Carbo Activ Aflofarm

Reklama

Działanie

Jelitowy lek adsorbujący. Po doustnym przyjęciu kapsułki, węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, bakterie i grzyby. Mechanizm absorpcji nie wiąże się z interakcją chemiczną, ale z jego właściwościami fizycznymi i siłami elektrostatycznymi. Węgiel leczniczy jest najsilniejszym środkiem adsorbującym stosowanym w lecznictwie. Adsorbcji na powierzchni węgla ulega większość stałych preparatów leczniczych. Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Pokarm osłabia jego działanie. Węgiel aktywowany nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest w całości wydalany z kałem.

Wskazania

Zatrucia pokarmowe. Biegunki. Wzdęcia. Zatrucia lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Preparatu nie należy stosować u pacjentów nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych oraz u niemowląt.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Inne leki należy stosować co najmniej 2 h przed przyjęciem węgla leczniczego lub 2 h po jego przyjęciu. Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku zatruć substancjami nie adsorbowanymi, m.in. rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, alkoholami niespożywczymi. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie bardzo dużych dawek może spowodować niedobór witamin, zaburzenia przewodu pokarmowego, zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Interakcje

Węgiel aktywny może w pewnym stopniu osłabiać wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego, zwłaszcza salicylanów, barbituranów, benzodiazepin, paracetamolu, glikozydów nasercowych, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków a także środków antykoncepcyjnych. Stosowany jednocześnie z innymi lekami podawanymi doustnie może zmniejszać ich efekt farmakologiczny. Nie należy stosować węgla aktywnego jednocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi ani z lekami przeciwwymiotnymi, ponieważ je adsorbuje. Alkohol w niewielkim stopniu osłabia zdolność węgla aktywnego do adsorpcji kwasu acetylosalicylowego i chinidyny.

Dawkowanie

Doustnie. Zatrucia pokarmowe z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. 4-6 kaps. kilka razy na dobę, do ustąpienia objawów. Biegunka: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. zawartość 15-30 kaps. wysypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co godzinę (3-4 razy) do ustąpienia objawów. Zatrucia chemiczne i zatrucia lekami: dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: przyjąć niezwłocznie 10 kaps. węgla, popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie; dzieci powyżej 1 rż.: jednorazowo 10-20 kaps., dzieciom poniżej 6 rż. lek należy podawać w postaci zawiesiny wodnej. Ciężkie zatrucia: dorośli i dzieci powyżej 12 rż. jednorazowo 4-10 g węgla leczniczego (zawartość 20-50 kaps.) w zawiesinie wodnej; zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka. Preparatu nie należy podawać jednocześnie z pokarmem.

Reklama

Uwagi

Pharmindex