5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

Czy znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie – warto, byś to sprawdził – wiele bowiem mówi o twoim zdrowiu. O tym, na jakie choroby jesteś podatny, jakie składniki odżywcze przyswajasz lepiej, a jakie produkty spożywcze ci nie służą. Krew może nawet decydować o twoich cechach osobowości. Poznaj sytuacje, w których znajomość własnej grupy krwi jest przydatna, a czasem wręcz niezbędna.

Spis treści

1. Gdy chcesz zostać dawcą

Grupy krwi wytwarzają przeciwciała na inne grupy. Np. grupa A posiada przeciwciała przeciwne grupie B, więc taka krew przez biorcę z grupą B zostanie odrzucona. Osoba z grupą AB może oddać krew tylko tym, którzy też mają tę grupę. Nie każdemu można więc tak po prostu przetoczyć swoją krew. Chyba, że masz grupę 0 – wówczas jesteś uniwersalnym dawcą.

2. Gdy chcesz się prawidłowo odżywiać

Przeciwciała „przeciwne innej grupie krwi” mają zdolność do sklejania – aglutynacji – komórek przeciwnej grupy krwi. Między krwią a żywnością zachodzi podobna rekcja. Jeśli występujące w pokarmach lektyny są niezgodne z antygenem grupy krwi, dochodzi do aglutynacji zaburzającej metabolizm. Jedzenie szkodliwe dla komórek jednej grupy może być wskazane dla innej i odwrotnie. Dlatego warto poznać i wyeliminować z diety te produkty, z którymi nasza krew sobie „nie radzi”.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Zobacz: Oddaj krew – to piękny gest i korzyści dla Ciebie

Reklama

3. Gdy planujesz ciążę

W tym przypadku ważne jest to, jaki współczynnik Rh masz ty i twój partner. Zanim zdecydujecie się na dziecko (zwłaszcza kolejne!), powinniście zbadać krew. Pozwoli to określić, czy matce nie grozi konflikt serologiczny. Może do niego dojść, jeśli do krwiobiegu kobiety z ujemnym Rh dostaną się “dodatnie” krwinki dziecka, odziedziczone po ojcu. Zagrożoną konfliktem ciążę prowadzi się więc pod specjalnym nadzorem.

4. Gdy czeka cię operacja

Na co dzień pewnie o tym nie myślimy, bo to nic przyjemnego. Sądzimy, że nas to nie dotyczy. O co chodzi? O sytuację, w której okazuje się, że podczas operacji potrzebna jest transfuzja krwi. Wtedy liczy się szybkość, więc wiedzę o grupie krwi pacjenta lekarz musi mieć już wcześniej. Dlatego przed zabiegiem nie ominie cię badanie pod tym kątem.

Zobacz też: Zespół antyfosfolipidowy

Reklama

5. Gdy chcesz lepiej zadbać o swoje zdrowie

Po prostu. Od grupy krwi zależy podatność na niektóre choroby, szanse na zajście w ciążę, tendencja do tycia. Jeśli wiesz, co warunkuje twoja grupa, łatwiej jest ci prowadzić zdrowy tryb życia, adekwatny do twoich predyspozycji. Masz grupę 0? Zatem wiesz, że musisz dbać o dietę bogatą w błonnik, bo charakteryzuje cię tendencja do stanów zapalnych jelita grubego. Grupa A? Unikasz denerwowania się, bo jesteś bardziej podatny na stres.

Czytaj też: Grupa krwi wpływa na pamięć? Najgorzej AB

Czytaj też: PDW (morfologia krwi) - interpretacja wyniku i norma badania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!