Wszy łonowe. Jak skutecznie zwalczyć wszawicę?

Świąd odczuwany w okolicach intymnych, nasilający się w nocy, może być objawem wszawicy łonowej, czyli choroby pasożytniczej. Wszy żyjące na włosach łonowych są mniej ruchliwe od wszy głowowych i trudniejsze do zauważenia. Jednak wywołują ogromny dyskomfort i przykre dolegliwości, należy je zwalczać nie tylko domowymi sposobami.
Wszawica łonowa
Źródło: 123RF

Spis treści

Wesz to pasożyt żywiący się krwią, składający jaja, zwane gnidami. Wbrew ogólnemu przeświadczeniu, wszawicą łonową nie można zarazić się jedynie przez kontakt fizyczny z nosicielem choroby. Dolegliwość zaliczana do wenerycznych może jednak wystąpić po bezpośrednim kontakcie, takim jak: założenie cudzej odzieży (zwłaszcza bielizny), użycie cudzego ręcznika lub spanie po innych osobach w niewypranej pościeli lub kocach.

Objawy zarażenia wszami

Wesz łonowa (łac. Pthirus pubis) ma biało-żółtą barwę. Ze względu na swój rozmiar, zaledwie ok. 2 minimetrów, jest trudna do zauważenia. Pierwszy i najsilniejszy objaw zarażenia pojawia się już po kilku dniach. Silny świąd, powstający na skutek przemieszczania się pasożytów, występuje w okolicach intymnych i może obejmować obszar ud, wzgórka łonowego, brzucha oraz pachwin, powoduje także trudną do odparcia chęć drapania. O obecności wszy łonowych świadczą także ślady ich ukąszeń, czyli bladoniebieskie plamki na skórze. W niektórych przypadkach mogą pojawić się stany podgorączkowe, wzmożona drażliwość, a nawet apatia. 

Zobacz także: Zapalenie gruczołu Bartholina

Jak pozbyć się wszy?

Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, diagnozy nie wolno stawiać samemu, najlepiej udać się do lekarza - dermatologa. Niestety wszawica łonowa to problem wstydliwy, dlatego osoby zarażone korzystają z pomocy specjalisty dopiero, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta, co utrudnia i wydłuża leczenie. Zwalczanie wszawicy łonowej odbywa się za pomocą specjalistycznych środków (maści, płynów, szamponów, żeli). Preparaty stosuje się w cyklach, co kilka dni. Dzięki ponawianiu kuracji dochodzi do zabicia wszy i gnid na różnym etapie ich rozwoju. Najważniejsze, by terapię i środki ostrożności w tym samym czasie zastosowały wszystkie osoby mieszkające pod wspólnym dachem. O problemach należy też poinformować partnera, który niezwłocznie powinien poddać się leczeniu.

Domowe sposoby na wszy

Aby skutecznie zwalczyć uciążliwą i trudną do pokonania wszawicę łonową, prócz leczenie odpowiednimi preparatami aptecznymi stosowanymi na ciało, trzeba równocześnie zastosować inne środki, które pomogą pozbyć się pasożytów:

  • stosuj gorące kąpiele – w ten sposób nie pozbędziesz się wszy, ale ciepła woda przyniesie ulgę;
  • zacznij od depilacji miejsc intymnych – zrób to jeszcze przed zastosowaniem preparatu;
  • wypierz wszystkie ręczniki, pościel i odzież w wysokiej temperaturze, najlepiej z dodatkiem specjalistycznych preparatów owadobójczych.

Czytaj więcej: Rzęsistek pochwowy

Wszy łonowych można pozbyć się całkowicie. Najlepiej zacząć działać od razu po wystąpieniu pierwszych objawów, by drapanie nie doprowadziło do powstanie trudnych do wygojenia ran. Szybkie, zdecydowane działanie przyniesie ulgę. Należy także zdać sobie sprawę z tego, że choroba ta, wbrew stereotypom, nie  jest wynikiem braku higieny intymnej czy niedbalstwa. Dlatego bez wstydu i uprzedzeń należy udać się do lekarza i wdrożyć terapię także wśród najbliższych. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!