Najzdrowsze miejsce w internecie

Tabletka dzień po - działanie i dawkowanie

W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Gdy podczas stosunku jako jedyne zabezpieczenie została użyta prezerwatywa i niestety ona zawiodła, to ryzyko zajścia w ciążę znacznie wzrasta, zwłaszcza jeżeli kobieta jest w trakcie dni płodnych. Na szczęście nawet w takiej awaryjnej sytuacji istnieje rozwiązanie. Można zastosować antykoncepcję po stosunku. Jednak w tym przypadku bardzo ważny jest czas. Jak działa antykoncepcja po stosunku i skąd zdobyć receptę i czy tabletka dzień po jest bezpieczna?
Tabletka dzień po
Spis treści

Antykoncepcja hormonalna jest stosowana przez kobiety na szeroką skalę. Dzięki tabletkom można kontrolować płodność, nie ograniczając przy tym przyjemności ze stosunków seksualnych z partnerem. Są jednak przypadki, w których kobiety nie mogą na stałe zażywać tabletek antykoncepcyjnych i jedynym zabezpieczeniem może być prezerwatywa.

Jeżeli ta pęknie podczas stosunku, wówczas warto zabezpieczyć się dodatkowo, tak by nie doszło do zapłodnienia.

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletka dzień po to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, jeżeli zachodzi podejrzenie, że inne metody zabezpieczenia przed niechcianą ciążą zawiodły. Cały sekret tkwi w tym, że taka tabletka nie jest stosowana przed stosunkiem, lecz dopiero po nim.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że kobieta jest płodna i do jajeczka mogą przedostać się plemniki, to można sięgnąć po tabletkę dzień po. Jej głównym zadaniem jest to, aby nie dopuścić do zapłodnienia. Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Jeżeli kobieta sięgnie po tabletkę kilka dni po stosunku, to może okazać się, że jest już za późno i że we wcześniejszym czasie doszło do zapłodnienia.

W takiej sytuacji tabletki dzień po już nie pomogą. Gdy tylko wystąpi ryzyko zajścia w ciążę, a w danym czasie kobieta nie chce mieć dzieci, to czym prędzej powinna zgłosić się na konsultację ginekologiczną.

Warto pamiętać o tym, że tabletki dzień po mogą być wydawane wyłącznie na receptę. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w najbliższej okolicy nie ma czynnego gabinetu ginekologicznego ani przychodni lub gdy termin na wizytę wyznaczony został dopiero na następny tydzień? Przecież w takiej sytuacji nie można czekać, gdyż każda godzina zwłoki to zwiększona szansa na to, że dojdzie do zapłodnienia. Gdy występuje takie ryzyko, to warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązanie, jakim jest recepta online.

Recepta online - jak to działa ?

Na początku ubiegłego roku zmieniły się przepisy prawne dotyczące wystawiania recept lekarskich. Do tej pory lekarze mogli wystawiać recepty papierowe. Wiązało się to często z licznymi problemami. Farmaceuci w aptece nie mogli albo przeczytać danych pacjenta, na którego recepta została wystawiona, albo też nie byli w stanie rozszyfrować, jaki lek ma zostać wydany pacjentowi.

Pacjenci często byli odsyłani od okienek aptecznych do lekarzy, by ci poprawili receptę. Takie sytuacje były bardzo problematyczne zwłaszcza dla starszych osób oraz dla tych, którzy konsultacje lekarskie odbywali z dala od swojego miejsca zamieszkania.

Recepta online znacznie ułatwia wykupienie leku, gdyż wystawiana jest drogą elektroniczną, można uniknąć w ten sposób problemów z nieczytelnym pismem i nie da się jej zgubić. Czy na taką receptę dostępna jest także tabletka dzień po? Jest to jak najbardziej możliwe. Informacje na temat tego, w jaki sposób uzyskać receptę online na tabletki antykoncepcyjne stosowane po stosunku.

W przypadku, gdy zawiedzie prezerwatywa, można skorzystać z jednego z dwóch dostępnych na polskim rynku preparatów. Należy jednak pamiętać o tym, że receptę może otrzymać tylko kobieta, która ma ukończone osiemnaście lat i u której lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań do zastosowania antykoncepcji po stosunku.

Rodzaje tabletek: escapelle i ellaone

Antykoncepcję można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsza jest antykoncepcja stała doustna, dostępna dla kobiet w formie kuracji hormonalnej. Polega ona na tym, że codziennie przyjmuje się jedną tabletkę. Istotna jest w tym przypadku regularność przyjmowania leków.

Jeżeli choć raz dojdzie do pomyłki, to cały proces może okazać się nieskuteczny i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę znacznie wzrasta. Dla lepszego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą można dodatkowo używać również prezerwatyw podczas stosunku, jednak i ta metoda nie daje całkowitej pewności tego, że nie dojdzie do zapłodnienia. 

Trzeba mieć na uwadze, że jest to metoda doraźna, która nie może być stosowana zbyt często, ponieważ może zaszkodzić zdrowiu. Jak każde leki, także i te mogą wywołać szereg skutków ubocznych, w tym bóle głowy, nudności czy wymioty. Istnieje także kilka przeciwwskazań do stosowania wyżej wymienionych preparatów.

Bezwzględnie nie mogą ich stosować kobiety, które już są w ciąży. Niezalecane są także te leki w przypadku, gdy kobieta miała wcześniej ciążę pozamaciczną lub gdy jest uczulona na któryś ze składników leków. W trosce o to, aby nie zajść w ciążę, warto regularnie stosować inne metody antykoncepcji, a antykoncepcję dzień po zostawić na sytuacje naprawdę awaryjne.

Czytaj też:

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Skuteczność prezerwatyw - kiedy i dlaczego jest osłabiona?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧