ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?

Domowe sposoby na potencję mogą się okazać wystarczające w walce z problemem, jeśli nie ma on podłoża chorobowego. Które z nich rzeczywiście są skuteczne? Jaki domowy sposób na potencję sprawdzi się w określonych sytuacjach?
Sposoby na erekcję
123RF
W skrócie
 • Domowe sposoby na potencję to przede wszystkim zdrowy tryb życia i dobre relacje z partnerką. Warto dbać o ruch, zbilansowaną dietę czy wystarczającą ilość snu.
 • Dieta na potencję powinna być zbilansowana, obfitować w ryby, jaja, warzywa, produkty pełnoziarniste. Powinna też zawierać wszystkie witaminy korzystnie wpływające funkcjonowanie narządów płciowych.
 • Suplementy diety na potencję są bezpieczne, pod warunkiem, że wybiera się je starannie i kupuje ze sprawdzonych źródeł.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są sposoby na opóźniony wytrysk?
Spis treści

Reklama

Jak zwiększyć potencję?

Zaburzenia erekcji są problemem bardzo powszechnym i stanowią jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Świadomość pacjentów jest coraz większa i coraz więcej spośród nich zgłasza się ze swoim problemem do specjalisty lub sięga po odpowiednie środki, których rynek farmaceutyczny oferuje bardzo wiele.

Niektórzy jednak, zanim zgłoszą się po fachową pomoc, wolą sprawdzić naturalne, domowe sposoby na potencję. Czy są one skuteczne? Wiele zależy od podłoża problemu, które może być rozmaite - od niewłaściwej diety po poważne schorzenia. Należą do nich m.in.:

 • zmiany hormonalne, w tym spadek poziomu testosteronu,
 • zmiany naczyniowe, niedrożność, uszkodzenie naczyń krwionośnych penisa,
 • choroby przewlekłe: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane,
 • nowotwory,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • przemęczenie,
 • brak snu,
 • stres, stany lękowe i depresyjne, traumatyczne doświadczenia, niska samoocena,
 • zła dieta, niedobór witamin,
 • palenie papierosów, picie alkoholu,
 • brak ruchu, zła kondycja fizyczna.

Jeśli dolegliwości nie mają podłoża chorobowego, naturalne metody mogą okazać się wystarczające i przynieść zadowalające efekty.

Co pomaga na potencję? Aby życie seksualne mężczyzny było zadowalające, przede wszystkim powinien on zadbać o zdrowy tryb życia i dobre relacje ze swoją partnerką. To warunki konieczne, by czerpać przyjemność i satysfakcję z seksualnych zbliżeń.

Zatem jak poprawić potencję domowym sposobem? Zdrowy tryb życia oznacza przede wszystkim:

 • wystarczającą ilość snu,
 • dbałość o tzw. higienę snu poprawiającą jego jakość i wydajność,
 • zdrową, zbilansowaną dietę,
 • regularną aktywność fizyczną, która w kontekście sprawności seksualnej ma za zadanie wzmacniać układ naczyniowo-sercowy i poprawiać krążenie; aktywność ruchowa poprawia także sylwetkę, co ma duże znaczenie dla samooceny i kondycji psychicznej,
 • ograniczenie lub rezygnację z używek.

Dobre relacje z partnerką natomiast wspierają poczucie własnej wartości, dobrą formę psychiczną i – co najważniejsze – przyczyniają się do ochoty na seks.

Reklama

Dieta na potencję

Aby być zdrowym i zachować dobrą kondycję ogólną, trzeba dbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi dobroczynnych, odżywczych substancji. Dieta na potencję to niezwykle ważny element codziennej dbałości o sprawność seksualną.

Zatem jak wzmocnić erekcję dietą? Przede wszystkim należy zatroszczyć się o obecność w pożywieniu takich substancji, jak:

 • cynk - to istotny pierwiastek, ponieważ bierze udział w syntezowaniu testosteronu – hormonu niezbędnego do osiągania prawidłowej erekcji. Cynk do organizmu dostarczymy spożywając między innymi ciemne pieczywo, chude mięso, kaszę gryczaną, jajka, owoce morza, orzechy i otręby;
 • arginina - jest ona aminokwasem niezbędnym do syntezy tlenku azotu, czyli substancji chemicznej mającej niebagatelne znaczenie w dla mechaniki erekcji. Arginina znajduje się m.in. w czerwonym mięsie, drobiu, owocach morza, żółtkach jaj, szpinaku, orzechach, siemieniu lnianym;
 • witamina E - nazywana bywa witaminą płodności, gdyż wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego (również naczyń krwionośnych zlokalizowanych w obrębie narządów płciowych), przy okazji stymulując produkcję plemników. Jej źródłem są m.in. słonecznik, orzechy, migdały, szpinak, olej słonecznikowy.

Stosując dietę na potencję, pamiętajmy też o kilku ważnych zasadach dotyczących żywienia, takich jak: 

 • stosowanie cukrów złożonych zamiast cukrów prostych,
 • ograniczenie do minimum tłuszczów nasyconych,
 • unikanie alkoholu i papierosów.

Reklama

Witaminy na potencję

Jakie witaminy na potencję dla mężczyzn są ważne i wspomagają troskę o sprawność seksualną? Okazuje się, że jest ich wiele i trzeba dostarczać je organizmowi regularnie, by zaburzenia erekcji się nie pojawiały.

 • witamina A - jej niedobory w organizmie mężczyzny mogą prowadzić do zmniejszonej produkcji hormonów płciowych, co niekorzystnie przekłada się na sprawność seksualną. Źródłami tej witaminy są głównie ryby, jaja, zielone warzywa i produkty mleczne;
 • witaminy z grupy B - uważane są za najlepsze witaminy na potencję, często będące składnikiem suplementów diety na poprawę erekcji. Rozszerzają one naczynia krwionośne, dzięki czemu wspierają dotlenienie i odżywienie wszystkich tkanek i układów, w tym narządów płciowych. Stymulują produkcję hormonów i prawidłową pracę układu nerwowego. Znaleźć je można m.in. w rybach, orzechach, ziarnach, mięsie wieprzowym, roślinach strączkowych, mleku, niektórych owocach i zielonych warzywach;
 • witamina C - redukuje poziom stresu, który jest jednym z najczęstszych przyczyn zaburzeń potencji. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, niszcząc wolne rodniki i tym samym zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się i uszkadzaniu komórek układu płciowego;
 • witamina D - ma ogromne znaczenie dla zdrowia komórek wyściełających naczynia krwionośne. Jej niedobory negatywnie wpływają na przepływ krwi, co może prowadzić do problemów z erekcją;
 • witamina E - wspomaga krążenie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i – podobnie jak witamina C – jest silnym antyoksydantem.

Reklama

Suplementy na potencję

Do nieinwazyjnych sposobów można zaliczyć również stosowanie odpowiednich preparatów w postaci kapsułek. Często mają one w swym składzie substancje naturalnego pochodzenia (np. zioła) i zawierają potrzebne układowi płciowemu witaminy. Środki na erekcję łączące kilka z tych substancji wykazują większą skuteczność, a forma kapsułki zapewnia wygodę stosowania.

Dla wielu pacjentów poszukujących suplementów na erekcję bardzo istotna jest dyskrecja, dlatego warto wiedzieć, że niektóre suplementy diety na potencję można zamówić przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Warto jednak pamiętać, że "coś na potencję" zamawiane on-line powinno zawsze pochodzić ze sprawdzonego źródła. Kwestie zdrowia są zbyt ważne, by ryzykować, przyjmując preparaty wątpliwego pochodzenia lub o niepewnym składzie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Prokop, P., & Astel, A. (2017). Rola suplementacji w zbilansowanym żywieniu człowieka. Cz. 1. LAB Laboratoria, Aparatura, Badania, 22.
 • Izdebski, Z. (2012). Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. Seksuologia Polska, 10(1), 1-8.
 • Król, J. Wpływ medycyny naturalnej na radość seksu. https://psychotronika.org/wp-content/uploads/old/prace/Wplyw%20medycyny%20naturalnej%20na%20radosc%20seksu.pdf (dostęp: 28.07.2021)
 • Drosdzol, A., Skrzypulec, V., Pniok, A., & Nowosielski, K. (2006). Afrodyzjaki—działanie biologiczne, wpływ na życie seksualne. Ann. Acad. Med. Siles, 60, 5.
 • Sawka, M. (2004). Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska, 2(1), 13-17.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Libido u mężczyzn
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?
Sposoby na erekcję
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!