – zwykle badanie USG – decyduje lekarz.

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)