Actisept

Spis treści

Actisept - skład

1 g kremu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Actisept - Działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Actisept - wskazania

Profilaktyka oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, wyprzenia grzybicze zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych stóp, łupież skóry owłosionej). Odkażanie ran, zwłaszcza powierzchniowych po małych zabiegach chirurgicznych, małych powierzchni oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi.

Actisept - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na powidon jodowany, jod lub inne składniki preparatu. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Niewydolność nerek. Jednoczesne stosowanie litu. Nie stosować długotrwale; u dzieci w wieku do 2 lat; na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%) oraz u pacjentów przewlekle chorych.

Actisept - ostrzeżenia

Stosować ostrożnie u dzieci, ze względu na przenikanie jodu do organizmu.

Actisept - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Actisept - efekty uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (powyżej 30%) może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych tj. kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

Actisept - interakcje

Preparat może wchodzić w reakcje z innymi lekami, zwłaszcza z związkami zawierającymi rtęć, zasadami czy z tiosiarczanem sodu. Równoczesne stosowanie litu jest przeciwwskazane. Nie należy stosować preparatu z innymi lekami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

Actisept - dawkowanie

Miejscowo. Stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze, rany lub oparzenia 1-2 razy na dobę, bezpośrednio lub w opatrunku okluzyjnym. Nie stosować dłużej niż do 14 dni.

Actisept - uwagi

Unikać kontaktu preparatu z oczami. Preparat może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego oraz może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Pharmindex