Znajdź lek

Ascalcin

Spis treści

Działanie

Lek o skojarzonym działaniu kwasu acetylosalicylowego i wapnia. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kwas acetylosalicylowy wpływa na obniżenie nadmiernie podwyższonej temperatury poprzez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i wzmożone wydzielanie potu. Nie hamuje produkcji ciepła. Działa hamująco na ośrodki podkorowe mózgu, a ponadto hamuje percepcję bólu w zakończeniach czuciowych. Salicylany nie wywierają wpływu na bóle pochodzenia trzewnego, natomiast korzystnie działają w przypadku bólów głowy, mięśni i stawów, neurobólów, artropatii, radikulopatii. Działanie przeciwzapalne następuje w wyniku blokowania aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego (COX1 i COX2) i związane jest z hamowaniem syntezy prostaglandyn. Kwas acetylosalicylowy stabilizuje błony komórkowe i lizosomalne. Mleczanoglukonian wapnia jest łatwo wchłanialnym związkiem dostarczającym jonów wapnia, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwalergiczne. Odpowiedni dobór składników leku chroni błonę śluzową żołądka przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego. Kwas acetylosalicylowy łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego częściowo już w żołądku, głównie zaś w górnym odcinku jelita cienkiego. Wiązanie z białkami zależy od jego stężenia w surowicy (70-90%). T0,5 salicylanów wynosi 2-4 h w większych dawkach 15-20 h. Kwas salicylowy wydalany jest z moczem zarówno w postaci wolnej (około 10%), jak i metabolitów: kwasu salicylurowego (75%) i glukuronianów. Wapń po podaniu doustnym w około 30% ulega wchłonięciu, a pozostała część zostaje wydalona z organizmu.

Wskazania

Gorączka i dolegliwości bólowe związane z przeziębieniem i grypą. Bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle zębów, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, bóle głowy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Astma oskrzelowa współistniejąca z polipami nosa (wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy). Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Ciężka niewydolność nerek, wątroby. Ciężka niewydolność serca. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie podawać dzieciom w wieku do lat 12 ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.