Czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę. Ryzyko jest niewielkie, jednak należy pamiętać, że krwawienie nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę. Pamiętaj, że okres nie daje całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia, dlatego jeśli nie staramy się o dziecko, warto zastosować antykoncepcję.
Uśmiechnięta kobieta z prezerwatywą w dłoni
Źródło: 123RF
Spis treści

Współżycie podczas menstruacji to od wielu lat kontrowersyjny temat. Jedni się na to decydują, ponieważ pomaga im to zmniejszyć odczuwanie bólu miesiączkowego oraz doznają wtedy szczególnie dużą przyjemność, innych natomiast to zniesmacza i nie doprowadzają w tym okresie do sytuacji intymnych.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu?

Szansa na zapłodnienie w czasie miesiączki jest niska, jednak nie można mieć stuprocentowej pewności i warto sięgnąć po antykoncepcję, jeśli nie planujemy dziecka. Gdy stosujemy na co dzień antykoncepcję hormonalną nie musimy używać dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ okres ma wtedy tylko charakter krwawienia.

Natomiast, gdy nie sięgnęliśmy po taki rodzaj antykoncepcji warto użyć prezerwatywy, która prócz niechcianej ciąży ochroni nas również przed licznymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a partnera zabezpieczy przed krwią z miesiączki.

W jaki sposób może do zapłodnienia w czasie miesiączki?

Wiele kontrowersji na temat zajścia w czasie miesiączki w ciążę narasta poprzez myślenie, iż owulacja występuje podczas 14 dnia cyklu. Oczywiście jest to prawdą, ale tylko przy cyklu idealnym, czyli 28-dniowym. Faktycznie, niewielka liczba kobiet ma tak regularne miesiączkowanie.

Do jajeczkowania dochodzi na 14 dni przed rozpoczęciem następnego cyklu, a komórka jajowa ma żywotność od 10 do 24 godzin. Plemniki w odpowiednim środowisku – drogach rodnych w okresie okołoowulacyjnym – są zdolne do zapłodnienia przez minimum 3 dni. W praktyce oznacza to, iż przy krótkich cyklach współżycie w czasie miesiączki może doprowadzić do zajścia w ciążę.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Czy termin jajeczkowania może się zmienić?

Oczywiście, że tak. Rzadko kiedy termin jajeczkowania jest zawsze tego samego dnia. Na jego zmianę wpływa wiele czynników, takich jak:

  • nadmierny stres,
  • podwyższona temperatura,
  • przeziębienie,
  • utrata masy ciała,
  • liczne podróże

Dlatego warto pamiętać, iż żadnego dnia cyklu nie należy uznawać, jako całkowicie niepłodnego. Chociaż nie podlega dyskusji fakt, iż w tym czasie ryzyko zajścia w ciążę jest naprawdę niewielkie.

Czy powinno się współżyć w czasie miesiączki?

Jest to oczywiście kwestia indywidualna i zależy tylko od woli partnerów. Nie ma poważnych medycznych przeciwwskazań do aktywności seksualnej podczas okresu. Największym ryzykiem jest duża skłonność do infekcji układu moczowo-płciowego, dlatego w czasie miesiączki należy wyjątkowo dbać o higienę narządów płciowych. Ciało w czasie menstruacji jest wrażliwe, więc łatwiej wtedy osiągnąć orgazm i tym samym zmniejszyć odczuwanie bólu miesiączkowego, jednak widok krwi często prowadzi do psychicznego dyskomfortu i nie pozwala się zrelaksować. Kobiety w tym czasie czują się także mniej atrakcyjne dla swoich partnerów i nie zawsze godzą się na zbliżenia.

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ból sutków - przed okresem, przy dotykaniu, w ciąży
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Poznaj przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból sutków - przed okresem, przy dotykaniu, w ciąży
Ile może spóźniać się okres? Poznaj przyczyny
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Skrzepy podczas okresu. Czy powinny mnie niepokoić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama