🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Biopsja nerki – wskazania. Czy boli i czy wymaga hospitalizacji?

Biopsja nerki to badanie, które może okazać się niezbędne w diagnostyce schorzeń miąższu nerkowego. Jakie są wskazania do jego wykonania, na czym polega, czy jest bezpieczne? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Nerki po biopsji
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Biopsja nerki wykonywana jest w diagnostyce chorób miąższu nerkowego.
 • Badanie to polega na nakłuciu nerki specjalną igłą i pobraniu materiału do badań pod mikroskopem.
 • Zabieg ten uważany jest za bezpieczny, aczkolwiek mogą wystąpić po nim powikłania.
Spis treści

Reklama

Co to jest biopsja nerki?

Biopsja nerki jest inwazyjnym badaniem polegającym na pobraniu wycinka miąższu nerkowego do oceny laboratoryjnej. Pozwala ono określić zmiany morfologiczne i postawić na tej podstawie wiążące rozpoznanie oraz wdrożyć adekwatne leczenie.

Biopsję zazwyczaj wykonuje się metodą przezskórną. W trakcie zabiegu lekarz nakłuwa plecy pacjenta, a następnie posiłkując się specjalną sondą, wprowadza igłę biopsyjną do miąższu nerki, po czym zdecydowanym ruchem wyciąga ją ku górze, pozyskując w ten sposób materiał do badań.

Badanie wykonuje się na nerce własnej bądź przeszczepionej. Diagnostyka tego typu jest dziś tzw. „złotym standardem” w przypadku chorób miąższowych, a w szczególności białkomoczu nerczycowego.

Badanie to jest upowszechnione, a dzięki stałym postępom medycyny uznawane za bezpieczne (mimo możliwych powikłań, a także istniejących przeciwwskazań).

Reklama

Wskazania do biopsji nerki

Po co wykonuje się biopsję nerki? Najczęstsze wskazania do przeprowadzanie takiego badania to m.in.:

Stosuje się też biopsję jako sposób monitorowania pracy nerki po przeszczepie, a także do kontroli skuteczności leczenia niektórych nefropatii (FSGS, SLE, IgA).

Osobnym badaniem jest biopsja guza nerki. W tym przypadku pobiera się do analizy nie wycinek miąższu, lecz zbitej tkanki nowotworowej.

Jak długo w szpitalu po biopsji nerki?

Ze względu na znaczną inwazyjność, zabieg wymaga hospitalizacji. Nie powinno się go wykonywać ambulatoryjnie. Jak długo należy zostać w szpitalu po biopsji nerki?

Sama procedura trwa kilkanaście minut, wcześniej jednak musi zostać poprzedzona serią badań. Przykładowo, poprzedniego dnia przeprowadza się tzw. scyntygrafię, która pozwala ocenić wielkość i dokładne położenie narządu.

Z kolei postępowanie po zabiegu zakłada, iż pacjent powinien pozostać na obserwacji w szpitalu przynajmniej przez 24 godziny albo dłużej.

Ważne są również szczegółowe zalecenia po biopsji nerki, takie jak konieczność przebywania w pozycji leżącej w łóżku.

Zaleca się również, by przed opuszczeniem oddziału, pacjent został poddany podstawowym badaniom kontrolnym (morfologia krwi, USG nerki).

Jeśli stwierdzi się krwiaka, profilaktycznie podawany jest antybiotyk. Ponadto często stosuje się leki przeciwbólowe.

Reklama

Czy biopsja nerki jest szkodliwa?

Pacjenci często pytają z obawą, czy biopsja nerki jest szkodliwa? Zabieg ten wykonuje się od przeszło 100 lat, a od kilkudziesięciu wspomnianą metodą przezskórną, jest to więc procedura dobrze znana i zbadana.

Obecnie uważana jest za bezpieczną. Możliwe są jednak niepożądane konsekwencje. Do lekkich należą na przykład krwiak lub krwinkomocz. Nie wymagają one żadnych działań medycznych.

W 15-17 procentach przypadków powstać mogą przetoki (otwory) tętniczo-żylne, jednak prawie zawsze zamykają się one samoistnie.

Ciężkie powikłania biopsji nerki, a więc takie które wymagają przetoczenia krwi występują w 1-5 procentach przypadków. W około 0,1-1 proc. sytuacji niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Reklama

Przeciwwskazania do biopsji nerki

Należy pamiętać, że istnieją w przypadku biopsji nerki przeciwskazania do wykonania diagnostyki tą właśnie metodą. Należą do nich bezwzględnie:

 • brak zgody pacjenta lub jego opiekunów prawnych,
 • niemożliwa do wyrównania skaza krwotoczna,
 • ropień skórny w okolicy planowanego nakłucia,
 • obecność dużych i licznych torbieli,
 • ograniczona dostępność narządu u pacjentów posiadających tylko jedną nerkę.

Oprócz tego wymienia się przeciwskazania względne, a więc wymagające oceny lekarza pod kątem ewentualnych korzyści oraz zagrożeń. Są to:

 • obecność tylko jednej nerki (po wycięciu drugiej),
 • podejrzenie choroby nowotworowej,
 • wodonercze,
 • tętniak tętnicy nerkowej,
 • wysokie i niekontrolowane nadciśnienie,
 • ciężka niedokrwistość,
 • znaczna otyłość,
 • niewydolność nerek,
 • zakażenia układu moczowego,
 • ciąża.

Reklama

Jak wygląda biopsja nerki?

Przygotowanie do biopsji nerki należy zacząć od wykonania podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia krwi z liczbą płytek, biochemia krwi, analiza moczu), a także wspomnianej scyntygrafii.

Od pacjenta pozyskana musi też zostać zgoda. Należy pamiętać, że badanie jest wykonywane na czczo.

Jeśli chodzi o samą procedurę, jest ona inwazyjna, wymaga bowiem przedostania się przez powłokę skórną do organu wewnętrznego (niekiedy też zabieg przeprowadza się u pacjenta „otwartego”, w czasie operacji).

Jak wygląda biopsja nerki? Chory układa się na łóżku zabiegowym w pozycji na brzuchu (wyjątek stanowi diagnozowanie narządu przeszczepionego, znajdującego się w dole biodrowym - wówczas leży się na plecach).

Aby lepiej wyeksponować nerkę, pod ciało podkładany jest wałek. Za pomocą USG lekarz ustala optymalne miejsce wkłucia, po czym wprowadza igłę w głąb ciała w celu pobrania tkanek do analizy pod mikroskopem.

Czy biopsja nerki boli? Siłą rzeczy, tak. Dlatego stosuje się znieczulenie miejscowe, a w niektórych przypadkach ogólne.

Reklama

Cena biopsji nerki

Biopsja nerki prywatnie jest badaniem drogim. Pacjenci decydujący się na zabieg odpłatny muszą się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych, aczkolwiek należy pamiętać, że w ostateczny rachunek wliczane są też koszty pobytu w klinice, badań, leków, czy wyżywienia.

To, ile kosztuje diagnostyka, zależy od miejscowości, renomy danej placówki służby zdrowia i wielu innych czynników.

Generalnie jednak cena biopsji nerki kształtuje się w Polsce na poziomie od 1500 do 2000 złotych, przy czym są prywatne szpitale, w których koszt ten jest jeszcze wyższy i może osiągać nawet pułap 5 tysięcy zł.

Biopsja nerki jest również refundowana w ramach NFZ. Taka diagnostyka wymaga skierowania od lekarza i może się wiązać z dłuższym czasem oczekiwania na wykonanie badania, niż ma to miejsce w placówkach komercyjnych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Marzena Bojanowska, Beata Białobrzeska, Biopsja nerki własnej i przeszczepionej — holistyczna opieka nad pacjentem, Forum Nefrologiczne 2010, vol. 3, no 4, 317–325.
 • Michał Paluszczak, Andrzej Więcek, Wskazania do biopsji nerki, Medycyna po Dyplomie 2015 11-12.
 • Jacek Rubik, Jak się robi biopsję nerki, Pediatria po Dyplomie 2012.05.
 • Robert Drabczyk, Biopsja nerki, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/diagnostyka/51985,biopsja-nerki [data dostępu: 31.01.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Próbki krwi
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Kiedy i jak zrobić badanie OCT?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda