Dla Ciebie, na zdrowie!

Bakteria czy wirus? Wykonaj test CRP, który pozwoli uniknąć niepotrzebnego stosowania antybiotyków

Decyzja o leczeniu antybiotykami powinna być zawsze uzasadniona. Ocena objawów i wyniki badań, szczególnie poziomu białka CRP pozwolą na rozpoznanie podłoża infekcji. Należy pamiętać, że antybiotyki zwalczają infekcje spowodowane przez bakterie, nie leczą natomiast chorób wirusowych! Decyzja o podjęciu antybiotykoterapii powinna być poprzedzona testem CRP.
Leczenie wirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Artykuł promocyjny

Reklama

Antybiotyk? Zatrzymaj się na chwilę!

Szerokie grono specjalistów w ramach Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków prowadzi kampanię, która ma zniechęcić lekarzy do pochopnego przepisywania tej grupy leków. Ma na celu również uświadamianie samych pacjentów, że antybiotyk nie jest "doskonałym lekiem na wszystko".

Wiadomo, że to wirusy są główną przyczyną zakażeń górnych dróg oddechowych!

Trzeba pamiętać, że 80% ostrych zakażeń układu oddechowego (bez względu na wiek chorego) jest spowodowana infekcjami wirusowymi, których nie wyleczymy antybiotykiem.

Niestety statystyki są zatrważające - nagminnie przyjmujemy antybiotyki z powodu chorób wirusowych (przeziębienie, ból gardła, grypa, kaszel o nieustalonej przyczynie), w których przypadku podanie ich jest bezcelowe i niepotrzebne.

Reklama

Czy antybiotyki szkodzą?

Nagminne stosowanie antybiotyków pociąga za sobą poważne konsekwencje. Antybiotykooporność - to powód numer jeden, lawinowo rośnie selekcja opornych na znane nam antybiotyki szczepów bakteryjnych wśród patogenów. Jednym słowem - dostępne teraz antybiotyki mogą w niedalekiej przyszłości być nieskuteczne w walce z bakteriami. Powikłania zdrowotne - stosowanie antybiotyku bez wskazań może powodować poważne powikłania - zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego: niszczenie fizjologicznej flory bakteryjnej, biegunka, zapalenie jelit czy wstrząs anafilaktyczny.

Reklama

Badanie CRP ‘złoty standard’ - kiedy zrobić test?

Białko CRP pojawiające się we krwi jest jednym z najbardziej czułych czynników ostrej fazy (odpowiedź organizmu na działanie niekorzystnych czynników, takich jak: zakażenie, zapalenie, uraz, proces nowotworowy czy niedokrwienie tkanek).

Pamiętaj! Oznaczanie stężenia CRP służy do wykrywania stanów zapalnych i pomaga w różnicowaniu podłoża infekcji. Jest to niezwykle istotne podczas podjęcia decyzji o stosowaniu antybiotyków.

Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie CRP u ludzi zdrowych nie powinno przekraczać 5 mg/l. W infekcjach bakteryjnych jego stężenie może wzrastać do ponad 100 mg/l! Test CRP warto wykonać w przypadku:

l Zakażenia dróg oddechowych - układ oddechowy zarówno u dzieci jak i dorosłych, jest najbardziej narażony na kontakt ze światem zewnętrznym.

l Infekcji u dzieci - wykonywanie testów CRP we wczesnym wykrywaniu infekcji bakteryjnych u dzieci, oszczędza cierpienia najmłodszym pacjentom.

Zauważyłeś objawy zakażenia dróg oddechowych lub odczuwasz typowe objawy grypy lub przeziębienia? Zanim sięgniesz po antybiotyk.

Wykonaj test CRP – sprawdź to działa!

Dziś już mamy alternatywę do badań laboratoryjnych – profesjonalne testy CRP, które są odpowiedzią na rosnącą świadomość pacjentów w zakresie antybiotykoterapii.

Profesjonalne testy CRP mogą być wykonywane w czasie rzeczywistym co zdecydowanie zwiększa wartość badania, a wykonanie tego typu badania zdecydowanie optymalizuje czas i zwiększa komfort pacjenta. Wykonanie badania tą metodą daje w ciągu kilku minut wynik poziomu CRP w krwi włośniczkowej pobranej z palca.

Badanie CRP można wykonać również prywatnie w laboratorium medycznym. Zdarza się, że przepisze je lekarz rodzinny działający w ramach funduszu zdrowia. Wówczas należy oddać krew do badań. Na wynik trzeba czekać, co powoduje zmniejszenie użyteczności parametru CRP, który powinien być wykonany w jak najkrótszym czasie. Najlepiej bezpośrednio podczas wizyty u lekarza lub samodzielnie przez pacjenta.

Zanim kupisz test w aptece sprawdź jego jakość!

Szybkie półilościowe testy CRP są powszechnie stosowane do diagnostyki zakażeń noworodków, dzieci i dorosłych w wielu krajach europejskich, szczególnie skandynawskich - dzięki czemu znajdują się one wśród krajów o najmniejszym zużyciu antybiotyków na świecie.

Przy wyborze Testu CRP należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1.  Zakres oznaczania CRP - domowy test CRP nie różni się sposobem wykonania badania od szybkich testów używanych w laboratorium. Dlatego tak jak profesjonalne testy, powinien oznaczać szeroki zakres stężeń w przedziale co najmniej od 10 do 100 mg/l lub szerszym. Im niższa wartość początkowa, tym bardziej czuły test.
  2. Przedziały stężeń - w teście półilościowym wynik CRP zostaje umieszczony w pewnym przedziale stężeń. Im więcej przedziałów tym dokładniejszy wynik. Najlepsze testy, zarówno profesjonalne jak i do użytku domowego posiadają 4 zakresy stężeń. Takie zakresy są również dostosowane do zaleceń i rekomendacji lekarzy.
  3. Gwarancja jakości - pamiętaj, każdy wyrób medyczny musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Na terenie UE gwarancją najwyższej jakości jest numer CE - nadawany przez Europejskie Jednostki Notyfikowane.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Dziecko w czasie badania nosa
Test na przeciwciała - jak, kiedy i gdzie go zrobić? Wyniki i cena
Test na przeciwciała w labolatorium
Kreatynina podwyższona - czy to powód do niepokoju? O czym świadczy zbyt wysoki poziom kreatyniny?
Badanie kreatyniny
Podobne artykuły
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!