Zumba – sport i zabawa w jednym

Zumba, czyli połączenie aerobiku z latynoamerykańskim tańcem, stała się modna już kilka lat temu. I wciąż to jedna z popularniejszych metod ćwiczeń. Taniec i aktywność w jednym – czego chcieć więcej?

Spis treści

Aerobik inny niż wszystkie

Zwolennicy zumby podkreślają, że poza niezwykłymi efektami daje również wiele radości. Zamiast męczącego treningu na siłowni czy biegania wybierają właśnie zumbę – połączenie aerobiku oraz tańca w rytm latynoamerykańskiej muzyki. Łączy w sobie nieskomplikowane kroki, swobodę ruchów oraz zabawę.

Bez ograniczeń

Zumbę może ćwiczyć praktycznie każdy, bez względu na wiek czy wygląd. Uważać powinny jedynie te osoby, które mają problemy z układem krążenia oraz sercem. Jeśli występuje też inne poważne schorzenie, należy zrezygnować z ćwiczenia nie tylko zumby, ale również innych form aerobiku.

Reklama

Najważniejsze, by się ruszać

Kroki w zumbie nie są skomplikowane. W ćwiczeniach nie chodzi bowiem o to, by idealnie odwzorować ruchy trenera, ale by ruszać się w rytm szybkiej i skocznej muzyki. Co prawda zumba jest nieco męcząca, ale wystarczy porównać tę aktywność do tańca, by nabrać ochoty na ruch.

Korzyści płynące z zumby

Zumba, jak każde ćwiczenia aerobowe, pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, wspomaga układ krążenia, rozciąga oraz kształtuje mięśnie, wzmacnia wydolność organizmu oraz wyzwala całe pokłady endorfin. Pobudza metabolizm, zmniejsza poczucie stresu i przede wszystkim zmusza ciało do intensywnego treningu. Daje efektowne i szybkie wyniki.

Taniec zamiast treningu

Zumba świetnie motywuje do ćwiczeń. Wpływ ma na to przede wszystkim forma zajęć, a zatem taniec, a także odpowiednio dobrana muzyka, w której tkwi cały sekret zumby. Do treningów wybiera się przede wszystkim salsę, sambę i flamenco, ale można się spotkać również z cha-chą, hip-hopem oraz tango.

Treningi zumby odbywają się przeważnie w większych grupach, kierowanych przez doświadczonego trenera. Zaletą ćwiczeń jest też to, że nie towarzyszy im ściana luster. Dzięki temu pozbawiają paraliżującego uczucia skrępowania.

Przede wszystkim zabawa

Zumba to przede wszystkim zabawa! Przy okazji pozwala na osiągnięcie świetnych wyników. Warto się ruszać w każdy sposób, ale połączenie aerobiku i egzotycznego tańca jest jeszcze bardziej kuszące. Wystarczy odrobina chęci, swobody, ochoty na taniec – i można zadbać o siebie w przyjemny, efektywny sposób.

Zumba w domu

Zumbę można ćwiczyć zarówno na sali treningowej, jak i w domu. Należy tylko pamiętać o odpowiedniej muzyce oraz podstawowych ruchach aerobowych. Do użytku jest mnóstwo filmów w Internecie oraz zestawów ćwiczeń na DVD. Nieważne gdzie – ważne, by dbać o swoją aktywność.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->