Korzeń maca - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?

Korzeń maca to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Bogaty w składniki odżywcze korzeń maca swym oddziaływaniem potwierdził liczne efekty zdrowotne. Przypisuje mu się właściwości łagodzące i wzmacniające, poprawiające witalność organizmu czy też dodające energii. Ta egzotyczna roślina zaliczana jest do grupy tzw. superfoods i zyskuje coraz większą popularność.
Warzywo maca
Źródło: 123RF

Spis treści

Korzeń maca doceniono głównie ze względu na jego bogaty skład i właściwości. Zauważono, że korzystnie wspiera układ odpornościowy i pozytywnie wpływa na zdrowie. I co bardzo istotne, to suplement diety bezpieczny dla organizmu. Ten rodzaj warzywa korzennego wykorzystywany jest przez mieszkańców Peru od tysięcy lat. Roślina ta pochodzi z centralnych Andów. Wiedza o medycznych właściwościach korzenia maca zaczęła mocno rozprzestrzeniać się w ostatnich latach. Swoim wyglądem przypomina rzodkiewkę lub czosnek. Korzeń maca może mieć też różne zabarwienie – czarne, czerwone, fioletowe lub żółte. Niezależnie od koloru jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika i aminokwasów. Ponadto zawiera składniki mineralne, takie jak miedź i żelazo.

Jakie właściwości ma korzeń maca?

Lista pozytywnych właściwości korzenia maca jest ogromna. Jako naturalny produkt jest w stanie dostarczyć organizmowi potrzebną ilość składników odżywczych. 

Do najważniejszych właściwości korzenia maca zaliczamy:

 • zwiększanie sprawności seksualnej mężczyzn i kobiet– dzięki swojemu składowi uważany jest za naturalny afrodyzjak , mający duży wpływ na poziom libido,
 • wspomaganie leczenia niepłodności– u mężczyzn zwiększa produkcje plemników, a u kobiet wspomaga owulację,
 • regulowanie gospodarką hormonalną– odbywa to się na poziomie przysadki i podwzgórza mózgu,
 • wzmocnienie krążenia krwi w mózgu– w okresach wzmożonej pracy umysłowej znacznie poprawia koncentrację i pamięć,
 • energetyzujące działanie– pozwala redukować stres, zmęczenie  i przywrócić  pozytywne samopoczucie (zdrowa alternatywa dla napojów energetycznych),
 • łagodzenie objawów menopauzy u kobiet– spożywanie korzenia maca zapobiega wahaniom nastroju czy eliminuje napady gorąca,
 • ochrona dla kości i stawów– korzeń maca wpływa korzystnie na przyrost tkanki kostnej, co skutecznie zapobiega osteoporozie,
 • neutralizowanie bólu kości i mięśni– w tym zakresie skutecznie walczy z reumatoidalnym zapaleniem stawów, 
 • wzmacnianie włosów– włosy stają się naturalnie silne i lśniące,
 • zwiększanie masy mięśniowej organizmu– występujące w składzie korzenia maca sterole posiadają podobne działanie do sterydów,
 • rozszerzanie naczyń krwionośnych– dzięki czemu zawarte w korzeniu maca witaminy regulują poziom cholesterolu,
 • wspieranie walki organizmu z fizycznymi oznakami upływu czasu  -antyoksydanty zawarte w korzeniu maca znacznie opóźniają procesy starzenia.

Wszystkie skuteczne oddziaływania roślina posiada dzięki swoim właściwościom odżywczym. Korzeń maca zawiera 18 aminokwasów, które dostarczane są organizmowi. Około 70% jego składu to węglowodany, które wspomagają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Pozostałe 20% to błonnik, a 10% to białko, łatwo przyswajalne. Korzeń maca zawiera tez duże ilości witamin, takich jak A, B1, B2, B6, C. Cenne minerały, takie jak cynk, miedź, żelazo czy wapń wzmacniają zdrowie każdego człowieka. 

Korzeń maca – przeciwwskazania

Korzeń  maca w zasadzie nie wykazuje większych przeciwwskazań do stosowania.  Jego nietoksyczny skład pozwala na bezpieczne zażywanie tego suplementu. Można nawet stwierdzić, iż korzeń  maca  eliminuje z organizmu szkodliwe substancje. Jednym z przeciwwskazań do zażywania korzenia maca jest tarczyca.

Również chorzy, którzy cierpią na niewydolność nerekpowinni ostrożnie stosować  korzeń maca z uwagi na zawarte w nim duże ilości potasu. Mężczyźni, którzy leczą stan zapalny gruczołu krokowego powinni zrezygnować  z terapii korzeniem maca.

W tym przypadku, poprzez duże ukrwienie narządu płciowego, może być odczuwalny dodatkowo większy ból.  Korzeń maca nie jest polecany kobietom w ciążyz uwagi na brak badań w tym zakresie. Zawsze należy pamiętać, iż w przypadku zmagania się z jakąkolwiek inną chorobą należy skonsultować stosowanie preparatu z lekarzem. 

Gdzie kupić korzeń maca?

Wielu specjalistów twierdzi, iż od właściwego stosowania korzenia maca zależy jego skuteczne i bezpieczne działanie. Można go zakupić  w aptekach lub sklepach zielarskich, a nawet w sklepach ze zdrowa żywnością. 

Jak stosować korzeń maca?

Można przyjmować go w postaci tabletek bądź proszku. Istotną zasadą w leczeniu korzeniem maca jest, aby dostarczać go organizmowi stopniowo. Na początku warto zacząć od sproszkowanego korzenia maca, aby właściwie regulować dobową dawkę  spożycia.  

Najczęściej zalecana dawka dzienna to jedna łyżeczka (ok. 3 gram) sproszkowanego korzenia maca. Jednak od tej reguły istnieją  wyjątki. Dla dzieci wskazana jest połowa spożycia osoby dorosłej, czyli połowa łyżeczki. W przypadku wspomagania leczenia niepłodności, dawka dzienna powinna być zwiększona do 2-3 łyżeczek (czyli ok. 6 -9 gramów na dobę). Zawsze zalecane jest w stosowaniu korzenia maca  rozpoczynanie kuracji od mniejszych dawek, stopniowo i systematycznie je zwiększając.

Należy wnikliwie obserwować organizm i oddziaływanie korzenia maca, aby zapobiec nadpobudliwości czy też problemom ze snem. Sproszkowany korzeń  maca można dodawać do sałatek, jogurtów czy napojów. Można również łączyć  go z popularnymi  koktajlami smoothie.  

Wielu specjalistów od zdrowego żywienia zaleca stosowanie korzenia maca na czczo, 10-15 minut przed zjedzeniem śniadania. Według ich oceny zwiększa to ilość wchłanianych składników i przyspiesza ich przyswajalność. Inni specjaliści zalecają stosowanie tego preparatu jako dodatku do śniadania. Zawsze jednak wprowadzenie korzenia maca do codziennej diety  wspomaga organizm, regeneruje i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 158)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!