Jaki sport wybrać dla swojego dziecka?

Czasem ojciec marzy, aby jego kilkuletni syn został sławnym piłkarzem? Albo rodzice chcą, by ich dzieci już od najmłodszych lat trenowały karate i umiały się obronić? Nie należy tych wizji i pragnień wcielać w życie ani zbyt wcześnie, ani tym bardziej za wszelką cenę. Pierwszy rodzaj sportu, jaki dziecko powinno uprawiać to ten, który... spodoba się jemu samemu. Zaś rodzice powinni przede wszystkim zadbać o ogólny rozwój fizyczny swojej pociechy.

Spis treści

Do zadań rodziców kilkuletniego dziecka, w którym aż kipi energia, nie należy wybieranie czy też narzucanie mu konkretnej dyscypliny sportowej. Ważne jest, aby pokazać mu różne formy aktywności ruchowej - zabrać je na basen, rower czy narty, razem pobiegać czy pograć w piłkę, zaprowadzić na trening sztuk walki - a dziecko samo już sobie wybierze coś, co mu się spodoba najbardziej. I nawet jeśli potem szybko zrezygnuje z uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej, to rola rodzica nadal powinna ograniczać się tylko do zachęcania i pokazywania różnych możliwości.

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Trening dziecka

Jak przestrzega ortopeda i lekarz sportowy Grzegorz Sobieraj ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, dziecko nigdy nie powinno też trenować tylko jednej konkretnej dyscypliny sportu. Wpływa to bardzo negatywnie na jego rozwój, bowiem dziecko wymaga treningów ogólnorozwojowych i zróżnicowania form ruchowych. Jako przykład lekarz przytacza wzorzec amerykański, według którego każdy mały sportowiec powinien uprawiać jakąś dyscyplinę indywidualną i jakąś dyscyplinę zespołową. Takie zróżnicowanie wpływa pozytywnie nie tylko na jego rozwój motoryczny, ale również psychiczny i społeczny. Jeżeli więc już się pojawi jakaś konkretna dyscyplina sportowa, którą dziecko akceptuje i która je bawi, to wtedy rodzice mogą dodać mu od siebie tę inną dyscyplinę.

Zobacz: Intensywność wysiłku fizycznego w treningu amatorskim

Zobacz też: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Sprawdź: Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!