ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Wstydliwy kobiecy problem, którego łatwo możesz się pozbyć to…

Specjalista z Premium Medical w Warszawie dr n. med. Robert Bartkowiak opowiada o zaletach zabiegu rewitalizacja ścian pochwy. Okazuje się, że zabieg może naprawdę poprawić komfort życia.
Kobieta z problemem miejsc intymnych
Źródło: 123RF
Spis treści

Medme: Kobiety z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się w celu przeprowadzenia zabiegu rewitalizacji ścian pochwy? Czy są to wyłącznie kobiety po wielokrotnych porodach?

Dr n. med. Robert Bartkowiak: Potrzebują tego zabiegu następujące pacjentki: 1. W wieku rozrodczym będące po jednym lub większej ilości porodów drogami natury. Takie porody zwykle powodują wystąpienie rozluźnienia ścian pochwy oraz blizny po nacięciu krocza. Poza tym może wystąpić poszerzenie wejścia do pochwy i występuje tzw. ziejący srom. Kobiety nie rodzące drogami natury mają srom zamknięty. Pacjentki te mogą się skarżyć na trudności z podjęciem aktywności seksualnej po połogu wynikające z nadwrażliwości i zcieńczenia ścian pochwy po porodzie, na obniżenie satysfakcji ze współżycia w związku z nadmiernym rozluźnieniem ścian pochwy i poszerzeniem okolicy przedsionka pochwy. Dolegliwości te są zwykle tym większe im większa jest masa urodzeniowa dziecka i im bardziej urazowy jest poród (użycie kleszczy czy próżniociągu, powikłane gojenie się rany po nacięciu krocza typu rozejście szwów lub infekcja). Dodatkowo zwłaszcza po urodzeniu dziecka o masie przekraczającej 3500—3700 g mogą dołączać się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Dlatego często zabieg laserowej rewitalizacji ścian pochwy łączymy z zabiegiem laserowego leczenia NTM.

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

2. Kobiety w wieku około i pomenopauzalnym z dolegliwościami typu: suchość w pochwie, niespecyficzne dolegliwości typu swędzenie, nadwrażliwość bez cech infekcji, nawracające infekcje układu moczowego kojarzące się ze współżyciem, mikrourazy ścian pochwy wynikające ze zcieńczenia jej ścian. Zmiany te występują w większości przypadków z powodu spadku poziomu estrogenów związanego z okresem przekwitania.

3. Pacjentki z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (samoistnym lub spowodowanym koniecznością usunięcia jajników lub leczeniem chemicznym czy naświetlaniami).

Zobacz: Przyczyny suchości pochwy. Czy można jej zapobiec?

Medme: Jakie są przeciwwskazana do wykonania tego zabiegu?

- Jedynym znaczącym przeciwwskazaniem jest alergia na promieniowanie słoneczne.

Reklama

Jak wygląda zabieg rewitalizacji ścian pochwy

Medme: Na czym dokładnie polega zabieg?

- Zabieg polega na 10-15 minutowej aplikacji promieni lasera w kierunku ścian pochwy przy pomocy specjalnej dopochwowej głowicy.

Medme: Czy zabieg przeprowadza się jednorazowo, czy też konieczne są powtórzenie, serie?

- Około 70% pacjentek raportuje zadowalającą w pełni skuteczność po jednym zabiegu. W pozostałych powtarzamy zabieg jeszcze raz lub dwa razy.

Reklama

Zalety i niebezpieczeństwa

Medme: Jakie są zalety tego zabiegu?

- Zalety zabiegu jest wiele: mała inwazyjność (znieczulenie miejscowe przy pomocy żelu aplikowanego na ściany pochwy). Wykorzystanie naturalnego potencjału organizmu kobiety do produkcji endogennego kolagenu typu I w odpowiedzi na działanie wiązki światła laserowego. Duża skuteczność. Minimalne ryzyko powikłań. Krótki czas wykonania zabiegu i możliwość przeprowadzenia go w warunkach ambulatoryjnych.

Medme: Jakie jest ryzyko i możliwe komplikacje?

- Komplikacje są teoretycznie możliwe w postaci poparzenia ścian pochwy przy niewłaściwym dostosowaniu energii lasera do charakterystyki i stanu ścian pochwy danej pacjentki. Np. u pacjentek po menopauzie mających cieńsze ściany pochwy należy stosować odpowiednio niższe parametry energii lasera. Decyduje o tym ginekolog wykonujący zabieg.

Medme: Jak szybko można uprawiać seks po zabiegu?

- Powrót do aktywności seksualnej może nastąpić już 2 tygodnie po zabiegu.

Medme: Ile kosztuje zabieg rewitalizacji ścian pochwy?

- Cena to około 3000 zł.

- Dziękuję za rozmowę

SprawdźJak wyleczyć się z grzybicy pochwy?

Dr n. med. Robert Bartkowiak specjalista ginekolog . W 1993 roku ukończył studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie rozpoczął staż podyplomowy w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej. W 1997 roku ukończył I stopień specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, a w 2001 roku ukończył kolejny, II stopień. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych jako adiunkt w I Klinice Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie. Doktor w 2004 roku odbył szkolenie w zakresie diagnostyki prenatalnej w King’s College w Londynie pod kierownictwem profesora K. Nicolaidesa. Jest autorem wielu prac naukowych oraz publikacji w piśmiennictwie specjalistycznym.

W latach 2004 – 2007 brał udział w projektach naukowych z zakresu zastosowania preparatów pochodzenia naturalnego u kobiet z dolegliwością nietrzymania moczu oraz prowadził nadzór merytoryczny w badaniu klinicznym nad zastosowaniem preparatu pochodzenia naturalnego stosowanego w niespecyficznych dolegliwościach okolicy przedsionka i błony śluzowej pochwy. W swojej praktyce na oddziale szpitalnym zajmuje się diagnostyką endoskopową oraz leczeniem małoinwazyjnym w ginekologii.

Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi ginekologiczne
Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii
Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy
Radiologia zabiegowa polegająca na zamykaniu naczyń
Labioplastyka - sposób na przerost warg sromowych
Podobne artykuły
Ginekolog trzyma model 3D macicy kobiety
Łyżeczkowanie macicy - jak wygląda i jakie są do niej wskazania? Zalecania po zabiegu
Kobieta u ginekologa przed zabiegiem biopsji endometrium
Biopsja endometrium - co wykrywa i ile się czeka na wyniki?
Kobieta z problemem miejsc intymnych
Wstydliwy kobiecy problem, którego łatwo możesz się pozbyć to…
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
kobieta
Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!