Dla Ciebie, na zdrowie!

Zapalenie tkanki tłuszczowej

Zapalenie tkanki tłuszczowej towarzyszy wielu chorobom reumatycznym, jednak jego przyczyny nie są do końca znane. Jakie czynniki wpływają na rozwój schorzenia i w jaki sposób się objawia?
Spis treści

Reklama

Charakter choroby

Zapalenie tkanki tłuszczowej bywa jednym z objawów lub schorzeń towarzyszących chorobom reumatycznym. Dochodzi wówczas do obumarcia komórek tłuszczowych. Najczęściej dotyczy kobiet. Zapalenie tkanki tłuszczowej może przybrać kilka postaci.

Postacie choroby

W przypadku choroby Vilanowa należy mówić o zajęciu przegród łącznotkankowych w tkance tłuszczowej. Zapalenie polegające na zajęciu zrazików tkanki tłuszczowej towarzyszy chorobie Webera-Christiana, zespołowi Rothmanna-Makaia, chorobom trzustkioraz niedoborom alfa-antytrypsyny, czyli białka osocza krwi. W wyniku schorzenia może dojść również do zapalenia naczyń. Zapalenie często przybiera postać mieszaną.

Reklama

Czynniki mające wpływ na zapalenie

Przyczyny zapalenia nie są do końca znane. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Mogą to być przede wszystkim urazy mechaniczne, niedobór białek osocza krwi, różnego typu zakażenia, a także choroby trzustki – głównie produkcja większej ilości enzymów trzustkowych. Zapalenie tkanki tłuszczowej towarzyszy również toczniowi rumieniowatemu oraz chorobom nowotworowym.

Objawy zapalenia

Jednym z objawów zapalenia tkanki tłuszczowej jest pojawienie się guzków w tkance podskórnej, które występują głównie na kończynach dolnych i mogą być bolesne. Do tego dochodzą bóle mięśni, bóle reumatyczne oraz podwyższona temperatura ciała. Po pewnym czasie w miejscu guzków pojawiają się widoczne blizny.

Istnieje również ryzyko pojawienia się tak zwanych przetoków między narządami, które zostają wypełnione wydzieliną, jest to jednak rzadkie zjawisko. Zapalenie współistnieje z innymi objawami, takimi jak problemy ze stawami, naczyniami krwionośnymi, wątrobą, nerkami oraz trzustką. W osób z zapaleniem tkanki tłuszczowej można zauważyć białkomocz lub krwinkomocz, leukocytozę (zwiększona liczba krwinek białych) oraz niedokrwistość.

Reklama

Rozpoznanie schorzenia

W celu rozpoznania, czy doszło do zapalenia tkanki tłuszczowej, pobiera się wycinek do badania mikroskopowego. Na jego podstawie określa się zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego konieczne są badania mające na celu rozpoznanie chorób trzustki oraz chorób reumatycznych. Bardzo ważne są również badania uzupełniające. Zaleca się najczęściej odczyn OB, morfologię krwi, analizę moczu, badania RTG oraz USG lub tomografię komputerową trzustki.

Leczenie zapalenia

Skuteczne leczenie zapalenia tkanki tłuszczowej zależy przede wszystkim od prawidłowego zdiagnozowania choroby, której towarzyszy, a także występowanie innych schorzeń. W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, w cięższych przypadkach natomiast leki immunosupresyjne, hamujące rozwój przeciwciał komórek odpornościowych.

Czytaj też: Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Ciągłe uczucie głodu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Przeczytaj artykuł
Zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć samodzielnie?
Kaloryczny posiłek
Przeczytaj artykuł
Chrom (pierwiastek CR) - właściwości. Jak działa?
Napis chromium
Podobne artykuły
Kobieta na diecie odchudzającej
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Odchudzanie bez efektu jojo
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Żywienie dojelitowe
Żywienie dojelitowe - na czym polega? Zasady PEG w domu
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?