DTaP-IPV Szczepionka SSI

Reklama

Działanie

Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (acelularna) i poliomyelitis. Wkrótce po szczepieniu wytwarzane są przeciwciała przeciwko wszystkim antygenom wchodzącym w skład szczepionki. Poziom ochronny przeciwciał przeciwko błonicy, tężcowi i poliomyelitis jest osiągany od jednego do dwóch tygodni po podaniu drugiej dawki. Po podaniu dawki uzupełniającej ochrona przeciwko błonicy i tężcowi jest szacowana na około 10 lat. Czas działania ochronnego przeciwciał przeciwko poliomyelitis i krztuścowi oraz potrzeba podawania dawek przypominających nie zostały dotąd ustalone.

Wskazania

Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki szczepionki. Progresywne choroby neurologiczne. Odczyny poszczepienne: reakcje hipotoniczno - hiporesponsywne po wcześniejszym podaniu szczepionki przeciwkrztuścowej, gorączka powyżej 40,5st. bez zidentyfikowanej przyczyny, nieprzerwany płacz trwający dłużej niż 3 h w ciągu 48 h od szczepienia, konwulsje z gorączką lub bez w ciągu 3 dni po szczepieniu.

Środki ostrożności

Szczepienie powinno być odłożone w przypadku ostrej choroby przebiegającej z gorączką. U dzieci z obniżoną odpornością można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej.

Działania niepożądane

Często: złe samopoczucie, ból głowy i gorączka powyżej 38st., tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko: drażliwość i nieprzerwany płacz, tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk powyżej 6 cm w miejscu wstrzyknięcia, wyprysk i zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysoka gorączka powyżej 40st., sporadycznie gorączka z drgawkami, reakcje anafilaktyczne, ziarniak lub jałowy ropień w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka. Nie można całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia epizodów hipotoniczno-hiporeaktywnych.

Interakcje

U pacjentów będących w trakcie leczenia immunosupresyjnego można nie uzyskać wystarczającej odpowiedzi immunologicznej. Jeśli inne inaktywowane szczepionki były podawane wcześniej (ale nie razem z) to szczepionka powinna być podawana w odstępie co najmniej 1 tygodnia od ostatniego podania szczepionki inaktywowanej i co najmniej 4 tygodni od ostatniego podania szczepionki żywej.

Dawkowanie

Domięśniowo, w szczególnych przypadkach głęboko podskórnie (np. skaza krwotoczna). Seria szczepienia podstawowego, którą można rozpocząć najwcześniej u dzieci w 2 m.ż., składa się z dwóch lub trzech dawek po 0,5 ml, podawanych w odstępie 1-2 miesięcy. Dawka uzupełniająca powinna być podana w 2 rż. w odstępie co najmniej 6 miesięcy od serii szczepienia pierwotnego.

Reklama

Uwagi

Nie mieszać z innymi szczepionkami w tej samej fiolce lub strzykawce. Przy wykonywaniu szczepienia zawsze należy zapewnić możliwość natychmiastowego leczenia w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznych. Przechowywać w temp. od +2st. do + 8st.C. Nie zamrażać.

Pharmindex