} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?

Jeszcze w tym tygodniu burza piaskowa prawdopodobnie nie ominie Polski i wraz z deszczem pył saharyjski spadnie na terenie kraju. W Europie będzie to jedna z największych tego typu burz od lat. Może mieć ona nieprzyjemne konsekwencje zwłaszcza dla alergików. Dlaczego?
Burza piaskowa
Źródło: 123RF
Spis treści

Kaszel, drapanie w gardle i łzawiące oczy – to tylko niektóre z objawów, które mogą pojawić się u alergików na skutek burzy piaskowej. Na stronie TwojaPogoda.pl zamieszczono następujący komunikat:

największe prawdopodobieństwo wystąpienia tych nietypowych opadów dotyczy obszarów górzystych i podgórskich, gdzie saharyjski pył do powierzchni ziemi ma najbliżej. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy w Tatrach na białym puchu ujrzymy żółto-pomarańczowe plamy. Ostatnio coś podobnego obserwowaliśmy w Zakopanem na początku marca 2016 roku.

Reklama

Saharyjski pył a konsekwencje zdrowotne

Wdychanie pyłu saharyjskiego może doprowadzić do uszkodzenia śluzówek, które z kolei prowadzi do zakażeń o podłożu wirusowym i bakteryjnym.

Najdotkliwiej burzę piaskową mogą odczuć alergicy, u których dłuższe wdychanie pyłu finalnie może spowodować zaostrzenie astmy, objawiające się:

W przypadku zauważenia u siebie wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny takiego stanu i w razie potrzeby wprowadzenia odpowiedniego leczenia, jak np. zmienienie przyjmowanej dawki leków.

Osoby, które na co dzień borykają się z alergią skórną, mogą zauważyć u siebie silniejsze wypryski alergiczne oraz nasilone atopowe zapalenie skóry.

Reklama

Jak zminimalizować nieprzyjemne objawy?

Przede wszystkim alergicy w miarę możliwości powinni unikać długiego przebywania na zewnątrz w czasie burzy piaskowej. Ponadto po powrocie do domu zaleca się wzięcie kąpieli, by zmyć z siebie pył, który może prowadzić do zaostrzenia objawów alergii.

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a więc pić minimum 2l wody dziennie, a w razie potrzeby zastosować preparaty wykrztuśne.

Alergicy powinni również pamiętać o czyszczeniu nosa, np. za pomocą soli morskiej oraz gardła. Można również sięgnąć po maseczkę ochronną, by zredukować ilość wdychanego pyłu.

Reklama

Kiedy saharyjski pył pojawi się w Polsce?

Meteorolodzy przewidują, że pył może zacząć pojawić się w Polsce w środę, 24 kwietnia. Zjawisko zacznie być widoczne najpierw w południowej Polsce i z czasem będzie przemieszczać się na północ kraju. Niebo może wówczas przybrać żółto-pomarańczową barwę.

Kolejnym z objawów będą tzw. brudne deszcze, czyli deszcz w połączeniu z niewielkimi ziarenkami saharyjskiego piasku. W konsekwencji może doprowadzić to do pojawienia się żółtego, błotnistego osadu na samochodach, oknach i parapetach.

We wschodniej i północnej części województwa saharyjski pył będzie widoczny prawdopodobnie w czwartek, 25 kwietnia. Wraz z nim do Polski może dotrzeć pyłek z roślin, który prowadzi do występowania licznych objawów u alergików, dlatego ważne jest regularne monitorowanie komunikatów pyłkowych.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!