Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zioła na trzustkę - jakie z nich pomagają również na wątrobę?

Zioła na trzustkę stanowią jeden ze sposobów, obok zdrowej, lekkostrawnej diety oraz odstawienia używek, na dobrostan i właściwe funkcjonowanie tego ważnego dla ustroju narządu. Które substancje roślinne działają najbardziej wspierająco na ten organ?
Zioła na trzustkę w koszyku
źródło:123RF
W skrócie
 • Zioła na trzustkę stosowane są głównie jako wspomaganie leczenia. W jakich chorobach?
 • Zioła, które poprawiają pracę trzustki, mogą być korzystne dla diabetyków. Jakie są zalecane przy cukrzycy?
 • Najczęściej zioła przyjmuje się w postaci herbatek z suszu. Jak je przygotować?
SPRAWDŹ TEŻ: Trzustka - gdzie i jak boli? Budowa i choroby
Spis treści

Reklama

Czy zioła pomogą na trzustkę?

Odpowiednio skomponowana mieszanka ziół, dopasowana do konkretnej osoby przez specjalistę w tym zakresie (wykwalifikowanego zielarza, fitoterapeutę, lekarza czy farmaceutę) potrafi na długo zagwarantować sprawne działanie wielu narządów w ludzkim ciele, w tym trzustki.

Zioła na trzustkę nie tylko przeciwdziałają chorobom i nieprawidłowościom, które mogą pojawić się  w tymorganie, czyli nie spełniają jedynie  funkcji profilaktyczne, ale także wspierają leczenie trzustki, kiedy już jakieś schorzenie zostanie stwierdzone, a także oczyszczają ją z toksyn.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie zioła nadają się do stosowania dla każdego, dlatego zanim zostaną wprowadzone do diety, należy skonsultować taki zamiar z lekarzem.

Aby trzustka była zdrowa, czyli żeby procesy trawienne przebiegały w sposób prawidłowy, a produkcja hormonów niezbędnych dla funkcjonowania ustroju (głównie insuliny i glukagonu, dzięki którym cukier we krwi jest na właściwym poziomie) była niezachwiana, warto zażywać ziołowych substancji roślinnych.

Poza tym powinno się stosować zdrową, lekkostrawną dietę oraz wyeliminować używki.

Reklama

Kiedy zażywać zioła na problemy z trzustką?

Na kłopoty związane z działaniem układu pokarmowego pomocniczo stosuje się rozmaite preparaty, mające na celu złagodzenie objawów utrzymującego się stanu zapalnego w organie, takie jak herbata z mieszanek ziół na trzustkę czy inne naturalne produkty.

Jednak przed użyciem takiej czy innej substancji roślinnej, należy skonsultować to z lekarzem, który po ocenie stanu zdrowia pacjenta, zaordynuje czy i jakie zioła na trzustkę będą w konkretnym przypadku najbardziej skuteczne.

Ziołolecznictwo można rozważyć jeszcze na etapie, kiedy trzustka działa sprawnie i nie zauważa się szczególnych syndromów, które mogłyby zaniepokoić. Preparaty zielne mogą stanowić także wsparcie wtedy, kiedy trzustka zaczyna niedomagać.

Jeśli tryb życia jej posiadacza nie jest zdrowy m.in. ze względu na palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, czy stosowanie tłustej diety, przepełnionej przetworzoną żywnością, wcześniej czy później mogą pojawić się problemy z trzustką.

Można je rozpoznać po m.in. takich objawach, jak:

 • ból w górnej części brzucha (niekiedy promieniujący do pleców), 
 • biegunka, 
 • mdłości, 
 • wymioty, 
 • spadek masy ciała. 

Jednak ten organ nie od razu daje wyraźne symptomy, że coś dzieje się nie tak. Zwykle oznaki jakiegoś schorzenia obejmującego ten narząd pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby.

W przypadku leczenia np. torbieli trzustki lub raka trzustki, można przyjmować zioła wspomagająco. Nie zastąpią one profesjonalnych operacji czy chemioterapii. W przypadku chorób należy skonsultować się z lekarzem przed wcieleniem ziół do swojej diety.

Pamiętaj, że zioła nie są w stanie zregenerować uszkodzonej lub chorej trzustki, a jedynie wpływają na poprawienie jej funkcjonowania.

Reklama

Jakie zioła pomagają na chorą trzustkę?

Polecane zioła na trzustkę i wątrobę to szereg komponentów roślinnych, które m.in. przyspieszają procesy przemiany materii, działają przeciwzapalnie i rozkurczowo, ułatwiają rozkładanie białek, tłuszczy i węglowodanów oraz stymulują wydzielanie soku trzustkowego.

Zioła wspomagające trzustkę to przede wszystkim pokrzywa, która posiada właściwości przeciwzapalne, glistnik jaskółcze ziele, który działa żółciopędnie, bakteriobójczo i przeciwskurczowo oraz bylica piołun o cechach przeciwzapalnych i antyseptycznych.

Inne dobre zioła na trzustkę bez recepty to m.in.:

Niektóre zioła mogą być pomocne również przy cukrzycy. Kozieradka pospolita poprawia pracę trzustki, co powoduje spadek glukozy i podniesienie insuliny. Dodatkowo wyciąg z jej nasion może być wykorzystywany na stłuszczenie, gdyż poprawia parametry cholesterolu i trójglicerydy.

Jakie jeszcze zioła pić na chorą trzustkę? Sproszkowana babka lancetowata i lukrecja natomiast sprawdzą się w oczyszczaniu trzustki z toksyn. Korzeń lukrecji wykorzystywany jest także na stany zapalne (w tym przewlekłe).

Zioła te pojedynczo lub w mieszankach dostępne są w aptekach, sklepach zielarskich lub ekologicznych. W Internecie znaleźć można również mieszanki ziół przygotowane przez ojców Bonifratrów. Są to zakonnicy, którzy dedykują swoje życie leczeniu chorych, dlatego specjalizują się w ziołolecznictwie. Podobny cel miał ojciec Klimuszko, którego ziołowe mieszanki stosowane są po dziś dzień.

Jakie zioła natomiast pomagają nie tylko na trzustkę, ale także na wątrobę? Pomocny może być ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna czy mniszek lekarski. Ziele glistnika (jaskółcze ziele) ma podobne zastosowanie, jednak również wspomaga pracę śledziony.

Reklama

Jak leczyć trzustkę ziołami?

W jaki sposób powinno się stosować zioła wspomagające pracę trzustki? Zgodnie z zaleceniami lekarskimi. O tym czy konkretny pacjent może stosować daną substancję leczniczą, w jakich dawkach, czy nie zajdzie interakcja ze stosowanymi lekami, itp., powinien zadecydować medyk.

Należy tutaj wziąć też pod uwagę ogólny stan zdrowia i ewentualne choroby towarzyszące.

Przykładowo pokrzywę zwyczajną przygotowuje się w ten sposób, że łyżkę suszu zalewa się szklanką przegotowanej, gorącej wody i czeka ok 20 minut. Po tym czasie wywar się odcedza i pije dwa razy dziennie po pół szklanki.

Z glistnikiem jaskółcze ziele należy być ostrożnym, ponieważ za duża dawka może być toksyczna. Jeden z przepisów na trzustkowe ziółka mówi, by liść glistnika zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 minut (pod przykryciem). Kiedy przestygnie, można pić 2-3 razy dziennie.

Jaka receptura jest jeszcze skuteczna na trzustkę? Zioła pochodzące z owoców kopru ogrodowego przyrządza się zalewając łyżkę kopru wrzątkiem i odkładając na 20 minut. Po odcedzeniu napar można pić 3 razy dziennie po pół szklanki.

Bardzo podobnie przygotowuje się napar z kminku: łyżkę rośliny zalewa się wrzątkiem, czeka 20 minut, odcedza i pije 2-3 razy na dzień.

Reklama

Co oprócz ziół na trzustkę?

Wiesz już, jakie wybrać zioła na wątrobę i trzustkę,, ale co jeszcze warto zrobić, by zaopiekować się tymi ważnymi narządami? W tym przypadku ogromnie ważna jest dieta. Przede wszystkim należy unikać tłustych, smażonych, pikantnych, ciężkostrawnych i wysokoprzetworzonych potraw, a wzamian spożywać dania gotowane w wodzie, na parze, duszone lub pieczone bez tłuszczu.

Na chorą trzustkę są pomocne także owoce i warzywa, które nadają się do wspierania pracy tego ważnego organu. Warto tu wymienić choćby papaję, pomagającą rozkładać tłuszcze i białka oraz ananasa, który ułatwia procesy trawienne, a także łagodzi stan zapalny. 

Nie powinno się pić kawy, mocnej, czarnej herbaty oraz należy przyjmować jak najmniej alkoholu. Dobrze jest natomiast spożywać:

 • ryby, 
 • niskotłuszczowy nabiał, 
 • zdrowe oleje, takie jak podawana na zimno oliwa, 
 • chude mięso,
 • przyprawy o działaniu przeciwzapalnym, takie jak imbir, kurkuma, cynamon i kardamon.

Według badań Arch Intern Med. (2009) przeprowadzonych na prawie 18 tysiącach ludzi na zapalenie trzustki zachorowało 235 osób. Aż w 46% przypadków powodem choroby było palenie papierosów. Nałóg ten może zatem zwiększyć ryzyko zachorowania. Z tego powodu zatem warto próbować się go pozbyć.

Na chorą trzustkę są pomocne także owoce i warzywa, których spożywanie wspiera pracy tego ważnego organu. Warto tu wymienić choćby papaję, pomagającą rozkładać tłuszcze i białka oraz ananasa, który ułatwia procesy trawienne, a także łagodzi stan zapalny. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Kaczmarczyk-Sedlak Ilona, Ciołkowski Arkadiusz, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, PZWL, 2017, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-5342-5.
 • Lamer-Zarawska Eliza, Kowal-Gierczak Barbara, Niedowork Jan, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2020, Warszawa, 1, ISBN 9788320046502.
 • Neil A. Campbell i in., Biologia Campbella, tłum. K. Stobrawa i in., Rebis, Poznań 2019.
 • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010. ISBN 978-83-200-4152-1.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Ostropest plamisty - dawkowanie i skutki uboczne. Jak stosować i na co pomaga?
Roślina ostropest plamisty
Maść żywokostowa - na co pomaga i która najlepsza? Zastosowanie i przeciwwskazania
Maść żywokostowa w białym pojemniku na drewnianej desce
Podobne artykuły
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Roślina babka płesznik
Babka płesznik - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak ją stosować?
Kwiaty rumianku
Rumianek - właściwości i działanie. Na co pomaga i czy można pić codziennie?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!