To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Spadek libido - problem kobiet i mężczyzn. Co robić?

Spadek libido do niedawna utożsamiano tylko z mężczyznami. Wiele kobiet także uskarża się na osłabiony popęd seksualny. Przeczytaj, jakie przyczyny powodują niechęć do współżycia i jak z nimi walczyć.
Spadek libido może mieć wiele przyczyn
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Spadek libido to problem wielu osób. Dotyka nie tylko mężczyzn, ale także coraz częściej kobiety. Brak aktywności seksualnej w związku wywołuje wiele negatywnych skutków, jak spadek wzajemnego zainteresowania, oziębłość seksualną i pogorszenie jakości życia.
 • Przyczyn niskiego libido jest bardzo dużo. Dużą część stanowią przesłanki chorobowe lub zażywanie leków, których działaniem ubocznym jest obniżanie popędu seksualnego. Obniżone libido to także skutek przemęczenia, stresu, braku snu, niewłaściwa dieta czy problemy w kontaktach z partnerem. U kobiet zanik libido często pojawia się w czasie ciąży lub bezpośrednio po porodzie.
 • Leczenie tego typu dolegliwości opiera się na szczegółowych badaniach, określających poziom hormonów w organizmie, odpowiedzialnych za gospodarkę hormonalną. Duże znaczenie ma jednak budowanie prawidłowej wzajemnej relacji, zmiana trybu życia i zdrowa dieta. W niektórych przypadkach lekarze zalecają psychoterapię w celu poprawy stosunków między partnerami.
SPRAWDŹ TEŻ: Libido - czym jest? Jak leczyć brak popędu seksualnego?
Spis treści

Reklama

Co oznacza spadek libido?

Libido, powszechnie określane również jako popęd seksualny lub pożądanie oznacza wzmożoną chęć do aktywności seksualnej. Osoba o wysokim poziomie libido posiada przez cały czas chęć do podejmowania współżycia seksualnego. 

Nie jest to tylko zainteresowanie seksem „w praktyce”, ale także myśli o stosunkach seksualnych i kontaktach z partnerem. Wiele osób twierdzi, że myśli i odczucia kobiety lub mężczyzny o wysokim libido kręcą się non stop wokół spraw związanych z seksem. 

Poziom popędu seksualnego u każdego człowieka jest różny. Kształtuje go wiele czynników – psychologicznych, biologicznych i społecznych. Zaburzenia libido to zwiększony apetyt na seks lub brak zainteresowania bliskością fizyczną z partnerem.

Obniżone libido wzbudza wiele niepokoju i obaw, czy organizm w taki sposób nie daje sygnałów o groźnych nieprawidłowościach. Jest to dość częste zmartwienie mężczyzn, ale problem dotyka też sporą rzeszę kobiet.

Czym przejawia się niskie libido? Oto najważniejsze sygnały:

 • spadek zainteresowania aktywnością seksualną,
 • poczucie całkowitej utraty chęci do współżycia,
 • brak fantazji seksualnych, zarówno w życiu, jak i na jawie,
 • brak fizycznych (cielesnych) oznak podniecenia, takich jak nawilżenie pochwy, obrzmienie i przekrwienie narządów płciowych lub zwiększenie ich wrażliwości.

Seks jest bardzo ważnym elementem związku, a bliskość fizyczna umacnia relacje między partnerami. Dodatkowo seks rozluźnia i relaksuje. W sytuacji dłuższego braku zainteresowania współżyciem seksualnym warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu i poszukać sposobu rozwiązania problemu. U wielu osób spadek libido ma podłoże nie tylko fizyczne, ale bardzo często także psychiczne.

Reklama

Spadek libido u mężczyzn

Popęd seksualny to ważny element życia większości mężczyzn. Nie zawsze brak ochoty na seks oznacza obniżone libido u mężczyzn. Trudno jest bowiem oddzielić seks od ogólnego samopoczucia w danym momencie, od spraw zawodowych czy osobistych.

Jednorazowy brak chęci na zbliżenie fizyczne z partnerką nie jest jeszcze sygnałem o spadku libido u mężczyzny. Problem pojawia się, gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas i jest powodem do zmartwienia, a nie krótkotrwałą niechęcią. Z obniżonym libido można walczyć, zmieniając nawyki życiowe lub konsultując się z lekarzem.

Dlaczego pojawia się ta nagła zmiana i brak zainteresowania seksem? Do najważniejszych przyczyn zaliczane jest:

 • przemęczenie,
 • brak snu,
 • zła dieta,
 • choroby,
 • nadużywanie alkoholu,
 • brak porozumienia z partnerką.

Najczęstszymi przyczynami spadku libido są jednak czynniki psychiczne. Głównie to one potrafią zablokować na seks. Z wiekiem także znacznie obniża się poziom testosteronu, ale jego niski poziom dotyka też młodych mężczyzn.

Jeszcze do niedawno nagły spadek libido przypisywano wiekowi mężczyzny. Dziś już wiadomo, że problem ten dotyka także młodych mężczyzn, niezależnie od wieku. Spadek libido u mężczyzn w wieku 20 lat rzadziej oznacza zmiany chorobowe, a głównie jego podłożem jest niewłaściwy dobór partnerki i brak właściwej relacji.

Jeśli oznacza jednak stan ciągły to warto skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyny leżą w sferze zdrowotnej lub niskim poziomie testosteronu. Pomiędzy 20 a 30 rokiem życia popęd seksualny mężczyzny powinien być najsilniejszy.

U mężczyzn po 30 spadek libido jest dość częstym zjawiskiem i głównie wynika ze spadku testosteronu. Do obniżenia aktywności mocno przyczynia się stres zawodowy i nadmiar obowiązków.

Spadek libido u mężczyzn po 40 oznacza obniżoną ochotę na seks z uwagi mniejszą sprawność fizyczną niż 20 lat wcześniej. Seks po czterdziestce może zupełnie inaczej wyglądać niż we wcześniejszych latach, ale nadal może pozostać satysfakcjonującym doznaniem i przyjemnością. 

https://youtu.be/1c_jjfjMYLY

Spadek libido u kobiet

Libido u kobiet, określane często apetytem na seks, nie jest stałą wartością, a głównie indywidualna cechą każdej kobiety. Jakie są przyczyny spadku libido u kobiet? Do najważniejszych zaliczane są zaburzenia hormonalne, niewłaściwa relacja z partnerem czy kompleksy związane z wyglądem i zmianami w ciele, które pojawiają się z wiekiem.

Wiele kobiet dostrzega u siebie znaczny spadek libido w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka. Tutaj głównymi winowajcami są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. W późniejszym okresie niechęć do aktywności seksualnej może być spowodowana nadmiarem obowiązków przy dziecku czy depresją poporodową.

Wpływ na poziom pożądania mają także fazy cyklu menstruacyjnego. Większość kobiet odczuwa mocny popęd seksualny przed miesiączką i w fazie jajeczkowania, a po jej zakończeniu libido znacznie spada.

Wahania poziomu aktywności seksualnej i obniżone libido u kobiet są także uzależnione od wieku kobiety. Schemat ten wygląda jednak zupełnie inaczej niż u mężczyzn. W wielu przypadkach spadek libido u 40 latki nie ma miejsca. Wręcz przeciwnie, u kobiet z wiekiem bardzo często wzrasta apetyt na seks.

Ma to ścisły związek ze zwiększoną świadomością własnego ciała i umiejętnościami czerpania radości ze zbliżenia seksualnego.

Zwiększeniu libido znacznie pomaga zmiana trybu życia, odpoczynek, relaks, sen, odpowiednia aktywność fizyczna i właściwa dieta, bogata w afrodyzjaki (owoce morza, szparagi czy gorzka czekolada).

Reklama

Przyczyny spadku libido

Wiele czynników, które powodują obniżenie libido jest wspólnych dla kobiet i mężczyzn. Te przyczyny dotykają obu płci w równym stopniu. Do takich zaliczane są: 

 • przemęczenie,
 • brak snu,
 • stres,
 • pojawienie się poważnych problemów życiowych (w pracy, domu czy konflikty w związku),
 • niewłaściwa dieta, a w szczególności diety odchudzające,
 • depresja,
 • przyjmowane leki, które wywołują obniżenie libido jako skutek uboczny ich działania,
 • nadużywanie alkoholu,
 • przyjmowanie substancji psychoaktywnych,
 • anemia,
 • poważne choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca i układu krążenia,
 • związek pomiędzy niedoczynnością tarczycy a spadkiem libido. Ta przesłanka dotyka mężczyzn i kobiety, ale panie częściej zapadają na ten rodzaj schorzenia. Tarczyca jest hormonem, który odpowiada za produkcję męskiego testosteronu i prolaktyny u kobiet,  
 • brak porozumienia z partnerem w codziennych relacjach,
 • odczucie zmniejszenia atrakcyjności fizycznej partnera,
 • otyłość.

U mężczyzn przyczynami spadku libido może być także zbyt duża liczba stosunków seksualnym w krótkim czasie. Ten czynnik rzadko pojawia się u kobiet, dla nich bowiem bardzo często zbliżenie nie jest tylko aktem fizycznym, ale także emocjonalnym. Stąd często mniejsza liczba partnerów seksualnych u pań. Niski poziom testosteronu, który spada u mężczyzn głównie w okresie andropauzy to także przyczyna osłabionego libido.   

Do najważniejszych przyczyn obniżenia libido, pojawiających się tylko u kobiet zaliczane są:

 • zaburzenia hormonalne, związane z ciążą i okresem po porodzie,
 • silne zainteresowanie opieką nad małym dzieckiem po urodzeniu i wynikające z tego przemęczenie. Instynkt macierzyński odgrywa tutaj kluczową rolę,
 • niewłaściwa relacja z partnerem, a głównie brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa, kłótnie,
 • zażywanie określonych leków, głównie środków antykoncepcyjnych. Spadek libido po antykoncepcji wiąże się z hormonami, obecnymi w tego typu środkach,
 • długość pożycia seksualnego,
 • kompleksy związane z wyglądem i zmianami w ciele kobiety,
 • urazy lub traumy z dzieciństwa,
 • związek pomiędzy menopauzą a spadkiem libido. Obniżona aktywność seksualna często dotyka panie w okresie menopauzy, kiedy organizm kobiety przechodzi przez burzę problemów hormonalnych,
 • fazy cyklu miesiączkowego.

Reklama

Jakie hormony zbadać przy spadku libido?

Hormony mają ogromny wpływ na aktywność seksualną, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ich niedobór może znacznie obniżać aktywność seksualną. Jakie hormony zbadać przy spadku libido? Oto najważniejsze:

 • testosteron, który jest naturalnym androgenem i kojarzy się głównie z męskimi hormonami. Jest on także produkowany w organizmie kobiety. Odpowiada z kondycje seksualną, podniecenie i pożądanie;
 • hormon tarczycy, aby sprawdzić, czy nie pojawia się niedoczynność. Ta przypadłość wywołuje spadek energii i jest częstą przyczyną braku ochoty na seks;
 • prolaktyna, czyli hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Produkowany jest przez mężczyzn i kobiety. U mężczyzn odpowiada za stymulację jąder do wydzielania testosteronu i odpowiada także za funkcje seksualne. Wysokie stężenie prolaktyny u panów oznacza obniżanie poziomu libido. U kobiet wysoki poziom prolaktyna znacznie osłabia aktywność seksualną;
 • dopamina, hormon, który przekazuje impulsy nerwowe do mózgu. Dzięki jego działaniu kobiety i mężczyźni odczuwaj ochotę na seks;
 • progesteron, żeński hormon płciowy, którego poziom wzrasta po owulacji i wycisza libido;
 • estrogeny, czyli hormony płciowe kobiet. Ich niski poziom jest nierozerwalnie połączony z niskim libido.

Jakie badania na spadek libido znajdują przyczyny braku chęci do aktywności seksualnej? Lekarz zleca badanie poziomu podstawowych hormonów, które odpowiadają za całą gospodarkę hormonalną organizmu.

Z zaburzeniami libido można zwrócić się do seksuologa, w przypadku kobiet do ginekologa, w przypadku andropauzy do androloga lub po prostu do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania lub skieruje do właściwego specjalisty.

Reklama

Jak podnieść libido?

Spadek libido to powszechne zjawisko, niezależne od wieku. Co brać na spadek libido? Wiele osób korzysta z leków i suplementów diety. Leki na libido powinny być uzupełnieniem zdrowego trybu życia, a nie jedyną formą wsparcia.

Warto sięgać po takie, które w swoim składzie posiadają argininę, ekstrakt sosny nadmorskiej, buzdyganek naziemny czy korzeń macy. Suplementy powinny zawierać żeń-szeń, który wspomaga wydolność organizmu i poprawia pracę gruczołów, wytwarzających hormony.

Lekarze często zalecają terapię hormonalną, aby przywrócić pełną sprawność seksualną. Tabletki na libido są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. Przyjmowanie nawet tych powszechnie dostępnych warto skonsultować z lekarzem.

Jak podnieść libido u mężczyzny? Mężczyźni często wspomagają się lekami, zawierającymi sildenafil, który wzmacnia erekcję, ściśle powiązaną z męskim libido. To substancja czynna, zwiększająca przepływ krwi w prąciu.

Jak podnieść libido u kobiet? Dla kobiet najczęściej przeznaczone są preparaty oparte na mieszankach ziołowych, których zadaniem jest przekrwienie narządów płciowych i zwiększenie wrażliwości na bodźce. Wiele leków dla pań stymuluje podniecenie.

Samo stosowanie leków nie wystarczy. Warto układać partnerskie i przyjazne relacje, rozmawiać o problemach, zwolnić tempo życia i zacząć siebie akceptować. Pomocną jest dieta, bogata w afrodyzjaki, takie jak ostrygi, wanilia, chili, kurkuma, banany, figi, owoce morza, czekolada, truskawki, awokado czy kawior.

Pozytywne skutki przynosi także zerwanie z nudą i rutyną w sypialni, np. poprzez wprowadzenie zabawek erotycznych, takich jak wibratory czy urozmaicenie gry wstępnej wyjątkową bielizną.

Na rynku dostępne są specjalistyczne sklepy erotyczne oferujące produkty, które poprawiają i urozmaicają życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne. Warto sprawdzić ich asortyment, gdyż dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Z. Lew-Starowicz „Hipolibidemia u kobiet”, Psychiatria po Dyplomie, 2017, 02
 • M. Janus, A. Szulc „Seksuologiczne narzędzia diagnostyczne w Polsce i na świecie”, Seksuologia Polska, 2015, 13, 1, s. 31-35
 • Z. Zdrojewicz, P. Biega, J. Rychter „Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia”, Seksuologia Polska 2013, 11
 • R. O‘Neill, R. Murphy, “Endokrynologia”, Urban&Partner, ISBN 978-83-66067-08-0
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!