Nowy sklep

już ON-LINE

Polopiryna C Plus

Reklama

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje syntezę prostaglandyn w podwzgórzu, w wyniku czego następuje utrata ciepła przez rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych i wzmożone wydzielanie potu. Działanie przeciwbólowe jest słabsze od działania opioidowych leków przeciwbólowych, a działanie przeciwzapalne jest spowodowane hamowaniem wytwarzania toksycznych nadtlenków powstających z kwasu arachidonowego oraz prostaglandyn i ma wpływ na zmniejszenie bólu wywołanego zmianami w tkankach. Kwas acetylosalicylowy jest również inhibitorem agregacji płytek krwi oraz jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych, bierze udział w syntezie kolagenu i innych substancji, warunkując prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych oraz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Jony wapnia stymulują mechanizmy obronne organizmu oraz biorą udział w krzepnięciu krwi i przebudowie kości. Kwas askorbowy uzupełnia w organizmie niedobory witaminy C, powstające np. w wyniku przeziębienia czy grypy. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wiąże się w 50-80% z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie nie zmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem, ulegając w znacznym stopniu wchłanianiu zwrotnemu w cewkach nerkowych.

Wskazania

Gorączka i dolegliwości bólowe związane z grypą i przeziębieniem. Bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle zębów, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, ból głowy, migrena).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, kwas askorbowy, wapń lub inne składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Astma współistniejąca z polipami nosa (wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy). Ciężka niewydolność nerek, wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu ospy wietrznej i grypy, z powodu ryzyka wystąpienia rzadkiej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu tzw. zespołu Reye'a.

Środki ostrożności

Zachować szczególną ostrożność w przypadku: nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ; chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny); krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego; przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni); dny (skazy moczanowej); przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego; niewydolność nerek, wątroby; jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (antagonistów witaminy K, heparyny, heparyny drobnocząsteczkowej, leków przeciwpłytkowych - tyklopidyny, indobufenu); stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej; nadciśnienia; niewydolności serca; niedoboru G-6-PD, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej; pacjentów w podeszłym wieku (> 65 lat). Lek zawiera 178-358 mg sodu w dawce, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Ciąża i laktacja

W ciąży preparat stosować jedynie po dokładnym oszacowaniu ryzyka w stosunku do korzyści. Nie stosować w III trymestrze ciąży, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. Istnieją dowody, że leki hamujące cyklooksygenazę mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet poprzez wpływ na owulację. Lek w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią, w przypadku doraźnego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.

Działania niepożądane

Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. W trakcie leczenia mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego; zawroty głowy, pocenie się, szum w uszach; zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe; u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne, rumień, pokrzywka; astma oskrzelowa, duszności. Zgłaszano również występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych wynika że przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar).

Interakcje

Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować jednocześnie z poniższymi lekami, gdyż powoduje nasilenie: działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych (np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika), na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami; działania leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych kumaryny i heparyna), leków hamujących agregację płytek krwi (np. tyklopidyna), co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia krwotoków oraz wydłużenia czasu krwawienia; działania i skrócenie czasu działania sulfonamidów, stosowanych w zakażeniach bakteryjnych oraz fenytoiny; działania i zwiększenie stężenia we krwi digoksyny; działania toksycznego na szpik kostny metotreksatu, ze względu na wypieranie go z połączeń z białkami przez salicylany; działania toksycznego kwasu walproinowego, co może prowadzić do nasilenia działania antyagregacyjnego i skłonności do krwawień. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z kortykosteroidami i innymi NLPZ lub picie alkoholu podczas terapii, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek. Kwas acetylosalicylowy osłabia: działanie leków stosowanych w leczeniu dny (skazy moczanowej) np. probenecydu, co może prowadzić do nasilenia objawów choroby; działanie leków moczopędnych (np. furosemidu) poprzez zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie; działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny np. kaptopryl, enalapryl) na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej w nerkach. Kwas askorbowy zwiększa szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wapń zmniejsza wchłanianie związków fluoru oraz antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin, stąd wymagana jest 3 h przerwa pomiędzy podaniem wymienionych leków i związków wapnia. Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne digoksyny i strofantyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z wit. D mogą osłabiać działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 6 saszetek. Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki. Dzieci >12 lat: 1 saszetka 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki. Leku nie stosować dłużej niż 3-5 dni. Zawartość saszetki rozpuścić w wodzie i przyjmować po posiłku.

Reklama

Uwagi

Kwas askorbowy może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Spożywanie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy.

Pharmindex