Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Pokonaj wstyd, czyli jak przeżyć pierwszy raz u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa nie jest łatwa, ponieważ trzeba pokazać miejsca intymne, co w naszej kulturze uważane jest za wstydliwe. Dlatego dla młodej pacjentki najlepiej jest, aby na pierwszą wizytę przyszła z mamą, starszą siostrą lub kimś, kogo obdarza całkowitym zaufaniem.
Wizyta u ginekologa
Źródło: 123RF
Spis treści

Na pierwszą wizytę do ginekologa, jeśli jest ona spowodowana pojawieniem się dolegliwości, warto przyjść z mamą, ponieważ istotne jest uzyskanie od niej informacji dotyczących przebiegu ciąży z Tobą, stosowanych przez mamę w tym czasie leków, Twoich chorób w dzieciństwie, wywiadu dotyczącego występowania chorób w rodzinie.

Czasami, chociaż to dla córek jest pierwsze zetknięcie z ginekologiem, mamy są od nich dużo bardziej zdenerwowane.

Reklama

Kiedy jest już pora na wizytę?

Jeśli nie masz żadnych dolegliwości i nie planujesz rozpoczęcia życia seksualnego, to pierwszą wizytę u ginekologa możesz odłożyć do 18 roku życia. Wtedy warto odbyć wizytę profilaktyczną, podczas której pobrana będzie cytologia z szyjki macicy. Jeśli jednak planujesz rozpocząć życie seksualne w młodszym wieku, to koniecznie najpierw spotkaj się z ginekologiem, aby wspólnie, jeszcze raz, rozważyć sensowność takiej decyzji, uzyskać poradę antykoncepcyjną, uświadomić sobie zagrożenia związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Reklama

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Po pierwsze lekarz będzie chciał się dowiedzieć, co Cię sprowadza. Czy niepokoją Cię jakieś dolegliwości, a jeśli tak to jakie, czy to wizyta profilaktyczna? Porozmawia z Twoją mamą, jeśli i ona będzie z Tobą.

Zawsze zapyta się o Twoje miesiączki.
• Kiedy była pierwsza miesiączka w życiu?
• Co ile dni miesiączkujesz?
• Jak długo trwają miesiączki, czy są obfite?
• Kiedy była ostatnia miesiączki, czyli pierwszy dzień miesiączki poprzedzającej wizytę?

Reklama

Fotel ginekologiczny

Jeśli wszystkie informacje zostaną zebrane, nadejdzie czas badania lekarskiego. Lekarz zbada piersi, pouczy jak powinnaś je sama badać. Obejrzy zewnętrzne narządy płciowe, najczęściej na fotelu ginekologicznym, oceni typ błony dziewiczej, a jeśli nie będzie konieczności to nie będziesz badana ginekologicznie. Badanie ginekologiczne przeprowadza się jedynie wówczas, gdy to jest naprawdę niezbędne. Na koniec nastąpi podsumowanie wizyty, otrzymasz zalecenia dotyczącego leczenia, ewentualnie wyznaczony będzie termin następnego spotkania. I będziesz mogła stać się autorytetem wśród koleżanek, ponieważ pierwsza wizyta u ginekologa będzie za Tobą.

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Reklama

Nie było tak strasznie

Pamiętaj, ginekolog, to też człowiek. Jeśli jest to kobieta, sama też była kiedyś pierwszy raz u ginekologa, więc nie bój się. I pamiętaj, żeby zabrać na wizytę swój kalendarzyk menstruacyjny, a jeśli dotychczas go nie prowadzisz, to załóż go już dziś. Każda świadoma kobieta powinna go mieć.

Czytaj też: Jak wyleczyć się z grzybicy pochwy?

Edyta Jóźwiak

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta wykonująca test płodności
Test owulacyjny - kiedy współżyć przy pozytywnym wyniku?
Wizyta u ginekologa
Pokonaj wstyd, czyli jak przeżyć pierwszy raz u ginekologa

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!