Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe? Metody

Odsłonięte szyjki zębowe to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do parodontozy, a nawet utraty zębów. Dlatego obnażone szyjki zębowe powinno się leczyć u stomatologa oraz stosować się do kilku ważnych zasad, takich jak np. właściwa higiena uzębienia oraz odpowiednia dieta.
Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co oznaczają odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe to niestety, częsty problem osób w starszym wieku, a także osób mniej dbających o uzębienie (m.in. rzadko odwiedzających dentystę), czy higienę jamy ustnej (to np. nieregularne, zbyt krótkie, niedokładne mycie zębów, czy używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów lub pasty). Lecz nie tylko. 

Za odsłonięte szyjki zębowe mogą również odpowiadać takie czynniki jak np. stany zapalne w jamie ustnej, awitaminoza, kamień nazębny, nikotyna, wady zgryzu

Niektóre osoby rodzą się z cienkimi, delikatnymi dziąsłami, co czyni je bardziej podatnymi na takie dolegliwości.

Odsłonięcie się szyjek zębowych najczęściej objawia się:

  • nagłym, przeszywającym bólem występującym u nasady zęba, 
  • wrażliwością na gorące, zimne, słodkie, słone oraz kwaśne potrawy i trunki,
  • krwawieniem dziąseł. 

Ponadto dziąsła mogą być opuchnięte, a z ust można wyczuć przykry zapach.

Reklama

Jak leczyć odsłonięcie szyjki zębowe?

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest zależne od przyczyny, która spowodowała taki stan. Jednak podstawową kwestię stanowi tutaj prawidłowa higiena jamy ustnej. Polega ona na regularnym myciu zębów, co najmniej 2 razy dziennie przez dwie minuty, dokładnie wymiatając resztki pokarmowe i osad nazębny z zębów oraz szczelin międzyzębowych. 

Naturalnie leczeniem obnażonych szyjek zębowych powinien zająć się stomatolog, który po ustaleniu powodu, podejmie stosowne kroki, by wyeliminować te chorobotwórcze czynniki. Bardzo często dentysta przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwa kamień nazębny, powodujący właśnie odsłanianie się szyjek zębowych.

Czasami konieczne okazuje się leczenie ortodontyczne lub chirurgiczne odsłoniętych szyjek zębowych.

Reklama

Jakie są domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe?

Oprócz systematyczności w czyszczeniu i dbaniu o uzębienie ważny jest również rodzaj szczoteczki do zębów stosowany przez osobę, która ma problem z odsłoniętymi dziąsłami. Powinna to być szczoteczka o miękkim lub średnio twardym włosiu. 

Właściwa dieta bogata w różnorodne witaminy (głównie chodzi o witaminę C) i składniki odżywcze to bardzo dobry sposób na zapobieganie wystąpieniu tej przykrej dolegliwości ale także metoda zmierzająca do poprawy sytuacji w przypadku kiedy już borykamy się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Potrawy nie powinny być zbyt gorące, ani zbyt zimne, ich konsystencja powinna być lekka i miękka. Warto unikać bardzo kwaśnych, słodkich i gazowanych posiłków i napojóworaz pamiętać, że po zjedzeniu takowych należy odczekać godzinę czasu do mycia zębów. W przypadku palenia papierosów przez pacjenta, powinien on zarzucić ten niebezpieczny nałóg, ponieważ dym papierosowy wpływa na intensyfikację kamienia nazębnego. Należy jednak podkreślić, że nie ma skutecznych sposobów na domową kurację odsłoniętych szyjek zębowych. Jedyna słuszna droga to wizyta w gabinecie dentystycznym.

Reklama

Jaką pastę powinno się stosować na odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięta szyjka zębowa powinna być chroniona poprzez stosowanie delikatnej pasty do zębów, w której składzie znajdziemy odpowiednią ilość fluoru. Ważne by wykazywała się ona niską ścieralnością (maksymalnie do 30 RDA). Poza tym dobrze aby posiadała właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i regenerujące.

Nawet na „pierwszy rzut oka” można stwierdzić, czy pasta na odsłonięte szyjki zębowe nie będzie zbyt intensywnie ścierała szkliwa i drażniła dziąseł – im bardziej grudkowata i zawierająca większą ilość proszku, tym większe ryzyko uszkodzenia dziąseł. 

Co więcej, można wypróbować płukanek do jamy ustnej z np. szałwią, czy rumiankiem, które pomogą uśmierzyć ból oraz zniwelują stan zapalny. W aptece znajdziemy ponadto żele na odsłonięte szyjki zębowe, które powinny złagodzić te dolegliwości.

Reklama

Czym grozi brak leczenia odsłoniętych szyjek zębowych?

Brak skutecznego, stomatologicznego leczenia odsłoniętych szyjek zębowych może doprowadzić do pojawienia się zapalenia dziąseł, parodontozy, zaniku dziąseł, a także przyzębia oraz w rezultacie do wypadnięcia zębów.

Aby nie dopuścić do podobnych przypadków należy regularnie kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty, prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz prowadzić zdrowy tryb życia (z naciskiem na jadłospis pełen witamin oraz uwolnienie się od nałogu, jakim jest palenie papierosów).

Czytaj też: 

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!