string(8) "szukanie" Jak wygląda czosnek niedźwiedzi? Liście, kwiaty i owoce

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi? Liście, kwiaty i owoce

Nazwa „czosnek” każdemu przede wszystkim kojarzy się z białą główką złożoną z kilku ułożonych okrężnie ząbków. Jednakże trzeba sprecyzować, że tak właśnie wygląda czosnek pospolity. Tymczasem czosnek niedźwiedzi to zupełnie inna roślina, u której w roli głównej występują... liście.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
źródło:123RF

Spis treści

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Co to jest czosnek niedźwiedzi? To niezwykła roślina o bardzo wielu leczniczych właściwościach, ciesząca się coraz większą popularnością w europejskiej kuchni oraz przydomowych ogródkach. Nie należy jednak dać się zwieść nazwie i mylić jej z czosnkiem pospolitym, choć o prozdrowotnym działaniu tego ostatniego też nie trzeba nikogo przekonywać.

Wszyscy dobrze wiedzą, jak wygląda czosnek pospolity, ponieważ to popularne warzywo jest jedną z najczęściej używanych przypraw do zup, sosów, mięs i innych dań. Jednak wygląd czosnku niedźwiedziego nie jest aż tak oczywisty. Czym się on zatem charakteryzuje? Otóż to przede wszystkim soczysto-zielone liście. Cała roślina osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Część podziemna to podłużna cebula, z której ponad ziemię wyrastają liście (zazwyczaj dwa lub trzy). W maju pojawiają się drobne, białe kwiaty rosnące w formie luźnych baldaszków. Owoc to zazwyczaj trzy zrośnięte ze sobą, pękające kuleczki, z których każda zawiera jedno lub dwa okrągłe, czarne nasiona o średnicy 2-3 mm.

Jak wyglądają liście czosnku niedźwiedziego?

Liście czosnku niedźwiedziego są jego główną naziemną częścią. Mają soczysto-zielony kolor i podłużny kształt. Nie rosną na łodygach, ale pną się ku górze bezpośrednio ze znajdującej się pod ziemią cebulki. Z jednej cebulki wyrastają przeważnie dwa lub trzy okazałe liście, należy jednak pamiętać, że czosnek ten rośnie zwykle w większych skupiskach, tworząc całe dorodne kępy.

Dziko rosnący czosnek niedźwiedzi można spotkać w lesie, trzeba być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ jego liście do złudzenia przypominają liście popularnej w Polsce konwalii. Pomyłka może natomiast nieść za sobą poważne skutki, ponieważ liście konwalii są silnie toksyczne.

Ponieważ liście czosnku niedźwiedziego są duże (każdy ma długość około 25 cm) i mają prosty, lancetowaty kształt, łatwo się je zbiera, kroi, suszy. Suszone liście można kruszyć lub ciąć na większe kawałki. Zarówno w jednej jak i drugiej formie nadają się jako przyprawa do wielu wytrawnych potraw oraz do sporządzania leczniczych herbat.

Czosnek niedźwiedzi – jak wyglądają kwiaty i cebule?

Kwiaty czosnku niedźwiedziegopojawiają się w okolicach maja. Jak wyglądają? Są to białe, drobne, delikatne kwiatuszki o gwiazdkowatym kształcie. Tworzą one luźne, wiechowate baldaszki wyrastające w długich, sztywnych łodyg. Łodyga ma około 30-50 cm długości.

Czy kwiaty czosnku niedźwiedziego są jadalne?W przeciwieństwie do liści, są niejadalne. Zawierają wręcz szkodliwe substancje, dlatego nie mogę być spożywane czy stosowane w celach leczniczych, jak bardzo zdrowe liście. O ile liście czosnku niedźwiedziego łudząco przypominają liście trującej konwalii, o tyle kwiatostany tych roślin znacznie się od siebie różnią. Niezbyt jednak pomaga to w uniknięciu pomyłki, ponieważ liście czosnku najlepiej jest zbierać na przełomie marca i kwietnia, czyli jeszcze przed pojawieniem się kwiatów.

Cebula czosnku niedźwiedziego jest wąska i długa (zwykle ma około 4 cm długości). Na początku roku, gdy jest młoda, ma gładką powierzchnię, później – w okresie kwitnienia robi się postrzępiona i włóknista. Z jej dolnego czubka wyrasta kilka (przeważnie około 10) cienkich korzeni rozrastających się poziomo w glebie.

Co to jest czosnek niedźwiedzi? Właściwości

Czosnek niedźwiedzi to gatunek czosnku rosnący dziko właściwie we wszystkich rejonach Europy, w Polsce spotykany głównie w górach (Karpatach, Sudetach i na Pogórzu), ale uprawiany również w innych częściach kraju. Nasza strefa klimatyczna sprzyja jego uprawie, dlatego coraz częściej sadzony jest nawet w przydomowych ogródkach do codziennego stosowania w kuchni i w celach leczniczych.

Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza zawartym w nim w dużych ilościach witaminom oraz mikro- i makroelementom:

 • organicznym związkom siarki - mają one działanie przeciwutleniające i chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników),
 • żelazu (najważniejszy składnik czerwonych krwinek odpowiedzialny za transport tlenu w organizmie),
 • selenowi,
 • manganowi,
 • witaminie A (działa przeciwnowotworowo, wspiera wzrok oraz kondycję skóry, paznokci i włosów),
 • witaminie C (podnosi odporność ogólną organizmu, wspiera przyswajalność żelaza),
 • witaminie E (zwalcza wolne rodniki, hamuje procesy starzenia organizmu),
 • adenozynie (zmniejsza lepkość krwi, rozszerza naczynia krwionośne).

Dzięki tym substancjom czosnek posiada udowodnione działanie:

 • przeciwnowotworowe– organiczne związki siarki podnoszą pomagają organizmowi zwalczać komórki nowotworowe, więc czosnek ten bywa wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu raka żołądkajelita grubego czy raka mózgu w postaci glejaka,
 • antybakteryjne– hamuje rozwój i negatywny wpływ drobnoustrojów, nie zaburzając przy tym naturalnej flory bakteryjnej organizmu,
 • przeciwbólowe i przeciwzapalne– zalecany jest dla osób z problemami reumatycznymi.

Wspiera także prawidłową pracę układów:

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij