Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Co stosować, aby złagodzić podrażnienie pochwy?

Podrażnienie pochwy wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Główną przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie skóry lub nabłonka. W jaki sposób objawia się ten szczególny dyskomfort?
Pacjenta z problemem podrażnienia pochwy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Podrażnienie pochwy to przykra dolegliwość okolic intymnych. Przyczyny podrażnienia są bardzo różnorodne. Najwięcej tego typu przypadków powstaje na skutek uszkodzeń mechanicznych.
 • Suchość pochwy, czyli zbyt małe nawilżenie dotyczy sporej rzeszy kobiet. Niewielka ilość śluzu znacznie przyczynia się do podrażnień okolic intymnych. Jest to główną przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości w trakcie i po stosunku.
 • Wiele środków farmaceutycznych zwalcza problemy podrażnień pochwy. Łagodne zmiany można leczyć domowymi sposobami. Pozytywne działanie wykazują zioła, ale stosowane w nadmiarze mogą zaburzyć prawidłową florę bakteryjną pochwy.
SPRAWDŹ TEŻ: Pochwa po stosunku - co oznacza ból, pieczenie lub swędzenie?
Spis treści

Reklama

Objawy podrażnienia pochwy

Podrażniona pochwa to częsty powód wizyt u ginekologa. Nie zawsze pojawia się na skutek choroby, ale w każdej sytuacji dokucza i przynosi dyskomfort. Przyczyn takiego stanu jest wiele.

Pochwa stanowi początek kobiecych dróg rodnych. Posiada elastyczne ściany, a jej nabłonek jest delikatny i wrażliwy. Z uwagi na swoją budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia niż inne części ciała.

Podrażnienia i otarcia miejsc intymnych zasadniczo różnią się od infekcji intymnych. Głównymi przyczynami infekcji tej okolicy ciała są zakażenia grzybicze i bakteryjne. Powodem mechanicznego podrażnienia pochwy są złe nawyki i niewłaściwa higiena.

Oto kilka przykładów:

 • noszenie zbyt obcisłej bielizny, mało przewiewnej, wykonanej ze sztucznych materiałów,
 • mechaniczne uszkodzenia wrażliwej skóry pochwy podczas chodzenia, biegu czy jazdy na rowerze,
 • używanie silnie zapachowego papieru toaletowego,
 • stosowanie kosmetyków do pielęgnacji intymnej, zawierających szkodliwe substancje chemiczne,
 • zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
 • suchość, pojawiająca się po menopauzie, a także na skutek zaburzeń hormonalnych,
 • intensywna depilacja woskiem miejsc intymnych lub częste golenie,
 • alergia na produkty do higieny osobistej, płyny lub proszki do prania,
 • alergia na lateks, zawarty w prezerwatywach,
 • uczulenie na konkretny rodzaj podpasek lub tamponów.

Podrażnienie pochwy bardzo często objawia się w dość nieprzyjemny sposób. Dyskomfort w okolicach intymnych i nawet niewielkie rany sprzyjają przenikaniu do pochwy chorobotwórczych mikroorganizmów.

Do najczęściej występujących objawów podrażnienia tego miejsca intymnego należą:

 • nieprzerwany ból, szczególnie mocno odczuwalny w trakcie stosunku,
 • pieczenie pochwy,
 • zaczerwienienie,
 • obrzęk śluzówki,
 • swędzenie sromu i pochwy
 • krwawienie w miejscu uszkodzenia,
 • nadkażenie,
 • stan zapalny.

Reklama

Podrażnienie pochwy po stosunku

Otarcia pochwy podczas stosunku wywołują ból i stwarzają poczucie dużego dyskomfortu. Niekiedy pojawiają się tak często, iż kobieta traci uczucie przyjemności ze zbliżenia.

Co jest przyczyną podrażnienia pochwy w trakcie i po stosunku? Winowajcą jest zbyt mała ilość śluzu, produkowanego przez organizm kobiety. Nawilżenie dość znacznie ułatwia stosunek seksualny.

Brak wilgotności w trakcie zbliżenia to przypadłość nazywana „suchością pochwy”. Najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie, ale może też spotkać młode kobiety. Brak odpowiedniego nawilżenia zwiększa ryzyko podrażnienia wejścia do pochwy.

W jaki sposób można zapobiegać podrażnieniom lub je minimalizować? Jednym ze sposobów są specjalistyczne preparaty nawilżające, stosowane przed stosunkiem. Dbałość o prawidłową wilgotność pochwy znacznie ułatwia zbliżenia i przeciwdziała otarciom.

Dobrym rozwiązaniem są także kremy lub żele, które przywracają naturalne pH pochwy, jednocześnie ją nawilżając. Nie wolno zapominać o higienie miejsc intymnych, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Czasem wystarczy także zmiana tabletek antykoncepcyjnych na takie, które zawierają większe stężenie hormonów.

Podrażnienia pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży narażone są dolegliwości ze strony narządów intymnych. Podrażniona pochwa w ciąży to skutek zmian hormonalnych w organizmie przyszłej mamy. Poziom pH pochwy ciężarnej kobiety ulega wahaniom i zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Zmienia się także wilgotność i temperatura miejsc intymnych.

Inny odczyn pH sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Kobieta odczuwa pieczenie i ból pochwy, pojawia się także zaczerwienienie i świąd.  Żadnego z tych objawów nie wolno bagatelizować. Podrażnienia mogą doprowadzić do silnego stanu zapalnego pochwy w ciąży, a infekcje w tym miejscu są częstą przyczyną pęknięcia pęcherzyka płodowego.

Podrażnienia pochwy w ciąży mogą pojawiać się również na skutek noszenia zbyt obcisłej bielizny, niedopasowanej do nowych kształtów ciała. Dochodzi do otarcia skóry i zwiększenia wilgotności w okolicach krocza.

Niekorzystny wpływ ma także zmiana kosmetyków do pielęgnacji. Higiena osobista ma zawsze ogromne znaczenie, ale kobiety w ciąży często zbyt przesadnie o nią dbają, podmywając się przy użyciu środków z detergentami, które zaburzają florę bakteryjną. Warto w takim momencie zachować zdrowy rozsądek.

Reklama

Co na podrażnienia pochwy?

Otarcia i podrażnienia pochwy wymagają szczególnego postępowania. To delikatne miejsce intymne powinno być odpowiednio chronione. Pochwa jest ważnym narządem płciowym, dzięki któremu rodzą się dzieci, a także przeżywana jest przyjemność, płynąca z seksu.

Jakie środki farmaceutyczne pomagają zwalczać dolegliwości podrażnienia pochwy?

Oto najbardziej popularne:

 • krem na otarcia pochwy, który przyspiesza zabliźnianie ran, wspomaga odbudowę nabłonka i przywraca naturalny proces gojenia,
   
 • maść na otarcia pochwy, której zadaniem jest regeneracja, wygładzenie i zapewnienie odpowiedniej wilgotności pochwy. Produkty tego typu dość łatwo rozprowadzają się i zapobiegają przedostawaniu się czynników chorobotwórczych,
   
 • żel na podrażnienia pochwy, służący do pielęgnacji okolic intymnych. Lekka konsystencja żelu ułatwia szybkie wchłanianie produktu, nawilżanie i uelastycznianie skóry pochwy,
   
 • produkty w sprayu, które charakteryzuje kompleksowe i szerokie oddziaływanie na podrażnienia.

Reklama

Domowe sposoby na podrażnienia pochwy

Podrażnione okolice pochwy można także wspomagać bez używania środków farmaceutycznych. Skuteczne zastosowanie posiadają zioła, które łagodzą pieczenie, świąd pochwy i mają także działanie przeciwgrzybicze.

Pozytywne efekty przynosi stosowanie aloesu, szałwii, pokrzywy i nagietka lekarskiego. Popularne „nasiadówki” z użyciem któregokolwiek ze wspomnianych ziół łagodzą podrażnienie pochwy. Preparaty ziołowe należy zalać wrzątkiem i ostudzić do temperatury 36° C.

Taka nasiadówka powinna trwać od 10 do 20 minut. Zalecane są także ziołowe okłady na okolice intymne.

Domowym sposobem na podrażnienie pochwy są również ciepłe kąpiele z dodatkiem rumianku lub pokrzywy. Działają kojąco i łagodząco na wszelkie negatywne objawy. Pozytywne zastosowanie ma także soda oczyszczona, która obniża pH pochwy. Kąpiel z jej dodatkiem znacznie łagodzi podrażnienia. 

Czytaj również

Bibliografia

 • G. Jarząbek – Bielecka, M. Pawlaczyk, M. Pawlaczyk i inni „Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A):29-36
 • K. Olek-Hrab, D. Jenerowicz i inni „Wybrane dermatozy sromu”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Ginekologia Polska 2013, 84, 959-965
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Ból jajnika - przyczyny i objawy towarzyszące. Co pomaga na bolące jajniki?
Kobietę boli brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w okresie menopauzy
Menopauza - szczegółowe objawy i leczenie. Test online
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial