Metronidazol GSK

Reklama

Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe, m.in. rodzaj Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium, Peptococcus, Peptostreptococcus. Ponadto działa na beztlenowe pierwotniaki. Metronidazol po podaniu doodbytniczym jest dobrze i szybko wchłaniany, osiągając stężenie maksymalne w osoczu po ok. 3 h. Z białkami osocza wiąże się do 20%. Około 30-60% przyjętej dawki metronidazolu jest metabolizowane w wątrobie. T0,5 we krwi wynosi około 8 h. Jest wydalany w 60-80% z moczem (20% w postaci nie zmienionej, reszta jako metabolity) i częściowo z kałem. Łatwo przenika do tkanek i narządów oraz płynów ustrojowych (np. żółć, wydzielina ropna). Przenika przez łożysko i do mleka kobiecego.

Wskazania

Zapobieganie pooperacyjnym zakażeniom wywołanym przez bakterie beztlenowe Bacteroides spp. i beztlenowe paciorkowce. Leczenie zakażeń bakteriami beztlenowymi (m.in. Clostridium spp., Bacteroides spp., Fusobacteriun spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp.): posocznica, bakteriemia, zapalenie otrzewnej, ropień mózgu, martwicze zapalenie płuc, zapalenie szpiku, posocznica połogowa, ropień miednicy, zapalenie przymacicza, pooperacyjne zakażenia ran, z których wyizolowano chorobotwórcze bakterie beztlenowe.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami o.u.n., zaburzeniami czynności wątroby lub układu krwiotwórczego.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w I trymestrze ciąży; w pozostałym okresie ciąży dopuszcza się stosowanie jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Zaburzenia serca (zmiany załamka T w zapisie EKG). Zaburzenia krwi i układu chłonnego (leukopenia, małopłytkowość, agranulocytoza, neutropenia, pancytopenia niedokrwistość aplastyczna). Zaburzenia układu nerwowego (napady padaczki, neuropatie obwodowe, ataksja, zawroty i ból głowy, depresja, bezsenność, osłabienie, drażliwość; sporadycznie: splątanie, omamy). Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, nieprzyjemny smak w ustach, obłożony język, bóle brzucha, zaparcia oraz bóle, pieczenie i podrażnienie okolicy odbytu). Zaburzenia nerek i dróg moczowych (dyzuria, poliuria, nietrzymanie moczu, ciemna barwa moczu). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (pokrzywka, wysypka, gorączka, uczucie zatkania nosa; sporadycznie: obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy, anafilaksja, świąd). Ponadto może wystąpić drożdżyca, osłabienie popędu seksualnego, bóle mięśniowe, bóle stawów, zapalenie wątroby, żółtaczka.

Interakcje

Metronidazol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Leki indukujące mikrosomalne enzymy wątrobowe przyspieszają eliminację metronidazolu, a hamujące (np. cymetydyna) - zwalniają. Metronidazol zwiększa stężenie litu w surowicy krwi, dlatego należy monitorować stężenie litu, kreatyniny i elektrolitów u chorych leczonych solami litu. Alkohol nasila działania niepożądane metronidazolu takie jak bóle brzucha, wymioty, bóle głowy - nie powinno się go spożywać w trakcie i co najmniej 3 dni po zakończeniu terapii. Podawanie metronidazolu w trakcie leczenia disulfiramem może wywołać objawy psychotyczne - nie należy podawać metronidazolu przez co najmniej 2 tygodnie od zakończenia kuracji. Metronidazol może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: oznaczanie AlAT, AspAT, LDH, triglicerydów i glukozy. Podczas oznaczeń z utlenianiem NADH do NAD i pomiarem absorbancji w ultrafiolecie, metronidazol powoduje fałszywie niskie wartości odczytu.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat w profilaktyce okołooperacyjnej: 1 g na 2 h przed zabiegiem, następnie 1 g co 8 h; w zakażeniach bakteriami beztlenowymi: 1 g co 8 h przez 3 dni, a następnie 1 g co 12 h. Dzieci do 10 lat w zakażeniach bakteriami beztlenowymi: 5-10 lat: 500 mg co 8 h przez 3 dni, następnie 500 mg co 12 h; 1-5 lat: 250 mg (1/2 czopka) co 8 h przez 3 dni, następnie 250 mg co 12 h. W profilaktyce okołooperacyjnej dzieci 5-10 lat: 500 mg co 8 h.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się podawać 1/3 dawki raz na dobę.

Reklama

Uwagi

Przy stosowaniu powyżej 10 dni należy klinicznie i laboratoryjnie monitorować stan pacjenta. Przed i po leczeniu wskazane jest badanie rozmazu krwi.

Pharmindex