Źródło

Borowinowa kostka iwonicka

Reklama

Działanie

Preparat naturalny otrzymywany ze złóż borowinowych. Borowina naturalna (w przeliczeniu na suchą masę) składa się w ok. 45% z części organicznej w postaci kwasów huminowych oraz w 55% z części nieorganicznej w tym jonu chlorkowego (6%), chlorku sodowego (10%) oraz bezwodnika krzemowego, sodu, magnezu, wapnia, glinu, żelaza i manganu. Stosowanie okładów z kostki borowinowej jest odpowiednikiem zabiegów borowinowych wykonywanych w uzdrowiskach podczas kuracji leczniczej. Kostka borowinowa charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną, chłonnością wody oraz zdolnością pęcznienia. Składniki kostki łatwo przenikają przez rozgrzaną skórę.

Wskazania

Preparat stosowany w termoterapii: leczenie uzupełniające przewlekłych schorzeń stawów, ścięgien, mięśni, nerwów, kości i okostnej na tle zapalnym, gośćcowym, urazowym i zwyrodnieniowym. Pomocniczo w leczeniu zrostów otrzewnowych i przewlekłych zapaleń przydatków (tylko w postaci okładów).

Przeciwwskazania

Nowotwory. Hemofilia. Cukrzyca. Miażdżyca. Zaawansowana niewydolność krążenia. Nadciśnienie IIIst. i IVst.. Zespół pozakrzepowy żył. Owrzodzenia podudzi.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować jako tamponów ginekologicznych oraz na świeżo opaloną skórę.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią - stosowanie jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane

Nie stwierdzono.

Dawkowanie

Odpowiednio przygotowaną masę z kostki borowinowej nakładać na chorą część ciała (ok. 3 cm), owinąć płótnem, folią lub nieprzemakalną ceratką i dodatkowo ręcznikiem lub kocem. Okład utrzymywać przez 15-30 min. Temp. pierwszego zabiegu nie powinna przekraczać 42st.C, w każdym następnym temp. można zwiększyć o 1-2st.C nie przekraczając 46st.C. Zabiegi stosować zgodnie z zaleceniami lekarza ewentualnie codziennie lub co 2. dzień. Jedna kuracja składa się z serii 15-30 zabiegów, a następnie zaleca się przerwę 14 dni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex