string(8) "szukanie" Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi: cebulki, świeży i suszony

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi: cebulki, świeży i suszony

Czosnek niedźwiedzi (znany też jako czosnek dziki lub cebula czarownic) jest rośliną wykazującą cały szereg właściwości prozdrowotnych o udowodnionej skuteczności. Można spożywać go pod wieloma postaciami – suszony jako przyprawę do potraw, jeść jego świeże liście lub pić z niego ziołową herbatę. Gdzie można kupić czosnek niedźwiedzi? Okazuje się, że dostać go można w wielu miejscach.
Masło z czosnkiem niedźwiedzim w słoiczku
źródło:123RF

Spis treści

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, jako roślina o wielu właściwościach leczniczych, coraz chętniej sadzona bywa w polskich ogródkach. Dziko rośnie ona w rejonach Kaukazu, w Turcji, ale również w Europie Środkowej, więc nasza strefa klimatyczna sprzyja jej uprawie. Dlatego na cebulki, nasiona i sadzonki czosnku niedźwiedziego jest spory popyt, a zatem i z dostępnością nie powinno być problemu.

Cebulki i nasiona cebuli czarownic dostać można przede wszystkim w sklepach ogrodniczych, szczególnie sezonowo – w porze najlepszej na sadzenie zioła, czyli późnym latem lub jesienią (czosnek niedźwiedzi do zakiełkowania potrzebuje mrozów lub przynajmniej przymrozków, więc z wysiewaniem go koniecznie trzeba zdążyć przed zimą). Nasiona w sklepach takich mogą być dostępne nawet przez cały rok, gorzej z cebulkami, które do sprzedaży muszę być przecież w odpowiednim momencie zebrane.

Gdzie jeszcze sezonowo można kupić cebulki czosnku niedźwiedziego? Z pewnością na targowiskach i straganach z roślinami cebulowymi. Często zakup w takich miejscach okazuje się najlepszy, ponieważ dostępne w nich cebulki są zwykle świeże, a zioło wyrasta z nich bujnie.

Nasiona dostępne są również w marketach wielobranżowych oraz większości marketów budowlanych na stoiskach z nasionami.

Cebulki i nasiona czosnku dzikiego można również kupić przez Internet. W sklepach internetowych dostępne są one przez cały rok i w przystępnych cenach. Przed rozpoczęciem uprawy warto jednak zasięgnąć informacji jak i kiedy dokonywać nasadzeń lub wysiewu.

Gdzie kupić sadzonki czosnku niedźwiedziego?

Sadzonki czosnku niedźwiedziego, podobnie jak nasiona i cebulki, można kupić:

  • w sklepach ogrodniczych,
  • na targach i straganach z sadzonkami roślin,
  • przez Internet.

W sklepach ogrodniczych  i na targowiskach sadzonki roślin sprzedawane są sezonowo, szczególnie wiosną, która jest najlepszym momentem do przesadzania wyhodowanych już roślin z doniczek do gruntu.

Przez Internet sadzonki takie można kupić przez cały rok, ale przed zakupem warto zastanowić się lub zasięgnąć informacji, czy dany moment dobry jest na sadzenie czosnku dzikiego do gruntu.

Sadzonki są droższe niż nasiona i cebulki. A jednak sadzonki są inwestycją najpewniejszą, ponieważ wsadzone do gruntu łatwo się przyjmują i szybko rozrastają (niekiedy jedna wystarczy na rozpoczęcie przydomowej „uprawy”), podczas gdy wyhodowanie czosnku niedźwiedziego z nasion wcale nie jest łatwe – wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, a niekiedy też kilkakrotnego powtarzania całej procedury.

Gdzie kupić świeży i suszony czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi można też kupić pod postacią świeżych liści lub suszony – w formie przyprawy do potraw lub do sporządzania naparów.

Świeże liście czosnku niedźwiedziego sprzedawane są z reguły w pęczkach po kilka złotych za pęczek. Przeważnie dostać je można na targach z warzywami, owocami i ziołami bezpośrednio od hodowców lub w marketach spożywczych. Liście w świeżej postaci to oczywiście produkt sezonowy – zbiera się je przeważnie na przełomie marca i kwietnia i wówczas właśnie można szukać ich na straganach i w warzywniakach.

Zdecydowanie łatwiej jest nabyć suszony czosnek niedźwiedzi, ponieważ ten może być długo przechowywany, dostępny jest więc przez cały rok. Można kupić go w marketach, na targowiskach (głównie na straganach z przyprawami i ziołami), w warzywniakach, sklepach ze zdrową żywnością (tzw. eco lub bio) i sklepach internetowych.

Suszone liście czosnku niedźwiedziego dostępne są w formie rozdrobnionego suszu lub cięte grubo na większe kawałki. I jedne i drugie stosować można jako aromatyczną i smaczną przyprawę do wielu potraw.

Czy warto kupować czosnek niedźwiedzi?

Na pytanie, czy warto kupować, uprawiać i spożywać czosnek niedźwiedzi, odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak. Jest to jedna z najzdrowszych roślin rosnących w naszym klimacie, wykazująca bardzo wiele właściwości leczniczych, zawierająca witaminy i mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu:

Działanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi spożywany pod różnymi postaciami wykazuje działanie:

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij