Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Grzybica pochwy jest dolegliwością, która zazwyczaj dotyka kobiety między 16 a 30 rokiem życia. Przyczyną infekcji jest zwiększona ilość grzybów Candida. Jej najczęstszymi objawami są: upławy, pieczenie, swędzenie, ból i świąd. W przypadku grzybicy pochwy najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne.
Objawy grzybicy pochwy u kobiet
Źródło: 123RF
Spis treści

Nazwa kandydoza pochodzi właśnie od grzyba Candida albicans, który jest sprawcą pojawienia się infekcji. Dochodzi do drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, a nasilenie objawów występuje najczęściej podczas oddawania moczu, współżycia oraz gorących kąpieli. Spowodowane jest to stworzeniem idealnych warunków dla rozwoju grzybicy – ciepła i wilgoci.

Grzybica pochwy – najczęstsze objawy

Grzybica pochwy i okolic intymnych może przebiegać bardzo łagodnie lub w zaostrzonej formie. Do jej najczęstszych objawów należą:

  • upławy, czyli biała wydzielina, która przybiera konsystencję tzw. twarożku,
  • pieczenie pochwy,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny,
  • uczucie suchości na wargach sromowych,
  • ból narządów płciowych,
  • świąd i zaczerwienienie pochwy,
  • niekiedy jej obrzęk,
  • ból podczas współżycia,
  • swędzenie pochwy po stosunku,
  • w niektórych przypadkach zmiany skórne na wewnętrznej części ud.

Prócz wymienionych wyżej dolegliwości naszą uwagę powinny przykuć także inne symptomy, które mogą wskazywać na infekcję pochwy. Należą do nich m.in.: zbyt częste oddawanie moczu, uczucie „pełnego pęcherza”, zapalenie jajników i nerek, delikatne pęknięcia warg sromowych, a także bolesne miesiączkowanie. Warto jednak pamiętać, że u części kobiet infekcja pochwy może przebiegać bezobjawowo.

Leczenie grzybicy pochwy

Jeśli tylko zauważysz u siebie którekolwiek z wymienionych objawów to najlepiej od razu skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Poproś go o skierowanie na posiew (badanie mikrobiologiczne), ponieważ zły dobór leków może tylko zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, a nie doprowadzić do jej całkowitego wyleczenia.

Pamiętaj, że prawidłowe rozpoznanie przyczyny kandydozy jest w dużym stopniu zależne od dokładnie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego. Podczas wizyty lekarz często sprawdza pH upławów, używając papierka lakmusowego, bądź paska wskaźnikowego pH.

By potwierdzić obecność drożdżaka Candida lekarz powinien poddać badaniu wydzielinę z pochwy, a następnie zalecić przyjmowanie preparatów przeciwgrzybiczych. Może zaproponować leki na grzybicę pochwy w formie: tabletek, globulek lub maści dopochwowych.

Preparaty stosowane do leczenia grzybicy są przepisywane na receptę. Najczęściej mają formę tabletek lub globulek. Są stosowane dopochwowo, gdyż działają miejscowo. Powinny być aplikowane najlepiej tuż przed snem. Jeśli dojdzie do podrażnienia warg sromowych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak długo trwa leczenie zapalenia pochwy?

To ile będzie trwało eliminowanie infekcji pochwy jest uzależnione od zastosowanego sposobu leczenia. Czas terapii może wynosić  jeden dzień, a w cięższych przypadkach – nawet do dwóch tygodni. Najistotniejsze jest dokładnie rozpoznanie przyczyny zakażenia pochwy, co wpływa na skrócenie czasu leczenia.

Leki bez recepty na grzybicę pochwy

Jedną z przyczyn występowania infekcji jest wyeliminowanie z organizmu tzw. „dobrych bakterii”. Dzieje się tak np. na skutek stosowania terapii antybiotykami. Warto wtedy sięgnąć po łatwo dostępne bez recepty preparaty, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Nadają one kwaśny odczyn, który jest osłoną przed bakteriami, wirusami oraz grzybami.

Można zastosować także maść przeciwgrzybiczą, której celem jest zmniejszenie zaczerwienienia i uczucia suchości warg sromowych. Używa się jej miejscowo – bezpośrednio w miejscu widocznej kandydozy. Łagodzi ona jedynie ból przy delikatnych infekcjach, a nie jest podstawową formą leczenia.

Innym sposobem jest wykonywanie tzw. irygacji, czyli płukania pochwy specjalnym preparatem farmakologicznym. Pamiętaj jednak, by nie wykonywać ich zbyt często. Maksymalnie jeden, bądź dwa razy przed wizytą u ginekologa, ponieważ można zbytnio wysuszyć miejsca intymne.

Często stosowanymi preparatami podczas leczenia grzybicy pochwyprobiotyki, które hamują rozprzestrzenianie się bakterii. Można je przyjmować zarówno w formie doustnych tabletek, jak i dopochwowo.

Żadna z wyżej wymienionych metod nie daje pewności wyleczenia. Podstawą w wyeliminowaniu grzybicy pochwy jest konsultacja z ginekologiem oraz zastosowanie wskazanego przez niego leczenia farmakologicznego.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama