Nowotwór płuc – zawsze groźny dla palacza

Rak płuc to najczęściej występujący w Polsce nowotwór złośliwy. Jest przyczyną około 1/3 wszystkich zgonów z powodu nowotworów. Choroby tej zwłaszcza muszą się obawiać palacze papierosów, bowiem palenie tytoniu wielokrotnie zwiększa ryzyko jej wystąpienia.
Nowotwór płuc – zawsze groźny dla palacza
Źródło: Fotolia

Spis treści

Problem w tym, że guz w płucach może bardzo długo rozwijać się bez widocznych symptomów, a nawet kiedy już zaczną się pojawiać, pacjent może je uważać wyłącznie za skutek palenia papierosów. „W przypadku nowotworów płuc, szczególnie u palaczy papierosów, trzeba ostrożnie obserwować swoje dolegliwości, które były w trakcie palenia, czyli jak wyglądał kaszel, czy było odkrztuszanie plwociny i jak ta plwocina wyglądała. Jeżeli są zmiany czy charakteru kaszlu, czy wyglądu tej odkrztuszanej plwociny, trzeba się u lekarza pokazać” - mówi dr n. med. Katarzyna Szydłowska, onkolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Objawy nowotworu płuc

Przy rozwijającym się nowotworze płuc najczęściej występujące objawy to właśnie uporczywy, długotrwały i niedający się leczyć internistycznie kaszel. U wielu pacjentów łączy się on z odkrztuszaniem wydzieliny, a szczególnie zaniepokoić powinna obecność krwi w plwocinie i krwioplucie. Do innych typowych objawów należą: chudnięcie, ból w klatce piersiowej, duszność, chrypka i uczucie zmęczenia. Pojawienie się tych objawów u osoby palącej lub byłego palacza powinno być dla niego natychmiastowym powodem, aby wykonać RTG klatki piersiowej i udać się na konsultację do lekarza.

Mirosław Rokita

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!