Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Bóle stawów i kości - przyczyny i leczenie. Co pomaga?

Ból stawów i kości najczęściej związany jest z chorobą zwyrodnieniową kości lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jakie są przyczyny obu schorzeń? Na czym polega leczenie bólu stawów? Czy jest skuteczne i bezpieczne dla organizmu?
Ból pleców u seniora
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ból stawów

Ból stawów jest dla populacji osób w podeszłym doświadczeniem niemal powszechnym. W większości przypadków tego typu dolegliwości związane są z chorobą zwyrodnieniową stawów (OA od łac. osteoarhritis) lub też reumatoidalnym zapalenie stawów (RZS). Jak podają autorzy opracowania Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, w grupie 75+, odsetek cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych wynosi nawet 80 procent. Ogółem w Polsce z chorobą tą na różnych jej etapach zmaga się blisko 2 miliony osób. Do tego należy doliczyć 350-600 tys. pacjentów cierpiących na RZS. Należy wiedzieć, że ból stawów jest nie jedynym i najbardziej dotkliwym objawem wspomnianych schorzeń. Inne symptomy to:

 • OA – poranna sztywność stawów, postępująca niemożność wykonania ruchu, trzeszczenie w stawach, wysięk, pogrubienie obrysu kostnego, niestabilność, ból kości znajdujących się w sąsiedztwie.
 • RZA – na początku utrata wagi, potliwość, znużenie, później (oprócz bólu stawów) także poranna sztywność, obrzęk, utrata ruchomości, zanik mięśni otaczających stawy, ból kości, deformacja, przykurcze i upośledzenie funkcji stawów.

W obu przypadkach konsekwencją postępujących zmian jest trwałe kalectwo. W przypadku RZA finalnym skutkiem często jest przedwczesna śmierć.

Reklama

Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów nie są do końca rozpoznane. Mimo, iż przebieg i postęp chorób jest doskonale opisany, w kwestii ich etiologii naukowcy wciąż poruszają się na gruncie co najwyżej silnie uprawdopodobnionych hipotez.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, w wyniku której dochodzi do postępującej degradacji tkanki chrzęstnej. RZS jest schorzeniem o charakterze zapalnym, jednak przyczyny występowania tego typu reakcji nie zostały do dziś zdiagnozowane. Podejrzewa się, że ból stawów w przebiegu RZS może być konsekwencją błędnej odpowiedzi autoimmunologicznej, w wyniku której układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu, wywołując stan zapalny. Tak jak przy wszystkich innych schorzeniach autoimmunologicznych, tak i w tym przypadku istotne może być tło genetyczne. Badany jest też kontekst powikłań po infekcjach wirusowych.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyną bólu stawów jest postępująca z wiekiem utrata chrząstki stawowej i powstawanie narośli kostnych, czemu towarzyszyć może stan zapalny. Etiologia OA jest nieznana, wyróżnia się jednak kluczowe czynniki ryzyka, do których należą: podeszły wiek, nadwaga, uwarunkowania genetyczne, przeciążenia i urazy mechaniczne.

Reklama

Leki na ból stawów

Leczenie chorób stawów jest trudne i nie do końca satysfakcjonujące. RZS jest chorobą, która tylko w łagodnej i umiarkowanej postaci poddaje się lekom i wykazuje skłonność do remisji.

Najbardziej zaawansowany RZS leczy się ciężko i postępuje szybko, nurzając pacjenta w odmętach kalectwa. Z kolei w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, nie istnieje żaden środek farmakologiczny pozwalający odbudować zdegenerowaną tkankę chrzęstną – można jedynie powstrzymywać postępy choroby oraz łagodzić ból.

Jakie leki na ból stawów stosuje się w przebiegu obu chorób?

 • Reumatoidalne zapalenie stawów:
  • leki modyfikujące przebieg choroby, których celem jest doprowadzanie do jej remisji. Lekiem pierwszego wyboru jest metotreksat – związek chemiczny będący antagonistą kwasu foliowego. W przypadku jego nietolerancji można zastosować sulfasalazynę lub leflunomid;
  • leki zmniejszające ból stawów i łagodzące stany zapalne, w tym gikokortykosteroidy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • zmniejszający dolegliwości bólowe paracetamol;
  • w przypadku braku reakcji na paracetamol - środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
  • wolno działające preparaty z grupy SYSADOA (ang. symptomatic slow acting drugs for osteoarthritis), takie jak siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy.

Reklama

Co na ból stawów?

W przypadku stawów jak i innych chorób dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego już zawczasu warto pomyśleć o profilaktyce. W przypadku kondycji stawów wspomóc nas może suplement diety. Jeden z nich to Flexistav Xtra, który w składzie ma m.in. siarczan chondroityny, glukozaminę, kwas hialuronowy, a także witaminę C, imbir, kurkumę i kadzidłowca indyjskiego.

Reklama

Naturalne sposoby na ból stawów

Wsparciem dla leczenia farmakologicznego oraz fizjoterapii, są naturalne sposoby na ból stawów. Zaliczamy do nich przede wszystkim takie środki, jak:

 • dieta – najlepiej śródziemnomorska, wegetariańska lub wegańska. Powinna być lekkostrawna i nie tucząca (pamiętajmy, że wysoka masa ciała wpływa na obciążenie i degradację tkanki chrzęstnej stawów), a także mająca pozytywny wpływ na budowę i funkcjonowanie tkanki chrzęstnej. Należy w niej uwzględnić takie substancje, jak:
  • kwasy omega 3, biorące udział w budowie tkanek, mające silne działanie przeciwzapalne. Ich źródłem są m.in. oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, ryby morskie (śledź, halibut, makrela), owoce morza.
  • witaminę C, która bierze udział w syntezowaniu kolagenu i ma duży wpływ na kondycję chrząstki stawowej. Jej naturalne źródło stanowi większość warzyw i owoców.
  • białko odpowiedniej jakości, pochodzące z chudego mleka, chudych serów i innych tego typu wyrobów, a także chudego mięsa.
 • Okłady – jeden z najskuteczniejszych, praktykowanych od wieków naturalnych sposobów na ból stawów. Ciepłe lub zimne – nie ma w tej kwestii sprecyzowanych zaleceń, zaleca się dobranie temperatury metodą prób i błędów, adekwatnie do zaobserwowanych reakcji organizmu.
 • Aktywność fizyczna – lekkie ćwiczenia oraz spacery na świeżym powietrzu. Uwaga: trening sam w sobie nie powinien nasilać bólu. Pamiętajmy, że zbyt intensywne ćwiczenia również przyczyniają się do powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
 • Agnieszka Jura-Półtorak, Krystyna Olczyk, Diagnostyka i ocena aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów, Diagnostyka laboratoryjna Journal of Laboratory Diagnostics 2011, Volume 47, Numer 4
 • Anna Filipowicz¬ Sosnowska, Robert Rupiński, Reumatoidalne zapalenie stawów o początku w wieku późnym, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej 2008, 118
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Co na ból pod pachami?
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!