Dietetyczka wyjaśnia. 👉 To przez to możesz mieć problem ze schudnięciem. Sprawdź❗
Dietetyczka wyjaśnia. 👉 To przez to możesz mieć problem ze schudnięciem. Sprawdź❗
Dietetyczka wyjaśnia. 👉 To przez to możesz mieć problem ze schudnięciem. Sprawdź❗

Diagnostyka i leczenie nowotworów prostaty

Rak prostaty (nowotwór gruczołu krokowego) to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych u mężczyzn. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, zapadalność na raka prostaty wciąż rośnie. Bardzo ważna jest wczesna diagnostyka oraz jak najszybsze wdrożenie leczenia. Warto wiedzieć, jakie są objawy tej choroby i jakie metody leczenia oferuje współczesna medycyna.
Diagnostyka i leczenie nowotworów prostaty
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Rak prostaty – objawy

Objawy raka prostaty to przede wszystkim rozrost gruczołu krokowego i trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Może też pojawić się krwiomocz, zakażenia dróg moczowych oraz nasilone dolegliwości związane z oddawaniem moczu.

Wczesne objawy raka prostaty, czyli dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, nie powinny być bagatelizowane. Należy udać się do lekarza urologa, który zleci dodatkowe badania. Rozpoczęcie leczenia raka prostaty we wczesnym stadium daje o wiele lepsze rokowania. 

W stadium uogólnionym raka prostaty mogą pojawić się bóle kostne wywołane przerzutami. Rak prostaty najczęściej daje przerzuty do kręgosłupa, miednicy i czaszki. Przerzuty do kości powodują ich zwiększoną łamliwość i prowadzi do patologicznych złamań. Do innych objawów należy zajęcie węzłów chłonnych w miednicy , co może powodować obrzęki kończyn dolnych. 

Reklama

Rak prostaty - przyczyny

Do najczęstszych czynników zwiększających ryzyko raka prostaty należą:

  • palenie papierosów,
  • niewłaściwa dieta (bogata w tłuszcze nienasycone),
  • niezdrowy styl życia,
  • zespół metaboliczny,
  • otyłość,
  • wiek (zachorowalność wzrasta po 40. roku życia).

Reklama

Jak rozpoznać raka prostaty - diagnostyka raka prostaty

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty korzysta z metody oznaczania markerów nowotworowych (PSA) w surowicy krwi. Podwyższone stężenie tego markera nie zawsze jednak wskazuje na nowotwór prostaty, dlatego konieczne są także inne metody diagnostyczne. 

Wskazana jest ultrasonografia przezbrzuszna (TAUS) oraz ultrasonografia przezodbytnicza/transrektalna (TRUS) sondą wysokiej czułości, która umożliwia wykrycie ogniska raka prostaty. 

Wykonuje się także (w niektórych przypadkach) tomografię komputerową miednicy, RTG klatki piersiowej oraz pozytonową tomografię emisyjną. W przypadku podejrzenia przerzutów do kości diagnostyka raka prostaty obejmuje także scyntygrafię kości lub obrazowanie za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Diagnostyka raka prostaty obejmuje także biopsję (materiał pobierany jest przezodbytniczo). Jedną z nowoczesnych metod jest biopsja fuzyjna prostaty przeprowadzana pod kontrolą rezonansu magnetycznego, która znacznie zwiększa wykrywalność nowotworów stercza.

Najnowocześniejsze metody diagnozowania raka prostaty oraz kompleksowe leczenie i opiekę szpitalną oferują placówki medyczne należące do grupy LUX MED (Oddziały Onkologii Klinicznej Szpitala LUX MED).

Reklama

Leczenie raka prostaty

Metoda leczenia raka prostaty zależy od jego zaawansowania i stopnia ryzyka. W przypadku nowotworów niskiego ryzyka podejmuje się tzw. czynną obserwację, a leczenie podejmowane jest wówczas, gdy choroba zaczyna się rozwijać. 

W leczeniu operacyjnym stosowane są: prostatektomia radykalna, czyli chirurgiczne usunięcie prostaty lub laparoskopowe usunięcie prostaty wraz z węzłami chłonnymi.

Około 63 proc pacjentów w Polsce przeżywa ponad 5 lat od momentu diagnozy raka prostaty. Rokowania zależą od wielu czynników: stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, metody terapii. Najgorsze rokowania daje rak prostaty z przerzutami do kości.

ą>
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama