Najzdrowsze miejsce w internecie

Grupy krwi - kiedy grupa krwi ma znaczenie?

Czy znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie – warto, byś to sprawdził – wiele bowiem mówi o twoim zdrowiu. O tym, na jakie choroby jesteś podatny, jakie składniki odżywcze przyswajasz lepiej, a jakie produkty spożywcze ci nie służą. Krew może nawet decydować o twoich cechach osobowości. Poznaj sytuacje, w których znajomość własnej grupy krwi jest przydatna, a czasem wręcz niezbędna.
Spis treści

Dawca krwi

Grupy krwi wytwarzają przeciwciała na inne grupy. Np. grupa A posiada przeciwciała przeciwne grupie B, więc taka krew przez biorcę z grupą B zostanie odrzucona. Osoba z grupą AB może oddać krew tylko tym, którzy też mają tę grupę. Nie każdemu można więc tak po prostu przetoczyć swoją krew. Chyba, że masz grupę 0 – wówczas jesteś uniwersalnym dawcą.

Odżywianie

Przeciwciała „przeciwne innej grupie krwi” mają zdolność do sklejania – aglutynacji – komórek przeciwnej grupy krwi. Między krwią a żywnością zachodzi podobna rekcja. Jeśli występujące w pokarmach lektyny są niezgodne z antygenem grupy krwi, dochodzi do aglutynacji zaburzającej metabolizm. Jedzenie szkodliwe dla komórek jednej grupy może być wskazane dla innej i odwrotnie. Dlatego warto poznać i wyeliminować z diety te produkty, z którymi nasza krew sobie „nie radzi”.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Ciąża

W tym przypadku ważne jest to, jaki współczynnik Rh masz ty i twój partner. Zanim zdecydujecie się na dziecko (zwłaszcza kolejne!), powinniście zbadać krew. Pozwoli to określić, czy matce nie grozi konflikt serologiczny. Może do niego dojść, jeśli do krwiobiegu kobiety z ujemnym Rh dostaną się “dodatnie” krwinki dziecka, odziedziczone po ojcu. Zagrożoną konfliktem ciążę prowadzi się więc pod specjalnym nadzorem.

Operacja

Na co dzień pewnie o tym nie myślimy, bo to nic przyjemnego. Sądzimy, że nas to nie dotyczy. O co chodzi? O sytuację, w której okazuje się, że podczas operacji potrzebna jest transfuzja krwi. Wtedy liczy się szybkość, więc wiedzę o grupie krwi pacjenta lekarz musi mieć już wcześniej. Dlatego przed zabiegiem nie ominie cię badanie pod tym kątem.

Choroby

Po prostu. Od grupy krwi zależy podatność na niektóre choroby, szanse na zajście w ciążę, tendencja do tycia. Jeśli wiesz, co warunkuje twoja grupa, łatwiej jest ci prowadzić zdrowy tryb życia, adekwatny do twoich predyspozycji. Masz grupę 0? Zatem wiesz, że musisz dbać o dietę bogatą w błonnik, bo charakteryzuje cię tendencja do stanów zapalnych jelita grubego. Grupa A? Unikasz denerwowania się, bo jesteś bardziej podatny na stres.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia
Co na ból pod pachami?
Przeczytaj artykuł
PDW morfologii (anizocytoza płytek krwi) - co to jest?
Płytki krwi w morfologii PDW
Podobne artykuły
Wystająca żyła na nodze
Wystające żyły - na rękach, nogach. Czy to choroba?
Diagnostyka neutropenii
Neutropenia - przyczyny i objawy. Czy występuje u dzieci?
Limfocyty typu B
Limfocyty B - norma i markery. Jakie rokowania przy raku?
Jedzenie zgodnie z grupa krwi
Grupa krwi a dieta - badania naukowe. Jaki jadłospis?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj