Finasterid-ratiopharm

Reklama

Działanie

Inhibitor 5-α-reduktazy. Zahamowanie aktywności 5-α-reduktazy powoduje zahamowanie przemiany testosteronu do hormonu o silniejszym działaniu androgennym - dihydrotestosteronu (DHT), który stymuluje łagodny rozrost gruczołu krokowego. Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptorów androgennych. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi występuje w ciągu 2 h, całkowita absorpcja leku następuje po 6-8 h. Biodostępność wynosi około 80% (pokarm nie wpływa na biodostępność). Finasteryd wiąże się z białkami osocza w około 93%. Jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi średnio 6 h, u mężczyzn powyżej 70 rż. wydłuża się do około 8 h. 39% podanej dawki leku jest wydalane z moczem w postaci metabolitów, 57% - z kałem.

Wskazania

Leczenie i kontrola łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, w celu zmniejszenia objętości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego, takiego jak przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u kobiet i dzieci. Leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby a także u pacjentów z dużą objętością moczu zalegającego lub znacznie zmniejszonym odpływem moczu (możliwość wystąpienia uropatii zaporowej).

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować u kobiet. Kobiety w ciąży lub w wieku rozrodczym nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek preparatu, ze względu na możliwość przezskórnego wchłaniania leku i związanego z tym ryzyka zaburzeń rozwojowych płodu męskiego.

Działania niepożądane

Bardzo często: impotencja; często: zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia ejakulacji (m.in. zmniejszenie objętości ejakulatu), bolesność piersi, powiększenie piersi, wysypka skórna; niezbyt często: ból jąder; rzadko: świąd, pokrzywka, senność, reakcje nadwrażliwości (obrzęk twarzy i warg); bardzo rzadko: wydzielina z brodawek sutkowych, guzki w obrębie gruczołów sutkowych.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji między finasterydem a propranololem, digoksyną, glibenklamidem, warfaryną, teofiliną i antypiryną. Nie obserwowano interakcji podczas jednoczesnego podawania finasterydu i inhibitorów ACE, leków α-adrenolitycznych, leków β-adrenolitycznych, blokerów kanału wapniowego, azotanów, leków moczopędnych, antagonistów receptora H2, inhibitorów reduktazy HMG-CoA, NLPZ, paracetamolu, chinolonów i benzodiazepin.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zazwyczaj 5 mg raz na dobę niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości. Preparat należy stosować przez co najmniej 6 miesięcy. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku u niedializowanych pacjentów z niewydolnością nerek oraz u pacjentów powyżej 70 rż.

Reklama

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć utrudnienie odpływu moczu spowodowane trójpłatowym rozrostem gruczołu krokowego. U pacjentów leczonych finasterydem stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi jest o około 50% mniejsze niż przed leczeniem, co należy wziąć pod uwagę w diagnostyce raka gruczołu. Zwiększenie stężenia PSA u pacjenta leczonego finasterydem powinno być dokładnie przeanalizowane.

Pharmindex