Najbardziej sycące produkty. Pozbądź się głodu na długo!

Niektóre pokarmy sycą nas na dłużej niż inne i wcale nie zależy to od liczby kalorii, jakiej nam dostarczają. Z czego zatem wynika ten ewenement? Naukowcy dopatrują się odpowiedzi na to pytanie w odpowiednich proporcjach i zawartości błonnika i białka w takich produktach. Udało się nawet stworzyć listę produktów najdłużej hamujących uczucie głodu. Przedstawiamy najbardziej sycące propozycje. Niektóre mogą zaskakiwać!

Spis treści

1. Pieczone ziemniaki

Ziemniaki cieszą się złą sławą ze względu na wysoką zawartość skrobi i węglowodanów. Okazuje się jednak, że są one dobrą alternatywą dla osób dbających o linię. Zawierają sporo witamin i składników mineralnych, a także sycą na długi czas. Ugotuj je w mundurkach lub upiecz w piekarniku. Nie dodawaj śmietany, tłuszczu sosu. Oto sekret.

2. Zupa fasolowa

Brzmi zaskakująco? Jeśli nie dodasz do niej tłustego mięsa czy kiełbasy, będzie Twoim sprzymierzeńcem! Zawiera sporo błonnika, białka i wody. Nasyci na dłuższy czas.

Jabłka">

Reklama

3. Jabłka

Zawierają pektyny, które pomagają usprawniać procesy trawienne i sycić na dłużej. Poza tym jabłko w dużej mierze składa się z wody, a co za tym idzie - zawiera niewiele kcal w większej objętości. Jego zjedzenie wymaga też większej ilości czasu niż np. kawałka czekolady, co daje też czas mózgowi na „zauważenie” aktu jedzenia.

4. Owsianka

Wprost kipi od błonnika, a dodatkowo potrafi chłonąć płyny jak gąbka. Kiedy gotujesz płatki owsiane na wodzie lub chudym mleku, pęcznieje i nabiera objętości, mogąc na dłużej wypełnić nasz żołądek. Gdy dodasz do niej dodatkowo kilka migdałów i siemię lniane, uzyskasz jeszcze bardziej sycące danie.

5. Popcorn

Chodzi tu o przygotowany w domu popcorn, bez dodatku zbędnego tłuszczu. Tak przygotowana przez nas kukurydza zawiera sporo błonnika, a dodatkowo… zajmuje sporo miejsca w żołądku. Dzięki temu sprawia, że dłużej czujemy się syci, zjadając np. miseczkę popcornu do ulubionego filmu.

6. Jajka

Badania pokazują, że osoby spożywające jajka na śniadanie w ciągu dnia zadowalają się mniejszą liczbą kalorii w porównaniu do tych, które jedzą zwykłe kanapki. Jajka to jedne z niewielu produktów na ziemi, które zawierają kompletne białko (zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów, których organizm ludzki sam nie jest w stanie wyprodukować). Dzięki temu hamują głód na dłużej. Więcej: Co się kryje pod skorupką, czyli niezwykłe właściwości jajek

Reklama

7. Jogurt grecki

Należy koniecznie zwrócić uwagę, żeby w jego składzie nie było śmietanki! Jogurt grecki zawiera niemal dwa razy więcej białka niż normalny jogurt naturalny. To pozwala dłużej utrzymywać nas w sytości, minimalizując sięganie po dodatkowe przekąski. Dodaj go do śniadania lub zjedz na podwieczorek, a sam się przekonasz!

Zaopatrzmy się zatem w powyższe produkty i… bądźmy syci!

Czytaj też: Co się kryje pod skorupką, czyli niezwykłe właściwości jajek

 

Magdalena Olańska - dietetyk, diet coach, kognitywistka. Może pochwalić się szerokim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Uczestniczyła w międzynarodowych projektach, m.in. na Uniwersytecie w Walencji, gdzie wraz z grupą naukowców z różnych krajów prowadziła badania dotyczące żywności funkcjonalnej. Uczestniczka konferencji, propagatorka zdrowego odżywiania. Brała udział w programach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Dietetyki (m.in. "Mądre żywienie, zdrowe pokolenie", czy "1000 wizyt dla serca"). Obecnie zawodowo zajmuje się pomocą osobom z problemami żywieniowymi.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!