Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe? Metody

Odsłonięte szyjki zębowe to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do parodontozy, a nawet utraty zębów. Dlatego obnażone szyjki zębowe powinno się leczyć u stomatologa oraz stosować się do kilku ważnych zasad, takich jak np. właściwa higiena uzębienia oraz odpowiednia dieta.
Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Co oznaczają odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe to niestety, częsty problem osób w starszym wieku, a także osób mniej dbających o uzębienie (m.in. rzadko odwiedzających dentystę), czy higienę jamy ustnej (to np. nieregularne, zbyt krótkie, niedokładne mycie zębów, czy używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów lub pasty). Lecz nie tylko. 

Za odsłonięte szyjki zębowe mogą również odpowiadać takie czynniki jak np. stany zapalne w jamie ustnej, awitaminoza, kamień nazębny, nikotyna, wady zgryzu

Niektóre osoby rodzą się z cienkimi, delikatnymi dziąsłami, co czyni je bardziej podatnymi na takie dolegliwości.

Odsłonięcie się szyjek zębowych najczęściej objawia się:

  • nagłym, przeszywającym bólem występującym u nasady zęba, 
  • wrażliwością na gorące, zimne, słodkie, słone oraz kwaśne potrawy i trunki,
  • krwawieniem dziąseł. 

Ponadto dziąsła mogą być opuchnięte, a z ust można wyczuć przykry zapach.

Jak leczyć odsłonięcie szyjki zębowe?

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest zależne od przyczyny, która spowodowała taki stan. Jednak podstawową kwestię stanowi tutaj prawidłowa higiena jamy ustnej. Polega ona na regularnym myciu zębów, co najmniej 2 razy dziennie przez dwie minuty, dokładnie wymiatając resztki pokarmowe i osad nazębny z zębów oraz szczelin międzyzębowych. 

Naturalnie leczeniem obnażonych szyjek zębowych powinien zająć się stomatolog, który po ustaleniu powodu, podejmie stosowne kroki, by wyeliminować te chorobotwórcze czynniki. Bardzo często dentysta przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwa kamień nazębny, powodujący właśnie odsłanianie się szyjek zębowych.

Czasami konieczne okazuje się leczenie ortodontyczne lub chirurgiczne odsłoniętych szyjek zębowych.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Jakie są domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe?

Oprócz systematyczności w czyszczeniu i dbaniu o uzębienie ważny jest również rodzaj szczoteczki do zębów stosowany przez osobę, która ma problem z odsłoniętymi dziąsłami. Powinna to być szczoteczka o miękkim lub średnio twardym włosiu. 

Właściwa dieta bogata w różnorodne witaminy (głównie chodzi o witaminę C) i składniki odżywcze to bardzo dobry sposób na zapobieganie wystąpieniu tej przykrej dolegliwości ale także metoda zmierzająca do poprawy sytuacji w przypadku kiedy już borykamy się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Potrawy nie powinny być zbyt gorące, ani zbyt zimne, ich konsystencja powinna być lekka i miękka. Warto unikać bardzo kwaśnych, słodkich i gazowanych posiłków i napojóworaz pamiętać, że po zjedzeniu takowych należy odczekać godzinę czasu do mycia zębów. W przypadku palenia papierosów przez pacjenta, powinien on zarzucić ten niebezpieczny nałóg, ponieważ dym papierosowy wpływa na intensyfikację kamienia nazębnego. Należy jednak podkreślić, że nie ma skutecznych sposobów na domową kurację odsłoniętych szyjek zębowych. Jedyna słuszna droga to wizyta w gabinecie dentystycznym.

Jaką pastę powinno się stosować na odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięta szyjka zębowa powinna być chroniona poprzez stosowanie delikatnej pasty do zębów, w której składzie znajdziemy odpowiednią ilość fluoru. Ważne by wykazywała się ona niską ścieralnością (maksymalnie do 30 RDA). Poza tym dobrze aby posiadała właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i regenerujące.

Nawet na „pierwszy rzut oka” można stwierdzić, czy pasta na odsłonięte szyjki zębowe nie będzie zbyt intensywnie ścierała szkliwa i drażniła dziąseł – im bardziej grudkowata i zawierająca większą ilość proszku, tym większe ryzyko uszkodzenia dziąseł. 

Co więcej, można wypróbować płukanek do jamy ustnej z np. szałwią, czy rumiankiem, które pomogą uśmierzyć ból oraz zniwelują stan zapalny. W aptece znajdziemy ponadto żele na odsłonięte szyjki zębowe, które powinny złagodzić te dolegliwości.

Czym grozi brak leczenia odsłoniętych szyjek zębowych?

Brak skutecznego, stomatologicznego leczenia odsłoniętych szyjek zębowych może doprowadzić do pojawienia się zapalenia dziąseł, parodontozy, zaniku dziąseł, a także przyzębia oraz w rezultacie do wypadnięcia zębów.

Aby nie dopuścić do podobnych przypadków należy regularnie kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty, prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz prowadzić zdrowy tryb życia (z naciskiem na jadłospis pełen witamin oraz uwolnienie się od nałogu, jakim jest palenie papierosów).

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też: 

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama