Muzyka leczy. Poprawia samopoczucie i zdrowie

Każdy miał takie chwile, kiedy jego ulubiona muzyka wprowadzała go w dobry nastrój, przywracała chęć do życia i dodawała energii.

Spis treści

I nic w tym dziwnego - muzyka naprawdę poprawia nasze samopoczucie i zdrowie. Psychoterapeuci i naukowcy doceniają uzdrawiające właściwości muzyki, wykorzystując ją przy leczeniu nerwic, objawów agresji, zaburzeń osobowości oraz stanów depresyjnych. Odpowiednio dobrana muzyka korzystnie działa na naszą sferę emocjonalną i psychiczną.

Muzyka a problemy psychiczne

Nawarstwienie się problemów psychicznych odbija się negatywnie na pracy naszego organizmu, a życie w stresie, w poczuciu bezsensu czy zagrożenia chorobą prowadzi do różnego typu dewiacji. Negatywne uczucia są szczególne szkodliwe wtedy, gdy nie mamy możliwości ich odreagowania. Wyrzucenie z siebie żalu i znalezienie czasu na porządny relaks jest niezbędne dla naszego zdrowia.

Muzykoterapia

Jedną z metod relaksacyjnych są medytacje i właśnie muzykoterapia. Na znaczeniu zyskuje też tak zwana logomuzykoterapia, którą za pomocą słów i muzyki leczy się zaburzenia mowy oraz kłopoty z czytaniem i pisaniem. Najlepsze wyniki daje jednak połączenie kilku metod, np. oddziaływania muzyki na naszą psychikę i układ nerwowy z autosugestią i relaksem.

Cel terapii

Celem terapii, w trakcie której wykorzystuje się muzykę i słowo, powinno być wyciszenie całego organizmu, uspokojenie gonitwy myśli i rozluźnienie całego ciała. Każdy z nas wie, że stres jest bardzo niszczący, a jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, to doprowadza do poważnych zmian w naszym układzie nerwowym. Ostatnio w zastraszającym tempie wzrasta liczba osób chorych na różnego typu nerwice. Jeżeli sami nie potrafimy poradzić sobie ze stresem, to rozwiązaniem może być wizyta u dobrego specjalisty.

Efekty, jakich można się spodziewać

Podczas terapii będziemy mogli rozluźnić mięśnie, uspokoić psychikę, a nierzadko rozwinąć się twórczo. Często w trakcie takich terapii muzyka pomaga pacjentom otworzyć się i wtedy łatwiej przychodzi im mówienie o sobie. Metody logomuzykoterapeutyczne są bardzo różne: począwszy od grania na jakichś instrumentach, przez tak zwane malarstwo muzyczne, a skończywszy na psychodramach czy improwizacjach.

Wybór muzyki

W muzykoterapii wskazane jest wykorzystywanie takich utworów, które niwelują zmęczenie, pobudzają intelektualnie, wprowadzają w pogodny i energetyczny nastrój. W trakcie słuchanie muzyki pacjenci relaksują się, a pod wpływem dźwięków - jaśniej widzą swoje problemy. Badania pokazują, że później chętniej zmieniają swoje nastawienie do życia, stają się bardziej otwarci i skorzy do podejmowania nowych wyzwań. Wszystkim, którzy czują się zmęczeni, a nie mają czasu na prawdziwy relaks, radzę wygospodarowanie 15 minut na zanurzenie się w fotelu przy dźwiękach etnicznej muzyki, odgłosach szumu morza czy innych pięknych dźwiękach natury.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!