Lecznicza cykoria

Główne działanie tej rośliny związane jest z chorobami układu pokarmowego i dróg żółciowych. Cykoria pospolita ma właściwości żółciopędne i przeciwzapalne, reguluje przemianę materii, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, a także usprawnia wchłanianie pokarmów i procesy trawienne. Ponadto roślina ta ma lekkie działanie moczopędne.
Spis treści

Inna nazwa to: cykoria zwyczajna, podróżnik polny, podróżnik pospolity. Jako surowiec zielarski cykorii podróżnika wykorzystuje się ziele (Herba Cichorii), kwiaty (Flos Cichorii) oraz korzeń (Radix Cichorii). W Polsce roślina ta jest łatwo dostępna, ponieważ występuje w całym kraju i nie znajduje się na liście chronionych gatunków. Surowce można więc pozyskiwać z cykorii rosnących w środowiskach naturalnych.

Skład cykorii

Roślina ta zawiera wiele związków biologicznie czynnych, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Najważniejsze w nich to: fitosterole, fenolokwasy, glikozyd intybina, żywice, inulina, pektyny, witaminy i sole mineralne. Dodatkowo w korzeniu znajduje się sok mleczny, który zawiera goryczkowe związki (laktukopikrynę i laktucynę). Kwiaty zaś zawierają: flawonoidy, antocyjany i związki kumarynowe.

Właściwości lecznicze cykorii podróżnika znane były już w starożytności. W medycynie ludowej szczególnie ceniono kwitnące ziele cykorii, które zawieszano na ścianie domu. Uważano, że specyfik ten odpędzi złe moce i zarazy, a domownikom zapewni pomyślność i szczęście.

Jak działa cykoria na ludzki organizm

Wyciągi wodne zawierające cykorię pospolitą polecane są w leczeniu zapalenia pęcherzyka i dróg żółciowych oraz przy stanach uszkodzenia wątroby. Preparaty zawierające tę roślinę stosuje się również w celu regulacji i pobudzenia trawienia i metabolizmu. Ponadto wykorzystywane są one w leczeniu zakażenia układu moczowego (ZUM) oraz przy ogólnym osłabieniu. Zewnętrznie preparaty z dodatkiem cykorii pospolitej stosuje się natomiast do łagodzenia stanów zapalnych skóry.

Cykoria podróżnik jest stosunkowo rzadko stosowana w medycynie, ponieważ jej działanie jest bardzo słabe. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się ją w kuchni i przemyśle spożywczym. Powszechnie stosowana jest jako dodatek do sałatek czy kawy zbożowej, a także jako barwnik do piwa.

Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań
  • Klasztorna apteka- zioła ojca Kiliana, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
     
Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama