Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

Modny ostatnio termin „antykoncepcja po” – ostatni ratunek czy chwyt reklamowy?
Tableki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF

Spis treści

Pigułki po stosunku są zalecane w awaryjnych przypadkach np. gdy w trakcie stosunku pękła prezerwatywa lub sam akt zaistniał w domniemanym czasie owulacji. Albo po prostu kiedy emocje opanowały umysł i ciało. Ratunkiem staje się „tabletka po” (morning after pill) inaczej zwana „planem B”.

Środki antykoncepcyjne

„Pigułka po” powinna być stosowana tylko w ostateczności i jak najrzadziej. Trzeba ją traktować jako ostatnią deskę ratunku, a nie formę antykoncepcji – przestrzega nasz ekspert Wojciech Gontarek ginekolog i położnik.

Przeczytaj: Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Co robić gdy wpadka zdarzyła nam się z dala od aptek, lekarzy (na te leki potrzebna jest recepta) lub najzwyczajniej nie mamy pieniędzy? Równie skutecznym sposobem antykoncepcyjnym jest metoda Yuzpe wykorzystująca zwykłe dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dostępne na naszym rynku – odpowiada doktor.

Hormony zawarte w pigułce (estrogen, gestagen) opóźniają jajeczkowanie  lub zapobiegają już zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w jamie macicy. Wszystkie tabletki antykoncepcyjne zawierające preparaty estrogenowo-gestagenowe blokują funkcję jajnika i w związku z tym hamują samą owulację. Według słów Wojciecha Gontarka - są po prostu "jajnikiem w pigułce", które wyłączają własny jajnik.

Tableki antykoncepcyjne po seksie

Obecnie na rynku istnieją typowe leki przyjmowane po stosunku. Do nich należą Postinor lub Escapella. Sposób przyjmowania tych preparatów jest identyczny jak w przypadku metody Yuzpe. Leki (Escapella, Postinor jak i zwykłe tabletki antykoncepcyjne) należy przyjmować według pewnych reguł. Jak najszybciej po stosunku odbytym bez zabezpieczenia należy wziąć 2 tabletki. Następnego dnia także przyjąć 2 tabletki (po ok.12 godz.).

Dwa wymienione wyżej nazwy preparatów handlowych dla przeciętnej, młodej dziewczyny są zbyt drogie – tak twierdzi doktor Gontarek. Ich cena jest niewspółmierna do użyteczności. Jak zostało to wspomniane wcześniej „tabletki po” zawierają taki sam hormon syntetyczny (gestagen) jaki jest w najtańszych tabletkach antykoncepcyjnnych. A ich wygórowana cena jest wynikiem odpowiednich strategii marketingowych.

Wybór stosowanej antykoncepcji niech zależy tylko od nas samych, dlatego powinniśmy żądać dostępu do rzetelnych informacji – uważa doktor Gontarek. 


Metoda ta po raz pierwszy została opisana w 1981 przez Yuzpe w artykule Fertylity and Sterylity (A multicenter clical investigation empoying ethinyl estradiol combined with di-norgestrel as a postcoital contaceptive agent). Po raz pierwszy zastosowano 50mcg Ethynloestradiol i dużą dawkę Levonordestrolu 250mcg w tabletkach Tetragynon - to były 4 tabletki, które należało stosować następująco:2 tabletki do 48godzin po stosunku i następne 2 po 12godzinach.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!