Znajdź lek

Calcium 500D

Spis treści

Działanie

Lek o skojarzonym działaniu wapnia, witaminy D3 i witaminy C. Wapń uczestniczy w tworzeniu  i mineralizacji tkanki kostnej, zarówno w okresie wzrostu jak i w wieku dojrzałym. Bierze udział w regulacji procesów wewnątrzkomórkowych. Warunkuje prawidłową kurczliwość mięśni gładkich, prążkowanych oraz mięśnia sercowego. Wpływa na funkcje płytek krwi oraz czynność układu nerwowego. Uszczelniając śródbłonek naczyniowy działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Witamina C warunkuje prawidłowe wytwarzanie kolagenu przez osteoblasty. Witamina D3 (cholekalcyferol) ulega w organizmie przekształceniu do aktywnych metabolitów, których podstawową właściwością jest regulacja stężenia wapnia i fosforanów we krwi. Główny metabolit - kalcytriol, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w jelicie przez pobudzenie wytwarzania w nabłonku nośnika białkowego warunkującego aktywny transport Ca2+ przez błonę komórkową. Witamina D powoduje również zwiększenie wchłaniania zwrotnego wapnia i fosforanów w obrębie nerek. W kościach zwiększa osteolizę osteoklastyczną i pobudza aktywność osteoklastów. W obrębie chrząstki przyspiesza proces mineralizacji.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie osteoporozy, osteomalacji i krzywicy. Stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (np. okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąża, okres karmienia piersią). Stany niedoboru wapnia w organizmie (dieta, zespoły złego wchłaniania, nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie tytoniu). Rekonwalescencja po długotrwałym unieruchomieniu (np. po złamaniach kości).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 3 lat. Hiperkalcemia w przebiegu: nadczynności przytarczyc, niedoczynności tarczycy, rozsianych chorób nowotworowych (przerzuty do kości, szpiczak mnogi), sarkoidozy, hiperwitaminozy D. Niewydolność nerek z hiperfosfatemią (ryzyko odkładania się złogów). Fenyloketonuria. Hiperkalciuria. Kamica nerkowa wapniowa.