ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Metronidazol GSK

Spis treści

Reklama

Metronidazol GSK - skład

1 czopek zawiera 500 mg lub 1 g metronidazolu.

Reklama

Metronidazol GSK - działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe, m.in. rodzaj Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium, Peptococcus, Peptostreptococcus. Ponadto działa na beztlenowe pierwotniaki. Metronidazol po podaniu doodbytniczym jest dobrze i szybko wchłaniany, osiągając stężenie maksymalne w osoczu po ok. 3 h. Z białkami osocza wiąże się do 20%. Około 30-60% przyjętej dawki metronidazolu jest metabolizowane w wątrobie. T0,5 we krwi wynosi około 8 h. Jest wydalany w 60-80% z moczem (20% w postaci nie zmienionej, reszta jako metabolity) i częściowo z kałem. Łatwo przenika do tkanek i narządów oraz płynów ustrojowych (np. żółć, wydzielina ropna). Przenika przez łożysko i do mleka kobiecego.

Reklama

Metronidazol GSK - wskazania

Zapobieganie pooperacyjnym zakażeniom wywołanym przez bakterie beztlenowe Bacteroides spp. i beztlenowe paciorkowce. Leczenie zakażeń bakteriami beztlenowymi (m.in. Clostridium spp., Bacteroides spp., Fusobacteriun spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp.): posocznica, bakteriemia, zapalenie otrzewnej, ropień mózgu, martwicze zapalenie płuc, zapalenie szpiku, posocznica połogowa, ropień miednicy, zapalenie przymacicza, pooperacyjne zakażenia ran, z których wyizolowano chorobotwórcze bakterie beztlenowe.

Reklama

Metronidazol GSK - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Reklama

Metronidazol GSK - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami o.u.n., zaburzeniami czynności wątroby lub układu krwiotwórczego.

Reklama

Metronidazol GSK - ciąża

Nie należy stosować w I trymestrze ciąży; w pozostałym okresie ciąży dopuszcza się stosowanie jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Metronidazol GSK - efekty uboczne

Zaburzenia serca (zmiany załamka T w zapisie EKG). Zaburzenia krwi i układu chłonnego (leukopenia, małopłytkowość, agranulocytoza, neutropenia, pancytopenia niedokrwistość aplastyczna). Zaburzenia układu nerwowego (napady padaczki, neuropatie obwodowe, ataksja, zawroty i ból głowy, depresja, bezsenność, osłabienie, drażliwość; sporadycznie: splątanie, omamy). Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, nieprzyjemny smak w ustach, obłożony język, bóle brzucha, zaparcia oraz bóle, pieczenie i podrażnienie okolicy odbytu). Zaburzenia nerek i dróg moczowych (dyzuria, poliuria, nietrzymanie moczu, ciemna barwa moczu). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (pokrzywka, wysypka, gorączka, uczucie zatkania nosa; sporadycznie: obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy, anafilaksja, świąd). Ponadto może wystąpić drożdżyca, osłabienie popędu seksualnego, bóle mięśniowe, bóle stawów, zapalenie wątroby, żółtaczka.

Metronidazol GSK - interakcje

Metronidazol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Leki indukujące mikrosomalne enzymy wątrobowe przyspieszają eliminację metronidazolu, a hamujące (np. cymetydyna) - zwalniają. Metronidazol zwiększa stężenie litu w surowicy krwi, dlatego należy monitorować stężenie litu, kreatyniny i elektrolitów u chorych leczonych solami litu. Alkohol nasila działania niepożądane metronidazolu takie jak bóle brzucha, wymioty, bóle głowy - nie powinno się go spożywać w trakcie i co najmniej 3 dni po zakończeniu terapii. Podawanie metronidazolu w trakcie leczenia disulfiramem może wywołać objawy psychotyczne - nie należy podawać metronidazolu przez co najmniej 2 tygodnie od zakończenia kuracji. Metronidazol może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: oznaczanie AlAT, AspAT, LDH, triglicerydów i glukozy. Podczas oznaczeń z utlenianiem NADH do NAD i pomiarem absorbancji w ultrafiolecie, metronidazol powoduje fałszywie niskie wartości odczytu.

Metronidazol GSK - dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat w profilaktyce okołooperacyjnej: 1 g na 2 h przed zabiegiem, następnie 1 g co 8 h; w zakażeniach bakteriami beztlenowymi: 1 g co 8 h przez 3 dni, a następnie 1 g co 12 h. Dzieci do 10 lat w zakażeniach bakteriami beztlenowymi: 5-10 lat: 500 mg co 8 h przez 3 dni, następnie 500 mg co 12 h; 1-5 lat: 250 mg (1/2 czopka) co 8 h przez 3 dni, następnie 250 mg co 12 h. W profilaktyce okołooperacyjnej dzieci 5-10 lat: 500 mg co 8 h.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się podawać 1/3 dawki raz na dobę.

Metronidazol GSK - uwagi

Przy stosowaniu powyżej 10 dni należy klinicznie i laboratoryjnie monitorować stan pacjenta. Przed i po leczeniu wskazane jest badanie rozmazu krwi.


Podobne leki
Metronidazol 0,5% Polpharma
Metronidazol 0,5% Fresenius
Tinidazolum Polpharma
Tinidazolum 0,2% in Glucosi 5%

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!