To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Mąka z tapioki - gdzie kupić? Cena, właściwości i kalorie

Mąka z tapioki jest mało kaloryczna, lekkostrawna, bezglutenowa i hipoalergiczna. Choć zawiera mało składników mineralnych i witamin, uznawana jest z bardzo zdrową. Jako taka, znajduje liczne zastosowania w kuchni. Z mąki tapiokowej możesz przyrządzić ciasta, placki, naleśniki, a także niezwykle modny napój – bubble tea.
Mąka z tapioki w brązowej misce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Mąka z tapioki

Mąka z tapioki jest propozycją egzotyczną. Tapioka to produkt skrobiowy pozyskiwany z manioku, czyli krzewu, którego ojczyzną jest Brazylia, a który dziś uprawiany jest na masową skalę głównie w krajach afrykańskich (Nigeria, Kongo, Ghana, Angola, Mozambik, Kamerun) oraz azjatyckich (Tajlandia, Indonezja, Wietnam).

Bulwy manioku zbliżone są wyglądem do ziemniaków. Wytwarza się z nich kilka rodzajów produktów, które choć podobne w formie, różnią się nieco właściwościami, takich jak kassawa, gari, attike czy właśnie tapiokaOstatnia z wymienionych ma postać mączki lub drobnych kuleczek. Pozyskuje się ją w wyniku złożonego procesu technologicznego, którego początek stanowi oczyszczenie bulw z toksycznej manihotoksyny (w czasie obróbki termicznej).

Następnie surowiec jest mielony (często w młynach poruszanych siłą ludzkich rąk), po czym wyrabia się z niego ciasto i poddaje suszeniu w specjalnych pojemnikach. Odsączany wówczas jest płyn, zawierający w swoim składzie bardzo duże ilości skrobi. Po odparowaniu z niego wody, pozostaje surowiec zwany tapioką.

Reklama

Właściwości mąki tapiokowej

Mąka tapiokowa charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością węglowodanów, w tym przede wszystkim skrobi i niemal zerowym udziałem innych składników odżywczych, w tym białek i tłuszczów. Śladowe są też ilości surowców mineralnych oraz witamin. 

Z danych U.S. Department of Agriculturewynika, że 100 gramów mąki z tapioki zawiera:

●      10,99 g wody

●      88,69 g węglowodanów, w tym:

o  0,9 g błonnika

o  3,5 g cukrów 

o  84,2 g skrobi

●      0,19 g białek

●      0,02 g tłuszczów, w tym

o  0,005 kwasów tłuszczowych nasyconych

o  0,005 kwasów tłuszczowych jednonasyconych

o  0,003 kwasów tłuszczowych wielonienasyconych

●      20 mg wapnia

●      1,5 mg żelaza

●      7 mg fosforu

●      11 mg potasu

●      0,11 mg magnezu

●      0,004 mg tiaminy

●      0,135 mg kwasu pantotenowego

●.     0,008 witaminy B6.

W składzie mąki tapiokowej w ogóle nie ma witamin A, C, B2, B3, B4, D, E oraz K. Dlaczego zatem uznawana jest ona za produkt zdrowy? Kto powinien spożywać produkty z tapioki?

Ile kalorii ma mąka z tapioki?

100 gramówmąki z tapioki dostarcza 358 kilokalorii, a więc o około 20 mniej, niż mąka pszenna. Nie jest więc szczególnie kaloryczna. Duża zawartość łatwo trawionych węglowodanów sprawia, że jest ona dobrze przyjmowana przez układ pokarmowy i szybko wchłaniana przez organizm.

Doskonale zatem nadaje się do spożycia przez osoby z nadwrażliwością żołądka i jelit oraz różnego typu zaburzeniami trawienia. Co ważne, nie zawiera też cholesterolu, nie wpływa zatem na rozwój zmian miażdżycowych. Uchodzi przy tym za produkt hipoalergiczny, a to za sprawą bardzo niewielkiej ilości potencjalnie uczulających białek. 

W szczególności podkreślić warto, że mąka z tapioki nie zawiera glutenu, może więc być stosowana przez osoby cierpiące na nietolerancję tego białka, także w skrajnej postaci, jaką jest celiakia.

Na tle zalet mąki z tapioki, wybija się tylko jedna poważna wada – ma ona wysoki indeks glikemiczny, wynoszący aż 80. Oznacza to, że nie powinna być stosowana w diecie dla diabetyków – u osób cierpiących na cukrzycę może wywoływać zbyt gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. 

Reklama

Do czego stosować mąkę z tapioki?

Do czego mąka z tapioki może być wykorzystywana w kuchni? Mimo braku glutenu, jest ona stosunkowo zwarta i elastyczna, dobrze zatem nadaje się do wyrabiania ciasta do wypieku różnych produktów. Wymienić w tym kontekście można przede wszystkim wyroby cukiernicze - ciasta i ciastka, a także różnego rodzaju placki, naleśniki, omlety. 

Co istotne, mąka z tapioki jest praktycznie bezsmakowa, nie zmienia zatem właściwości potraw. Dlatego idealnie nadaje się do zagęszczania zup i sosów.

Bywa też wykorzystywana do wyrobu budyniu, kisieli oraz różnego typu deserów, w tym klasycznych angielskich puddingów. Na całym świecie dużą popularnością cieszy się też wymyślony 40 lat temu na Tajwanie napój znany jakobubble tea

Jest to herbata przygotowana z dodatkiem kuleczek tapioki oraz mleka i cukru. Obecnie na całym świecie powstają lokale specjalizujące się w podawaniu tego typu napojów, często jest on też przyrządzany na własną rękę w warunkach domowych.

Reklama

Cena mąki z tapioki

Cena mąki z tapioki, zwłaszcza na tle innych równie egzotycznych produktów, nie jest wygórowana. Za jeden kilogram zapłacić trzeba około 7-8 złotych, zaś opakowania o wielkości 400-500 gramów sprzedawane są w cenie 4-5 zł. 

=Mąkę z tapioki trudno jest dostać supermarketach, dyskontach i innych sklepach ogólnospożywczych. Gdzie kupić mąkę z tapioki? Naturalnym kanałem dystrybucji są natomiast sklepy z produktami kuchni azjatyckiej, a także z tak zwaną zdrową żywnością. Kupić też można mąkę tapiokową za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych w Internecie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Simone de Souza Montes, Laís Maciel Rodrigues, Ryzia de Cassia Vieira Cardoso, Geany Peruch Camilloto, Tapioca and rice flour cookies: technological, nutritional and sensory properties, Ciênc. Agrotec., Lavras, v. 39, n. 5, 2015
  • Tapioca, pearl, dry, U.S Department of Agriculture, https://fdc.nal.usda.gov
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Tortilla z kaszą perłową
Nasiona chia - jak przygotować i gdzie kupić? Właściwości, kcal i cena
Chia
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Danie z płatkami owsianymi
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Danie z płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Ryż parboiled w drewnianej misce
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!