Kamasutra – czym dokładnie jest? Przydatne wskazówki

Kamasutra do starohinduski zbiór pozycji miłosnych ale też traktat o tym jak uwieść kobietę, jak zatrzymać mężczyznę, jak podobać się kochankowi, w jaki sposób się z nim rozstać i o wielu innych sprawach, ważnych w relacjach intymnych. Pozycje z kamasutry pochodzą z czasów między I a IV w. n. e., a znamy je za sprawą hinduskiego filozofa, Watsjajany.
Pozycje miłosne
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest kamasutra?

Kamasutra to poradnik o miłości, pochodzący ze starożytnych Indii. Ten podręcznik, który dla wielu zakochanych osób stanowi wartościowy zbiór porad na temat m.in. sposobu wykonywania pozycji seksualnych, wybierania właściwego partnera, czy upiększania się dla kochanka jest datowany na czas między I a IV wiekiem naszej ery. Napisał go ówczesny filozof, mędrzec, ponoć sam zachowujący wstrzemięźliwość seksualną, o imieniu Watsjajana. 

Kamasutra była tłumaczona na większość języków i stanowi niemal encyklopedię, zawierającą spis pozycji miłosnych. Jednak mimo przekonania większości, że książka ta dotyczy wyłącznie sfery seksualnej, jest na odwrót. Kamasutra posiada 7 rozdziałów, z czego tylko jeden został poświęcony sztuce miłosnej.

Co jeszcze znajduje się zatem w tym „samouczku”? W „Aforyzmach o miłości”, bo tak brzmi tłumaczony z hinduskiego tytuł tej lektury, można znaleźć m.in.:

 • wskazówki dotyczące dochowania partnerowi wierności, 
 • porady jak postępować z żoną, 
 • jak rzucić niechcianego kochanka, 
 • jak wyglądać atrakcyjniej. 

W dziele są też porady dla kurtyzan.

Kamasutra po polsku

Popularna książka doczekała się także tłumaczenia na język polski. Stało się to jednak dopiero w 1985 roku za sprawą Marii Krzysztofa Byrskiego, który dał pozycji tytuł: „Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu”.

Tłumaczenia sanskrytu podjęli się także w 2013 roku Justyna i Robert Malinowscy tworząc „Kama Sutrę” w wersjo audio.

Przekłady i tłumaczenia są obecnie zaopatrzone w ryciny, obrazki, a nawet zdjęcia, czy filmy wideo, podczas których para dokonuje instruktażu w praktyce. Pierwotna Kamasutra była wyłącznie tekstem, a rodzaje miłości, typy związków, sposoby na pieszczoty były opisane jedynie słowami.

Techniki kamasutry

Najsłynniejszy traktat miłosny zdobył rozgłos i uznanie przede wszystkim ze względu na bezpruderyjny opis praktyk sypialnianych. 

Pozycje kamasutry zostały opisane w rozdziale drugim, a dotyczą:

 • rodzajów pieszczot (w tym pocałunków, miłości oralnej, objęć, poklepywania, gryzienia, drapania, itp.), 
 • wydawania różnych dźwięków podczas gry miłosnej,
 • technik miłosnych (czyli ustawienia lub ułożenia ciał partnerów w czasie aktu miłosnego), 
 • dopasowania partnerów pod względem seksualnym (jeśli chodzi o wzrost kochanków, wielkość organów płciowych, itp.), 
 • typów relacji, które łączą kochanków.

Kamasutra śmiało korzysta z odniesień do świata zwierzęcego, porównując kobietę i mężczyznę np. do byka, zająca, gazeli, czy słonicy.

Kamasutra – wskazówki 

Kamasutra jest zatem przepastnym zbiorem, pełnym wskazówek dotyczących tego:

 • ile jest pozycji w kamasutrze, 
 • jak doprowadzić siebie i kochanka do rozkoszy, 
 • jakich pieszczot używać żeby osiągnąć orgazm (nie musząc nawet spółkować), 
 • jakie wdzięki należy wykorzystać aby zdobyć kochanka i jak go przy sobie zatrzymać, itd.

Indyjska sztuka kochania oprócz porad łóżkowych zawiera też ogrom wiedzy filozoficznej i psychologicznej, która jest przydatna w relacjach z ukochaną osobą.

Nauka kamasutry dowodzi, że nie sam seks i znajomość wielu pozycji miłosnych są istotne, choć oczywiście mają dużą wagę, ale dobry kontakt z kochankiem, poświęcona mu uwaga, staranie się o jego względy i zaspokajanie zarówno potrzeb własnych, jak i drugiej osoby.

Pozycje kamasutry

Wiele osób zadaje pytanie: „Ile jest pozycji kamasutry?”. Źródła podają, że około 60, niektóre mówią o 64.

Księga kamasutry dzieli pozycje miłosne na: 

 • klasyczne, 
 • siedzące, 
 • od tyłu, 
 • stojące, itd. 

Starodruk pokazuje drogę, dzięki której kochankowie mogą korzystać z gotowych przepisów na udany seks lub interpretować je dowolnie, wprowadzając do niech własne kreatywne innowacje.

Jedną z przykładowych pozycji miłosnych, w której kochankowie uciekają rutynie, a mają ze sobą kontakt wzrokowy jest tzw. pająk. Polega ona na tym, że mężczyzna siada opierając się rękoma o podłoże, następnie na jego udach, przodem do niego siada kobieta, także opierając się dłońmi o podłoże i poddają się rytmowi miłości. W takim ułożeniu to partnerka doprowadza do orgazmu zarówno siebie, jak i kochanka.

Inna przykładowa miłosna poza nazywa się potocznie warkoczem. Kobieta kładzie się na plecach, na niej układa się mężczyzna na brzuchu, jednak zwrócony do niej tyłem, wówczas partnerka przenosi nogi na plecy partnera, a partner dokonuje penetracji. 

Czytaj również:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!