Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?

Przebarwienia w okolicy kresy pojawiają się u kobiet w ciąży. Organizm każdej ciężarnej kobiety przechodzi wiele zmian. Warto wiedzieć, co oznaczają zmiany na skórze i jaki mają wpływ na zdrowie.
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
źródło:123RF
Spis treści

Ciąża powoduje zmiany wewnętrzne i zewnętrzne u każdej przyszłej mamy. Kresa, czyli, charakterystyczna linia na brzuchu, występuje u każdego. Jest biała i prawie niewidoczna. U ciężarnych kobiet ulega przebarwieniom. Co oznacza ta zmiana na skórze?

Reklama

Czym są przebarwienia w okolicach kresy?

Kresa występuje na brzuchu ciężarnej kobiety. Ciąża nie jest jedynym przypadkiem, w którym pojawia się ta niewidoczna linia na ciele kobiety. Czym jest kresa? To biała, prawie niewidoczna linia, rozpoczynająca się od dolnej krawędzi mostka, poprzez pępek, a kończąca w okolicach spojenia łonowego. Normalnie nie widać jej gołym okiem, dlatego też nazywana jest białą kresą. Jej kolor w zasadzie nie różni się od koloru pozostałych partii brzucha. 

Okres ciąży to czas zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Obok wzrostu poziomu progesteronu i estrogenu, wzrasta także poziom melaniny. Jest to barwnik, który głównie odpowiada za pigmentację skóry. Składnik ten wywołuje w czasie ciąży powstawanie nowych zmian na skórze kobiety. Pojawiają się brodawki, pieprzyki, ciemnieją okolice sutków. 

Taki stan nie oznacza nic niepokojącego, a tylko naturalną reakcję organizmu na liczne zmiany w gospodarce hormonami. Swój wygląd zmienia także kresa. Dotychczas biała staje się ciemniejsza i ulega wielu przebarwieniom. U brunetek istnieje duże prawdopodobieństwo szybszego pojawienia się ciemnej kresy. Blondynki zauważają kresę znacznie później, niekiedy dopiero w 12 tygodniu ciąży. 

Reklama

Przyczyny wystąpienia przebarwienia kresy

Przebarwienia kresy to naturalne zjawisko. Nie wymaga ona szczególnego traktowania niż inne partie brzucha. Przyczyną powstawania zmian w kolorze jest rozciąganie powłok brzusznych w czasie ciąży. Stopień nasilenia przebarwień wynika z indywidualnych cech każdej kobiety. 

Kobieca skóra w czasie ciąży jest dość wrażliwa i delikatna. Podwyższony poziom hormonów jest odpowiedzialny za intensywną pracę komórek, odpowiedzialnych za pigmentację skóry. Ciemna kresa znika z reguły kilka tygodni po porodzie. Niektóre kobiety oczekują, iż zniknie ona zaraz po urodzeniu dziecka. W tych sytuacjach potrzebna jest cierpliwość. Organizm każdej kobiety potrzebuje czasu, aby wrócić do pełnej formy po porodzie. Kresa, która pojawiła się dość szybko w trakcie ciąży, zmieniając zabarwienie, zniknie równie szybko po porodzie. 

Czy kresa to jedyne przebarwienie w ciąży?

Ciemnienie kresy występuje u prawie 90% kobiet w ciąży. Nie tylko kresa biała jest narażona na zmiany koloru. Charakterystyczne zmiany przebarwieniowe pojawiają się także na twarzy. Określane są mianem ostudy, czyli nieregularnych plam o żółtobrązowej barwie, a szczególnie mocno widoczne są na policzkach i nad wargą. 

W ciąży ciemnieją także brodawki, które jednocześnie się uwypuklają i powiększają. Ten stan nie jest także powodem do obaw. Wszystko wraca powoli do normy po porodzie. Charakterystyczne dla okresu ciąży jest także zaczerwienie stóp i dłoni. 

Reklama

Czy kreska na brzuchu jest niebezpieczna?

Zaciemniona kresa nie stanowi zagrożenia ani dla zdrowia matki, ani tym bardziej dla dziecka. Nie powinna być powodem do jakiegokolwiek niepokoju. Nie można jednak przyspieszyć procesu znikania przebarwionej kresy po urodzeniu dziecka. Decyduje o tym stan wyrównywania hormonów w ciele kobiety i żadne dodatkowe działania nie wspomogą procesu wybielania tej części brzucha. 

Przebarwienia w okolicy kresy pojawiają się u każdej ciężarnej kobiety. Jest to efekt naturalnie wzmożonej pigmentacji. Problemem jednak może być przepuklina kresy białej. Znaczne powiększenie obwodu brzucha z jednoczesnym rozciąganiem włókien kolagenowych i mięśni brzucha może być przyczyną przepukliny kresy białej w ciąży. Pojawia się najczęściej w ostatnim okresie ciąży i samoistnie znika po porodzie.

Reklama

Objawy przepukliny kresy białej

Czym objawia przepuklina kresy? Najczęściej kobieta odczuwa ból w podbrzuszu, uczucie spięcia w trakcie pochylania do przodu, silne wzdęcia i nudności. Na odcinku kresy powstaje guzek, który jest na tyle elastyczny, że sam cofa się do jamy brzusznej. Wystarczy tylko stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha

Przepuklina kresy białej dotyka również mężczyzn i dzieci. Jednak kobiety w zaawansowanej ciąży są najmocniej narażone na powstawanie tego rodzaju przepukliny. W niewielu przypadkach rozejście mięśni prostych brzucha nie cofa się samoistnie po porodzie, a wtedy niezbędna jest pomoc medyczna. 

Zmiany skórne na ciele kobiet w ciąży, w tym także przebarwienia w okolicach kresy, mają duży wpływ na życie przyszłej mamy, zwłaszcza w obszarze samooceny i postrzegania. Zmiany w obrębie kresy na brzuchu nie powinny stanowić powodu do niepokoju. 

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Woźniak, B. Zegarska, K. Urtnowska-Joppek „Fizjologiczne zmiany dermatologiczne u kobiet w ciąży”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • A. Skorupińska, N. Sekuła „Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży”, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna, 2017 r.,
  • A. Pietras, L. Kapka-Skrzypczak „Wybrane zmiany skórne jako czynnik warunkujący jakość życia kobiet ciężarnych”, Hygeia Public Health 2017.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!