Nowy sklep

już ON-LINE

Badania krwi - bardzo ważne, ale niewystarczające

We wczesnym wykrywaniu wielu chorób nieocenione usługi oddadzą nam badania krwi: morfologia - polegająca na ilościowej i jakościowej ocenie występujących we krwi elementów, oraz biochemia, podczas której analizuje się skład osocza krwi.

Spis treści

Wyniki tych badań pozwalają lekarzowi wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów pacjenta, ocenić nawodnienie i odżywienie jego organizmu oraz możliwość wystąpienia stanów zapalnych, infekcji i rozwijających się procesów chorobowych.

Zobacz: Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?

Reklama

Wyniki w normie, ale złe samopoczucie

Trzeba jednak pamiętać, jak mówi doktor Katarzyna Szydłowska, onkolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, że badania krwi nie mogą być jedynym wykładnikiem w ocenie zdrowia pacjenta. Jeżeli ich wyniki nie wykazują żadnych odchyleń, a pomimo tego pacjent w badaniu podmiotowym zgłasza złe samopoczucie, należy zlecić wykonanie podstawowych badań obrazowych, a więc RTG klatki piersiowej, USG brzucha i USG miednicy. Ponadto złe samopoczucie może być spowodowane chorobami, które dają ogromne spustoszenie w organizmie, na przykład rozwijającej się choroby nowotworowej. Konieczne więc jest badanie również w tym kierunku.

Zobac też: Krew pępowinowa na cele społeczne

Czytaj: Płytki krwi (trombocyty) - badanie, norma, wysoki i niski poziom

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często wykonujesz morfologię krwi?

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Nigdy

  Po zaleceniu lekarza