To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Mąka kukurydziana - cena. Do czego używać? Ile ma kalorii?

Mąka kukurydziana jest jednym z popularnych półproduktów nie zawierających glutenu, a więc stanowiących alternatywę dla mąk zbożowych, cenną dla osób cierpiących na nietolerancję tego białka. Dowiedz się, do czego można używać mąki kukurydzianej. Zobacz, ile znajduje się w niej kalorii, a także - ile zapłacimy za 1 kg.
Mąka kukurydziana w drewnianej miseczce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana jest sypkim proszkiem, wytwarzanym w procesie mielenia ziaren kukurydzy na mokro. Zabarwiona jest na żółto. To  produkt bezglutenowy, dlatego bez obaw może być stosowana przez osoby cierpiące na nietolerancję glutenu oraz związaną z tym ciężką i przewlekłą chorobę zwaną celiakią. Odróżnia się tym od mąk zbożowych - pszennych i żytnich, glutenem wręcz przesyconych. 

Dodatkowo warto podkreślić, że na tle innych tego typu produktów nie zawierających glutenu, mąka kukurydziana cechuje się względnie umiarkowaną kalorycznością. W jej składzie znajdziemy znaczne ilości składników mineralnych, takich jak:

  • potas (262 mg), 
  • fosfor (231 mg), 
  • wapń (138 mg), 
  • magnez (93 mg), 
  • żelazo (8 mg), 

Ponadto zawiera dużą ilość folianów, luteiny oraz witamin B1, B5, B6, A i E. Dzięki zawartości tych substancji, mące kukurydzianej przypisuje się silne właściwości antyoksydacyjne. Wpływając na redukcję aktywności wolnych rodników, znajduje ona zastosowanie w profilaktyce nowotworowej, hamuje też procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo spożywanie wyrobów z mąki kukurydzianej zwiększa odporność, a także pozwala zwalczyć anemię. 

Reklama

Ile kalorii ma mąka kukurydziana?

Ile kalorii ma mąka kukurydziana, jaki jest jej indeks glikemiczny, a także rozkład proporcji podstawowych składników odżywczych? Mąka kukurydziana należy do produktów o przeciętnej kaloryczności – 100 gramów dostarcza 379 kcal, czyli o 10 więcej, niż powszechnie stosowana mąka pszenna. Różnica w tej materii jest więc niewielka. 

Praktycznie identyczny jest też tak zwany indeks glikemiczny (IG), a więc parametr definiujący to, jak dany produkt po spożyciu wpływa na stężenie glukozy we krwi. Zarówno mąka pszenna, jak i kukurydziana mają IG na poziomie 70. Jest to wartość wysoka, co oznacza, że żaden z tych produktów nie nadaje się do codziennego spożycia przez cukrzyków. Jeśli natomiast chodzi o składniki odżywcze, proporcje kształtują się następująco (dane: USDA; wartości podane w przeliczeniu na 100 gramów).

●      Węglowodany – 76,59 g

o  Skrobia – 66,0 g

o  Błonnik – 6,40 g

●      Białka – 8,46 g

●      Tłuszcze – 3,69

o  Kwasy tłuszczowe nasycone – 0,53 g

o  Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 1,00 g

o  Kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 1,72

Do czego mąka kukurydziana?

Do czego można używać mąkę kukurydzianą? Praktycznie do wszystkich dań, od naleśników począwszy, przez różnego rodzaju ciastka, desery, biszkopty, pankejki, placki, aż po bułki i chleb. Mąka kukurydziana jest podstawą wielu kuchni Ameryki Łacińskiej, stanowiąc podstawę tradycyjnych produktów, takich jak tortilla czy nachosy. Używana może być także do zagęszczania zup i panierowania mięs, ryb, warzyw czy jajek. 

Należy przy tym mieć na uwadze, że ze swoją żółtawą barwę oddaje przygotowanym z niej pokarmom. Dania z mąki kukurydzianej w szczególności warto włączyć do menu w przypadku osób zmuszonych do stosowania diety bezglutenowej. Wbrew niektórym zaleceniom, ze względu na wysoki indeks glikemiczny, nie szczególnie nadają się one natomiast do wykorzystania w diecie cukrzycowej. 

Reklama

Cena mąki kukurydzianej

Nad innymi produktami bezglutenowymi mąka kukurydziana ma tę przewagę, że jest bardzo tania, tańsza nawet, niż zwykłe mąki zbożowe. Wpływ na to mają jej umiarkowane właściwości odżywcze i duża dostępność. 

Cena mąki kukurydzianej w polskich sklepach kształtuje się na poziomie 3-4,5 złotych za kilogram. Produkty tego typu dostępne są w hipermarketach i dyskontach spożywczych, a także w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Uwaga: kupując mąkę kukurydzianą, warto zwracać uwagę na gramaturę – często sprzedawana jest ona w opakowaniach zawierających mniej niż 1 kilogram, na przykład 400 lub 500 gramów.

W sklepach internetowych, sprzedających towary bezpośrednio importowane, spotkać się można też z oznaczeniami nie w kilogramach, lecz w uncjach (warto zatem wiedzieć, że jedna uncja to około 28 gramów).

Reklama

Skrobia kukurydziana a mąka

Bardzo często mąka kukurydziana błędnie utożsamiana jest ze skrobią. W rzeczywistości jednak skrobia kukurydziana i mąka to dwa zupełnie różne produkty. O ile mąkę wytwarza się ze zmielonych ziaren, o tyle skrobia jest pozyskiwana z pręcików tej rośliny (każda kukurydza ma 3 takie pręciki, w kolorze białym, zawierające tzw. pylniki, wypełnione kilkoma tysiącami pyłków).

W efekcie tego skrobia kukurydziana, w odróżnieniu od mąki, jest nie żółta, lecz biała. Ma konsystencję drobnego, delikatnego proszku, który ujęty między palce, wydaje wyraźny, charakterystyczny odgłos skrzypienia. Skrobia także znajduje zastosowania kulinarne (m.in. do produkcji kisielu, budyniu oraz wypieku ciast), może też – jako krochmal – być stosowana do pielęgnacji ciała oraz usztywniania wypranej pościeli. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Jeffrey A. Gwirtz, Maria Nieves Garcia-Casal, Processing maize flour and corn meal food products, Annals of New York Academy of Sciences, 1312 (2014)
  • Corn flour, U.S Department of Agriculture, https://fdc.nal.usda.gov
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną
Ryż parboiled w drewnianej misce
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Tortilla z kaszą perłową
Nasiona chia - jak przygotować i gdzie kupić? Właściwości, kcal i cena
Chia
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Danie z płatkami owsianymi
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Danie z płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!