Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Polopiryna C Plus

Spis treści

Reklama

Polopiryna C Plus - skład

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego oraz 1,55 g laktoglukonianu wapnia (co odpowiada 200 mg wapnia).

Reklama

Polopiryna C Plus - działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje syntezę prostaglandyn w podwzgórzu, w wyniku czego następuje utrata ciepła przez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i wzmożone wydzielanie potu. Działanie przeciwbólowe jest słabsze od działania opioidowych leków przeciwbólowych, a działanie przeciwzapalne jest spowodowane hamowaniem wytwarzania toksycznych nadtlenków powstających z kwasu arachidonowego oraz prostaglandyn i ma wpływ na zmniejszenie bólu wywołanego zmianami w tkankach. Kwas acetylosalicylowy jest również inhibitorem agregacji płytek krwi oraz jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych, bierze udział w syntezie kolagenu i innych substancji, warunkując prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych oraz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Jony wapnia stymulują mechanizmy obronne organizmu oraz biorą udział w krzepnięciu krwi i przebudowie kości. Kwas askorbowy uzupełnia w organizmie niedobory witaminy C, powstające np. w wyniku przeziębienia czy grypy. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wiąże się w 50-80% z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie nie zmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem, ulegając w znacznym stopniu wchłanianiu zwrotnemu w cewkach nerkowych.

Reklama

Polopiryna C Plus - wskazania

Gorączka i dolegliwości bólowe związane z grypą i przeziębieniem. Bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle zębów, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, ból głowy, migrena).

Reklama

Polopiryna C Plus - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub inne składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Astma współistniejąca z polipami nosa (wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy). Ciężka niewydolność nerek, wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu ospy wietrznej i grypy.

Reklama

Polopiryna C Plus - ostrzeżenia

Zachować szczególną ostrożność w przypadku: nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ; chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny); krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego; przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni); dny (skaza moczanowa); przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego; niewydolność nerek, wątroby; jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (antagonistów witaminy K, heparyny, heparyny drobnocząsteczkowej, leków przeciwpłytkowych - tyklopidyny, indobufenu); stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej; nadciśnienia; niewydolności serca; niedoboru G-6-PD, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej; pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat). Spożywanie alkoholu może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Stosowanie ASA u dzieci do 12 lat w przypadku zakażeń wirusem ospy wietrznej może spowodować wystąpienie zespołu Reye`a. Lek może powodować przemijające zaburzenia płodności przez wpływ na owulację. Przyjmowanie NLPZ (szczególnie w dużych dawkach) może zwiększać ryzyko zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Preparat zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny), który może być szkodliwy dla pacjentów z fanyloketonurią. Lek zawiera 178 mg sodu w saszetce, co odpowiada 8,9% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Reklama

Polopiryna C Plus - ciąża

W ciąży preparat stosować jedynie po dokładnym oszacowaniu ryzyka w stosunku do korzyści. Nie stosować w III trymestrze ciąży, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. Istnieją dowody, że leki hamujące cyklooksygenazę mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet poprzez wpływ na owulację. Lek w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią, w przypadku doraźnego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.

Reklama

Polopiryna C Plus - efekty uboczne

Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. W trakcie leczenia mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego; zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach; zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe; u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne, rumień, pokrzywka; astma oskrzelowa, duszności. Zgłaszano również występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych wynika że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar).

Polopiryna C Plus - interakcje

Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować jednocześnie z poniższymi lekami, gdyż powoduje nasilenie: działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych (np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika), na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami; działania leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych kumaryny i heparyna), leków hamujących agregację płytek krwi (np. tyklopidyna), co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia krwotoków oraz wydłużenia czasu krwawienia; działania i skrócenie czasu działania sulfonamidów, stosowanych w zakażeniach bakteryjnych oraz fenytoiny; działania i zwiększenie stężenia we krwi digoksyny; działania toksycznego na szpik kostny metotreksatu, ze względu na wypieranie go z połączeń z białkami przez salicylany; działania toksycznego kwasu walproinowego, co może prowadzić do nasilenia działania antyagregacyjnego i skłonności do krwawień. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z kortykosteroidami i innymi NLPZ lub picie alkoholu podczas terapii, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek. Kwas acetylosalicylowy osłabia: działanie leków stosowanych w leczeniu dny (skazy moczanowej) np. probenecydu, co może prowadzić do nasilenia objawów choroby; działanie leków moczopędnych (np. furosemidu) poprzez zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie; działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny np. kaptopryl, enalapryl) na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej w nerkach. Kwas askorbowy zwiększa szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wapń zmniejsza wchłanianie związków fluoru oraz antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin, stąd wymagana jest 3 h przerwa pomiędzy podaniem wymienionych leków i związków wapnia. Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne digoksyny i strofantyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z wit. D mogą osłabiać działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.

Polopiryna C Plus - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 6 saszetek. Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki. Dzieci >12 lat: 1 saszetka 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki. Leku nie stosować dłużej niż 3-5 dni. Sposób podania. Zawartość saszetki rozpuścić w 0,5 szklanki letniej wody i przyjmować po posiłku.

Polopiryna C Plus - uwagi

Kwas askorbowy może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Lek stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.


Podobne leki
Alka-Prim
Alka-Seltzer
Ascalcin
Aspirin C

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!