Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi? Liście, kwiaty i owoce

Nazwa „czosnek” każdemu przede wszystkim kojarzy się z białą główką złożoną z kilku ułożonych okrężnie ząbków. Jednakże trzeba sprecyzować, że tak właśnie wygląda czosnek pospolity. Tymczasem czosnek niedźwiedzi to zupełnie inna roślina, u której w roli głównej występują... liście.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Co to jest czosnek niedźwiedziTo niezwykła roślina o bardzo wielu leczniczych właściwościach, ciesząca się coraz większą popularnością w europejskiej kuchni oraz przydomowych ogródkach. Nie należy jednak dać się zwieść nazwie i mylić jej z czosnkiem pospolitym, choć o prozdrowotnym działaniu tego ostatniego też nie trzeba nikogo przekonywać.

Wszyscy dobrze wiedzą, jak wygląda czosnek pospolity, ponieważ to popularne warzywo jest jedną z najczęściej używanych przypraw do zup, sosów, mięs i innych dań. Jednak wygląd czosnku niedźwiedziego nie jest aż tak oczywisty. Czym się on zatem charakteryzuje? Otóż to przede wszystkim soczysto-zielone liście. Cała roślina osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Część podziemna to podłużna cebula, z której ponad ziemię wyrastają liście (zazwyczaj dwa lub trzy). W maju pojawiają się drobne, białe kwiaty rosnące w formie luźnych baldaszków. Owoc to zazwyczaj trzy zrośnięte ze sobą, pękające kuleczki, z których każda zawiera jedno lub dwa okrągłe, czarne nasiona o średnicy 2-3 mm.

Reklama

Jak wyglądają liście czosnku niedźwiedziego?

Liście czosnku niedźwiedziego są jego główną naziemną częścią. Mają soczysto-zielony kolor i podłużny kształt. Nie rosną na łodygach, ale pną się ku górze bezpośrednio ze znajdującej się pod ziemią cebulki. Z jednej cebulki wyrastają przeważnie dwa lub trzy okazałe liście, należy jednak pamiętać, że czosnek ten rośnie zwykle w większych skupiskach, tworząc całe dorodne kępy.

Dziko rosnący czosnek niedźwiedzi można spotkać w lesie, trzeba być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ jego liście do złudzenia przypominają liście popularnej w Polsce konwalii. Pomyłka może natomiast nieść za sobą poważne skutki, ponieważ liście konwalii są silnie toksyczne.

Ponieważ liście czosnku niedźwiedziego są duże (każdy ma długość około 25 cm) i mają prosty, lancetowaty kształt, łatwo się je zbiera, kroi, suszy. Suszone liście można kruszyć lub ciąć na większe kawałki. Zarówno w jednej jak i drugiej formie nadają się jako przyprawa do wielu wytrawnych potraw oraz do sporządzania leczniczych herbat.

Reklama

Czosnek niedźwiedzi – jak wyglądają kwiaty i cebule?

Kwiaty czosnku niedźwiedziegopojawiają się w okolicach maja. Jak wyglądają? Są to białe, drobne, delikatne kwiatuszki o gwiazdkowatym kształcie. Tworzą one luźne, wiechowate baldaszki wyrastające w długich, sztywnych łodyg. Łodyga ma około 30-50 cm długości.

Czy kwiaty czosnku niedźwiedziego są jadalne?W przeciwieństwie do liści, są niejadalne. Zawierają wręcz szkodliwe substancje, dlatego nie mogę być spożywane czy stosowane w celach leczniczych, jak bardzo zdrowe liście. O ile liście czosnku niedźwiedziego łudząco przypominają liście trującej konwalii, o tyle kwiatostany tych roślin znacznie się od siebie różnią. Niezbyt jednak pomaga to w uniknięciu pomyłki, ponieważ liście czosnku najlepiej jest zbierać na przełomie marca i kwietnia, czyli jeszcze przed pojawieniem się kwiatów.

Cebula czosnku niedźwiedziego jest wąska i długa (zwykle ma około 4 cm długości). Na początku roku, gdy jest młoda, ma gładką powierzchnię, później – w okresie kwitnienia robi się postrzępiona i włóknista. Z jej dolnego czubka wyrasta kilka (przeważnie około 10) cienkich korzeni rozrastających się poziomo w glebie.

Reklama

Co to jest czosnek niedźwiedzi? Właściwości

Czosnek niedźwiedzi to gatunek czosnku rosnący dziko właściwie we wszystkich rejonach Europy, w Polsce spotykany głównie w górach (Karpatach, Sudetach i na Pogórzu), ale uprawiany również w innych częściach kraju. Nasza strefa klimatyczna sprzyja jego uprawie, dlatego coraz częściej sadzony jest nawet w przydomowych ogródkach do codziennego stosowania w kuchni i w celach leczniczych.

Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza zawartym w nim w dużych ilościach witaminom oraz mikro- i makroelementom:

 • organicznym związkom siarki - mają one działanie przeciwutleniające i chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników),
 • żelazu (najważniejszy składnik czerwonych krwinek odpowiedzialny za transport tlenu w organizmie),
 • selenowi,
 • manganowi,
 • witaminie A (działa przeciwnowotworowo, wspiera wzrok oraz kondycję skóry, paznokci i włosów),
 • witaminie C (podnosi odporność ogólną organizmu, wspiera przyswajalność żelaza),
 • witaminie E (zwalcza wolne rodniki, hamuje procesy starzenia organizmu),
 • adenozynie (zmniejsza lepkość krwi, rozszerza naczynia krwionośne).

Dzięki tym substancjom czosnek posiada udowodnione działanie:

 • przeciwnowotworowe– organiczne związki siarki podnoszą pomagają organizmowi zwalczać komórki nowotworowe, więc czosnek ten bywa wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu raka żołądkajelita grubego czy raka mózgu w postaci glejaka,
 • antybakteryjne– hamuje rozwój i negatywny wpływ drobnoustrojów, nie zaburzając przy tym naturalnej flory bakteryjnej organizmu,
 • przeciwbólowe i przeciwzapalne– zalecany jest dla osób z problemami reumatycznymi.

Wspiera także prawidłową pracę układów:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Babka płesznik - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak ją stosować?
Roślina babka płesznik
Podobne artykuły
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!