Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – objawy i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry to stan zapalny, który może nawracać. Jakie są objawy tego schorzenia i jak sobie z nimi radzić? Co robić, aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia choroby? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Kobieta cierpiąca na łojotokowe zapalenie skóry
Źródło: 123RF

Spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry to powszechnie występująca choroba zapalna. Narażone są na nią przede wszystkim osoby, u których występuje łojotok. Często dotyka on ludzi w okresie pokwitania, jak również podatnych na stres i tych, którzy nieprawidłowo się odżywiają.

ŁZS może być również wynikiem nieprawidłowego dbania o higienę, w tym używania źle dobranych, drażniących kosmetyków. Ze względu na poziom testosteronu, z powodu łojotokowego zapalenia skóry najczęściej cierpią mężczyźni oraz kobiety z zaburzeniami hormonalnymi.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry obejmuje zazwyczaj owłosione obszary ciała. Choroba może wystąpić także w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, na przykład na skrzydełkach nosa, w zagłębieniu brody i na środku czoła. ŁZS atakuje czasem również górną część klatki piersiowej, uda, plecy i okolice za uszami. Schorzenie objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi w postaci łuszczących się, często swędzących rumieni o nieregularnych kształtach.

Ze względu na nagromadzony w warstwie rogowej naskórka łój, miejscami rumień może przybierać kolor żółty. ŁZS w najłagodniejszej postaci przebiega jedynie z łojotokiem i łupieżem owłosionej skóry głowy. W najbardziej zaognionej formie pojawia się znaczne nawarstwienie łuski i mocne zaczerwienienie połączone z uporczywym świądem. Powyższe objawy mogą przypominać atopowe zapalenie skóry (azs), łuszczycę, a nawet trądzik różowaty, dlatego w rozpoznaniu choroby ważna jest konsultacja z lekarzem, który postawi prawidłową diagnozę.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry zależy od nasilenia choroby oraz miejsca, w którym ona występuje. Polega ono głównie na łagodzeniu objawów stanu zapalnego oraz zmniejszeniu populacji grzyba Malassezia, który przyczynia się do rozwoju choroby.

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy o łagodnym przebiegu, zazwyczaj wystarczy zastosować odpowiednie szampony. Jeśli choroba nie ustępuje, lekarz może zaproponować wdrożenie preparatów sterydowych. Warto pamiętać, że należy stosować je jedynie zgodnie z zaleceniami dermatologa.

W przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry nieowłosionej, najczęściej stosuje się kremy ze składnikami przeciwgrzybiczymi i przeciwzapalnymi. Jeśli schorzenie obejmuje dużą powierzchnię ciała, lekarz może zaproponować przyjmowanie preparatów doustnych.

Łojotok skóry głowy a dieta

Duży wpływ na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry ma zła, uboga w witaminy i mikroelementy (zwłaszcza witaminę B i cynk) dieta. Przyczyną pojawienia się ŁZS może być także nadużywanie alkoholu oraz nadmierne spożywanie cukru i białej mąki. Odstawienie tych produktów w połączeniu ze wzbogaceniem diety o wartościowe pokarmy, może pomóc w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, a także zapobiec jego nawrotom.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!