Mąka z tapioki - gdzie kupić? Cena, właściwości i kalorie

Mąka z tapioki jest mało kaloryczna, lekkostrawna, bezglutenowa i hipoalergiczna. Choć zawiera mało składników mineralnych i witamin, uznawana jest z bardzo zdrową. Jako taka, znajduje liczne zastosowania w kuchni. Z mąki tapiokowej możesz przyrządzić ciasta, placki, naleśniki, a także niezwykle modny napój – bubble tea.
Mąka z tapioki w brązowej misce
źródło:123RF

Spis treści

Mąka z tapioki

Mąka z tapioki jest propozycją egzotyczną. Tapioka to produkt skrobiowy pozyskiwany z manioku, czyli krzewu, którego ojczyzną jest Brazylia, a który dziś uprawiany jest na masową skalę głównie w krajach afrykańskich (Nigeria, Kongo, Ghana, Angola, Mozambik, Kamerun) oraz azjatyckich (Tajlandia, Indonezja, Wietnam).

Bulwy manioku zbliżone są wyglądem do ziemniaków. Wytwarza się z nich kilka rodzajów produktów, które choć podobne w formie, różnią się nieco właściwościami, takich jak kassawa, gari, attike czy właśnie tapiokaOstatnia z wymienionych ma postać mączki lub drobnych kuleczek. Pozyskuje się ją w wyniku złożonego procesu technologicznego, którego początek stanowi oczyszczenie bulw z toksycznej manihotoksyny (w czasie obróbki termicznej).

Następnie surowiec jest mielony (często w młynach poruszanych siłą ludzkich rąk), po czym wyrabia się z niego ciasto i poddaje suszeniu w specjalnych pojemnikach. Odsączany wówczas jest płyn, zawierający w swoim składzie bardzo duże ilości skrobi. Po odparowaniu z niego wody, pozostaje surowiec zwany tapioką.

Właściwości mąki tapiokowej

Mąka tapiokowa charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością węglowodanów, w tym przede wszystkim skrobi i niemal zerowym udziałem innych składników odżywczych, w tym białek i tłuszczów. Śladowe są też ilości surowców mineralnych oraz witamin. 

Z danych U.S. Department of Agriculturewynika, że 100 gramów mąki z tapioki zawiera:

●      10,99 g wody

●      88,69 g węglowodanów, w tym:

o  0,9 g błonnika

o  3,5 g cukrów 

o  84,2 g skrobi

●      0,19 g białek

●      0,02 g tłuszczów, w tym

o  0,005 kwasów tłuszczowych nasyconych

o  0,005 kwasów tłuszczowych jednonasyconych

o  0,003 kwasów tłuszczowych wielonienasyconych

●      20 mg wapnia

●      1,5 mg żelaza

●      7 mg fosforu

●      11 mg potasu

●      0,11 mg magnezu

●      0,004 mg tiaminy

●      0,135 mg kwasu pantotenowego

●.     0,008 witaminy B6.

W składzie mąki tapiokowej w ogóle nie ma witamin A, C, B2, B3, B4, D, E oraz K. Dlaczego zatem uznawana jest ona za produkt zdrowy? Kto powinien spożywać produkty z tapioki?

Ile kalorii ma mąka z tapioki?

100 gramówmąki z tapioki dostarcza 358 kilokalorii, a więc o około 20 mniej, niż mąka pszenna. Nie jest więc szczególnie kaloryczna. Duża zawartość łatwo trawionych węglowodanów sprawia, że jest ona dobrze przyjmowana przez układ pokarmowy i szybko wchłaniana przez organizm. Doskonale zatem nadaje się do spożycia przez osoby z nadwrażliwością żołądka i jelit oraz różnego typu zaburzeniami trawienia. Co ważne, nie zawiera też cholesterolu, nie wpływa zatem na rozwój zmian miażdżycowych. Uchodzi przy tym za produkt hipoalergiczny, a to za sprawą bardzo niewielkiej ilości potencjalnie uczulających białek. 

W szczególności podkreślić warto, że mąka z tapioki nie zawiera glutenu, może więc być stosowana przez osoby cierpiące na nietolerancję tego białka, także w skrajnej postaci, jaką jest celiakia. Na tle zalet mąki z tapioki, wybija się tylko jedna poważna wada – ma ona wysoki indeks glikemiczny, wynoszący aż 80. Oznacza to, że nie powinna być stosowana w diecie dla diabetyków – u osób cierpiących na cukrzycę może wywoływać zbyt gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. 

Do czego stosować mąkę z tapioki?

Do czego mąka z tapioki może być wykorzystywana w kuchni? Mimo braku glutenu, jest ona stosunkowo zwarta i elastyczna, dobrze zatem nadaje się do wyrabiania ciasta do wypieku różnych produktów. Wymienić w tym kontekście można przede wszystkim wyroby cukiernicze - ciasta i ciastka, a także różnego rodzaju placki, naleśniki, omlety. 

Co istotne, mąka z tapioki jest praktycznie bezsmakowa, nie zmienia zatem właściwości potraw. Dlatego idealnie nadaje się do zagęszczania zup i sosów. Bywa też wykorzystywana do wyrobu budyniu, kisieli oraz różnego typu deserów, w tym klasycznych angielskich puddingów. Na całym świecie dużą popularnością cieszy się też wymyślony 40 lat temu na Tajwanie napój znany jakobubble teaJest to herbata przygotowana z dodatkiem kuleczek tapioki oraz mleka i cukru. Obecnie na całym świecie powstają lokale specjalizujące się w podawaniu tego typu napojów, często jest on też przyrządzany na własną rękę w warunkach domowych.

Cena mąki z tapioki

Cena mąki z tapioki, zwłaszcza na tle innych równie egzotycznych produktów, nie jest wygórowana. Za jeden kilogram zapłacić trzeba około 7-8 złotych, zaś opakowania o wielkości 400-500 gramów sprzedawane są w cenie 4-5 zł. 

=Mąkę z tapioki trudno jest dostać supermarketach, dyskontach i innych sklepach ogólnospożywczych. Gdzie kupić mąkę z tapioki? Naturalnym kanałem dystrybucji są natomiast sklepy z produktami kuchni azjatyckiej, a także z tak zwaną zdrową żywnością. Kupić też można mąkę tapiokową za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych w Internecie. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Simone de Souza Montes, Laís Maciel Rodrigues, Ryzia de Cassia Vieira Cardoso, Geany Peruch Camilloto, Tapioca and rice flour cookies: technological, nutritional and sensory properties, Ciênc. Agrotec., Lavras, v. 39, n. 5, 2015
  • Tapioca, pearl, dry, U.S Department of Agriculture, https://fdc.nal.usda.gov

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.