Żeń-szeń – do czego go potrzebujesz

Wszyscy znamy wspaniałe właściwości rumianku, mięty, dziurawca i wielu innych ziół rosnących na polskich polach. Ale są też zioła inne, orientalne, znane poza naszymi granicami od tysięcy lat, a u nas dopiero odkrywane. Do nich właśnie należy żeń-szeń.
Roślina żeń-szeń
Źródło: 123RF

Spis treści

Można by wymieniać tutaj liczne rośliny uznawane przez starożytną medycynę za leki na wszystkie choroby, ale bezsprzecznie największą karierę zrobił w ostatnich latach korzeń żeń-szenia. Istnieje wiele odmian tej rośliny, ale najważniejsze są dwie: Panax ginseng, występująca w Mandżurii, Korei i Rosji oraz żeń-szeń syberyjski. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na ten pierwszy gatunek, w Chinach, Japonii, Wietnamie i USA powstały jego ogromne plantacje.

Zobacz też: Wiele zalet żeń-szenia

Dobroczynny korzeń

Surowcem leczniczym żeń-szenia jest korzeń, który kształtem przypomina ludzką postać. Jego głównymi składnikami są witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy E i C, olejki eteryczne oraz ginsenozydy, które mają na nasz organizm najbardziej dobroczynny wpływ.

Na stres i zmęczenie

Zakres stosowania preparatów żeń-szenia jest bardzo szeroki. To właśnie ginsenozydy zwiększają bowiem zdolności adaptacyjne organizmu, przez co umożliwiają nam przetrwanie silnego stresu. Żeń-szeń przeciwdziała zmęczeniu, wzmaga funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyspiesza proces rekonwalescencji po ciężkich chorobach. Wśród innych zalet tej rośliny należy wymienić m.in.:

- pobudzanie do pracy narządów wydzielania wewnętrznego oraz serca

- obniżanie poziomu cholesterolu we krwi (Przeczytaj także: Masz wysoki cholesterol? Sprawdź, co ci grozi)

- zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, nerwowych i psychicznych

- zastosowanie przy leczeniu chorób nerek, wątroby i gruźlicy płuc.

Warto podkreślić, że już przed wiekami żeń-szeń był używany jako afrodyzjak, obecnie uznawany jest on także jako jeden z najlepszych leków w leczeniu impotencji oraz jako środek pobudzający czynność gruczołów płciowych.

Reklama

Działanie odmładzające

W kosmetyce używa się go do produkcji preparatów o działaniu regenerującym oraz odmładzającym - stymuluje on bowiem odnowę naskórka oraz reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową. Z powodzeniem mogą stosować go również osoby łysiejące - żeń-szeń poprawia ukrwienie skóry głowy, a także pobudza macierz włosa.

Pamiętajmy, że zanim rozpoczniemy kurację jakimkolwiek preparatem na bazie żeń-szenia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Żeń-szeń skuteczny jest tylko wtedy, gdy zażywamy go regularnie. Przeciwwskazania to nadciśnienie z postępującymi zmianami miażdżycowymi serca i mózgu oraz stany gorączkowe.

Na koniec warto powiedzieć, jak ogromną moc przypisywano tej roślinie przed wiekami. W Azji uważano ją za korzeń nieba. Według ówczesnej filozofii korzeń ten był miejscem ducha człowieka. To pewnie dlatego wierzono, że regularne jedzenie korzenia żeń-szenia w różnych postaciach może pomóc w uzyskaniu życia wiecznego. Jego plantacje były tak cenne, że jeden z chińskich władców utrzymywał nawet ponad 10-tysięczną armię, która ich strzegła. Jedna z legend mówi też o zwyczaju przekazywania korzenia synowi przez ojca w dniu zaślubin.

Czytaj też: Zioła lecznicze w domu - rodzaje i uprawa

Ewelina Polna

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16687
Pytanie: Kiedy najchętniej sięgasz po probiotyk?

  w trakcie i po antybiotykoterapii

  podczas stosowania lekkostrawnej diety

  przy biegunce

  w zespole jelita drażliwego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->