Jaki sport wybrać dla swojego dziecka?


 
Starszy niż rok
Czasem ojciec marzy, aby jego kilkuletni syn został sławnym piłkarzem? Albo rodzice chcą, by ich dzieci już od najmłodszych lat trenowały karate i umiały się obronić? Nie należy tych wizji i pragnień wcielać w życie ani zbyt wcześnie, ani tym bardziej za wszelką cenę. Pierwszy rodzaj sportu, jaki dziecko powinno uprawiać to ten, który... spodoba się jemu samemu. Zaś rodzice powinni przede wszystkim zadbać o ogólny rozwój fizyczny swojej pociechy.

Do zadań rodziców kilkuletniego dziecka, w którym aż kipi energia, nie należy wybieranie czy też narzucanie mu konkretnej dyscypliny sportowej. Ważne jest, aby pokazać mu różne formy aktywności ruchowej - zabrać je na basen, rower czy narty, razem pobiegać czy pograć w piłkę, zaprowadzić na trening sztuk walki - a dziecko samo już sobie wybierze coś, co mu się spodoba najbardziej. I nawet jeśli potem szybko zrezygnuje z uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej, to rola rodzica nadal powinna ograniczać się tylko do zachęcania i pokazywania różnych możliwości.

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Trening dziecka

Jak przestrzega ortopeda i lekarz sportowy Grzegorz Sobieraj ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, dziecko nigdy nie powinno też trenować tylko jednej konkretnej dyscypliny sportu. Wpływa to bardzo negatywnie na jego rozwój, bowiem dziecko wymaga treningów ogólnorozwojowych i zróżnicowania form ruchowych. Jako przykład lekarz przytacza wzorzec amerykański, według którego każdy mały sportowiec powinien uprawiać jakąś dyscyplinę indywidualną i jakąś dyscyplinę zespołową. Takie zróżnicowanie wpływa pozytywnie nie tylko na jego rozwój motoryczny, ale również psychiczny i społeczny. Jeżeli więc już się pojawi jakaś konkretna dyscyplina sportowa, którą dziecko akceptuje i która je bawi, to wtedy rodzice mogą dodać mu od siebie tę inną dyscyplinę.

Zobacz: Intensywność wysiłku fizycznego w treningu amatorskim

Zobacz też: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Sprawdź: Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?