Nowy sklep

już ON-LINE

Betahistin-ratiopharm

Działanie

Lek poprawiający mikrokrążenie ucha wewnętrznego. Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały poprawę przepływu krwi w prążku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. Betahistyna jest silnym antagonistą receptorów H3 i słabym agonistą receptorów H1 w o.u.n. oraz w układzie autonomicznym. Wykazuje zależne od dawki działanie hamujące na impulsację neuronów w jądrach przedsionkowych bocznych i przyśrodkowych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Znany jest jeden metabolit - kwas 2-pirydylooctowy - wydalany z moczem w ciągu 24 h od podania betahistyny.

Wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami, wymiotami); postępującą utratą słuchu; szumami usznymi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek przenika do mleka kobiecego. W czasie karmienia piersią należy unikać stosowania leku.

Działania niepożądane

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (można je złagodzić podając lek podczas posiłków lub zmniejszając dawkę). Bardzo rzadko: wysypka, świąd lub pokrzywka.

Interakcje

Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę z dapsonem. Teoretycznie możliwa interakcja preparatu z lekami przeciwhistaminowymi.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 24-48 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabletki są podzielne.

Uwagi

W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex