Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Grupy krwi - kiedy grupa krwi ma znaczenie?

Czy znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie – warto, byś to sprawdził – wiele bowiem mówi o twoim zdrowiu. O tym, na jakie choroby jesteś podatny, jakie składniki odżywcze przyswajasz lepiej, a jakie produkty spożywcze ci nie służą. Krew może nawet decydować o twoich cechach osobowości. Poznaj sytuacje, w których znajomość własnej grupy krwi jest przydatna, a czasem wręcz niezbędna.
Spis treści

Reklama

Dawca krwi

Grupy krwi wytwarzają przeciwciała na inne grupy. Np. grupa A posiada przeciwciała przeciwne grupie B, więc taka krew przez biorcę z grupą B zostanie odrzucona. Osoba z grupą AB może oddać krew tylko tym, którzy też mają tę grupę. Nie każdemu można więc tak po prostu przetoczyć swoją krew. Chyba, że masz grupę 0 – wówczas jesteś uniwersalnym dawcą.

Reklama

Odżywianie

Przeciwciała „przeciwne innej grupie krwi” mają zdolność do sklejania – aglutynacji – komórek przeciwnej grupy krwi. Między krwią a żywnością zachodzi podobna rekcja. Jeśli występujące w pokarmach lektyny są niezgodne z antygenem grupy krwi, dochodzi do aglutynacji zaburzającej metabolizm. Jedzenie szkodliwe dla komórek jednej grupy może być wskazane dla innej i odwrotnie. Dlatego warto poznać i wyeliminować z diety te produkty, z którymi nasza krew sobie „nie radzi”.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Reklama

Ciąża

W tym przypadku ważne jest to, jaki współczynnik Rh masz ty i twój partner. Zanim zdecydujecie się na dziecko (zwłaszcza kolejne!), powinniście zbadać krew. Pozwoli to określić, czy matce nie grozi konflikt serologiczny. Może do niego dojść, jeśli do krwiobiegu kobiety z ujemnym Rh dostaną się “dodatnie” krwinki dziecka, odziedziczone po ojcu. Zagrożoną konfliktem ciążę prowadzi się więc pod specjalnym nadzorem.

Reklama

Operacja

Na co dzień pewnie o tym nie myślimy, bo to nic przyjemnego. Sądzimy, że nas to nie dotyczy. O co chodzi? O sytuację, w której okazuje się, że podczas operacji potrzebna jest transfuzja krwi. Wtedy liczy się szybkość, więc wiedzę o grupie krwi pacjenta lekarz musi mieć już wcześniej. Dlatego przed zabiegiem nie ominie cię badanie pod tym kątem.

Reklama

Choroby

Po prostu. Od grupy krwi zależy podatność na niektóre choroby, szanse na zajście w ciążę, tendencja do tycia. Jeśli wiesz, co warunkuje twoja grupa, łatwiej jest ci prowadzić zdrowy tryb życia, adekwatny do twoich predyspozycji. Masz grupę 0? Zatem wiesz, że musisz dbać o dietę bogatą w błonnik, bo charakteryzuje cię tendencja do stanów zapalnych jelita grubego. Grupa A? Unikasz denerwowania się, bo jesteś bardziej podatny na stres.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Grupy krwi
Czynnik Rh – w jaki sposób jest dziedziczony? Kiedy grozi konflikt serologiczny?
Krew z czynnikiem rh-
Podobne artykuły
Próbka z pobraną krwią z grupy 0
Grupa krwi 0 (Rh+ i Rh-) - jak często występuje i dlaczego jest uniwersalna?
Próbka z pobraną krwią z grupy B
Grupa krwi B – czy określa charakter? Jak można ją odziedziczyć
Próbka z pobraną krwią z grupy AB
Grupa krwi AB – najrzadsza, ale wyjątkowa. W jaki sposób się ją dziedziczy?
Próbka z pobraną krwią z grupy AB
Jakie są grupy krwi? Wpływ na osobowość człowieka
Grupy krwi - kiedy grupa krwi ma znaczenie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!