Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Bariatra – co to za lekarz i czym się zajmuje? Na NFZ

Bariatra to lekarz leczący otyłość. Proces leczenia w ramach chirurgii bariatrycznej dotyczy osób z II i III stopniem otyłości. Czym zajmuje się bariatra i jakie warunki musi spełniać pacjent, aby poddać się specjalistycznemu zabiegowi?
Bariatra mierzy obwód brzucha
źródło:123RF
Spis treści

Liczba otyłych osób zwiększa się na całym świecie w zaskakującym tempie. Wiele osób wykazuje nadwagę lub otyłość. Wzrastająca masa ciała znacznie pogarsza jakość życia i zwiększa ryzyko występowania chorób. Chirurgia bariatryczna to bardzo ważna i integralna część kompleksowego leczenia chorych z otyłością.

Reklama

Kim jest bariatra?

Bariatra nazywany jest także lekarzem od otyłości. Zajmuje się terapią osób otyłych, którym nadmierne kilogramy utrudniają życie, a niekiedy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Otyłość jest również przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Sama dieta nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. 

Przy znacznej otyłości, gdy wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi powyżej 40, pozbycie się nadmiernych kilogramów to wręcz konieczność. Proces leczenia otyłości u lekarza bariatry jest zawsze długotrwały. Błędem jest szybkie zrzucanie nadmiernych kilogramów. Leczenie bariatryczne składa się z metod operacyjnych i nieoperacyjnych. 

Podstawowe etapy działań medycznych bariatry to:

 • wywiad z pacjentem na temat stanu zdrowia, nawyków żywieniowych i trybu życia,
 • informacja o ewentualnych chorobach współistniejących i zapoznanie się z dokumentacją medyczną,
 • zlecenie podstawowych badań, informujących o ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta,
 • wyliczenia poziomu wskaźnika BMI (Body Mass Index) poprzez podzielenie masy ciała, wyrażonej w kilogramach przez wzrost w centymetrach podniesiony do kwadratu,
 •  dobranie odpowiedniej diety,
 • określenie indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
 • wprowadzenie leczenia farmakologicznego, jeśli dotychczasowe działania nie przynoszą rezultatów,
 • zlecenie psychoterapii.

Leczenie bariatryczne w większości przypadków nie jest objęte dofinansowaniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie otyłości, jeśli nie zagraża życiu, nie jest refundowane ze środków publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Najczęściej ta forma walki z otyłością musi być przeprowadzana w warunkach prywatnych, a pacjent sam ponosi koszty leczenia. NFZ finansuje w niektórych poradniach operacyjne metody zwalczania otyłości.  

Reklama

Czym się zajmuje bariatra?

Otyłość to poważna choroba. Dla wielu osób stanowi nie tylko problem estetyczny, a jest także zagrożeniem dla zdrowia i życia. Medycyna zna wiele nieoperacyjnych metod walki z nadmiernymi kilogramami. Jaki lekarz leczy otyłość? W głównej mierze otyłość leczą lekarze bariatrzy. Jeszcze do niedawna duża nadwaga leczona była tylko skomplikowanymi operacjami.

Jedną z najnowszych metod walki z otyłością jest technika Aspire Assist. Jest to rodzaj bypassu (pomostu), wprowadzanego przez lekarza do żołądka z użyciem endoskopu (silikonowej rurki). Ten bypass jest połączeniem pomiędzy żołądkiem a resztą organizmu, zakończonym „punktem dostępu”. Jest on niewidoczny, niewielki i niewyczuwalny, a działa podobnie jak stoma. Pacjent, dzięki temu urządzeniu może usuwać do 30% zawartości żołądka. Warunkiem koniecznym stosowania tej metody jest stała kontrola pacjenta przez bariatrę lekarza i monitorowanie na bieżąco stanu pacjenta. Ten mechanizm może być stosowany przez 5 lat. 

Kolejną metodą nieoperacyjnego leczenia otyłości, stosowaną przez bariatrę jest balonikowanie. Metoda polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonika, przez usta do żołądka przy użyciu endoskopu. Zabieg jest krótki, trwa do 20 minut. Po 6 miesiącach balonik jest usuwany.

Reklama

Chirurg bariatra - jakie ma zadania?

Chirurgia bariatryczna ma na celu doprowadzać do upośledzeń wchłaniania pokarmu poprzez zabiegi operacyjne. Dzięki takim zabiegom zmniejszana jest objętość żołądka lub następuje zmiana drogi pokarmowej. Skutkiem takiego leczenia jest nie tylko utrata kilogramów, ale także utrzymanie prawidłowej wagi przez długi czas. Odchudzanie przynosi nie tylko efekty estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, zapobiegając rozwojowi takich chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Działania medyczne chirurgów bariatrów to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia chorych z otyłością. Zabieg chirurgiczny powinien być brany pod uwagę w sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze nie przyczynia się do utraty masy ciała. 

Reklama

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych

Główne przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych to:

 • brak odpowiedniej opieki medycznej,
 • brak możliwości korzystania z dłuższej opieki pooperacyjnej,
 • nadużywanie alkoholu,
 • uzależnienie od leków,
 • choroby zagrażające życiu,
 • niestabilność psychiczna.

Bariatra kwalifikujący daną osobę do zabiegu dokonuje zawsze oceny przedoperacyjnej każdego pacjenta, zlecając wszystkie niezbędne badania.

Poradnie bariatryczne kierują zakwalifikowane osoby do przeprowadzenia jednego ze wskazanych zabiegów chirurgicznych:

 • założenie silikonowej opaski żołądkowej na górną część żołądka,
 • wyłączenie żołądkowo – jelitowe, polegające na zmniejszeniu objętości i skróceniu części trawiennej przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejsza się wchłanianie trawionego pokarmu,
 • mankietowa resekcja żołądka, polegająca na usunięciu 2/3 żołądka, zmniejszająca tym samym jego pojemność o 90%. Ta metoda znacznie zmniejsza wydzielanie hormonu głodu (greliny).

Wyniki każdego zabiegu operacyjnego zależą od stosowania zaleceń lekarza oraz poddawaniu się długotrwałej kontroli medycznej. 

Operacje bariatryczne są w niektórych szpitalach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na tego typu leczenie wystawia lekarz POZ z dokładnym wskazaniem, że pacjent jest kierowany do poradni chirurgicznego leczenia otyłości. Celem każdej poradni bariatrycznej NFZ jest kompleksowa i długoterminowa pomoc w walce z otyłością oraz zapewnienie fachowej opieki. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. P. Jarzynkowski, J. Książek, R. Piotrkowska „Chirurgiczne leczenie otyłości – rola i zadania zespołu interdyscyplinarnego”, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2016 r.,
 • 2. M. Fred, V. Hainer, H. Buchwald i inni „Wytyczne europejskie w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości olbrzymiej”, Via Medica, Praca Poglądowa,
 • 3. M.A. Krótki „Rola dietetyka w opiece nad chorymi poddawanymi operacjom bariatrycznym”, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego, Warszawa, 2015 r.,
 • 4. D.B. Sarwer, A.N. Fabricatore i inni „Psychologiczne następstwa chirurgicznego leczenia otyłości”, Psychiatria po Dyplomie, tom 6, nr 3, 2009 r.,
 • 5. Prof. M. Wyleżoł, WIML „Co nowego w chirurgii bariatrycznej i metabolicznej?”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Podobne artykuły
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!