Znajdź lek

Źródło

Castagnus

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Preparat poprzez stymulację receptorów dopaminergicznych obniża stężenie prolaktyny wydzielanej przez przysadkę. Redukcja poziomu prolaktyny powoduje zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzi zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Wskazania

Tradycyjny preparat leczniczy roślinny stosowany w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Pacjenci, którzy chorowali lub chorują na nowotwór estrogeno-zależny; stosują leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów; pacjenci z zaburzeniami czynności przysadki przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nasilą się podczas stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku występowania guzów przysadki mózgowej uwalniających prolaktynę stosowanie przetworów z owoców niepokalanka może maskować objawy guza. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (wyciągi z owoców niepokalanka mogą wywierać wpływ na laktację).

Działania niepożądane

Częstość nieznana: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem, reakcje alergiczne skóry (wysypka, pokrzywka), trądzik, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Interakcje

Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców niepokalanka, nie można wykluczyć występowania interakcji z lekami z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy i estrogenów (tj. np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwparkinsonowskie, leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, doustne środki antykoncepcyjne, metoklopramid, bromokryptyna).

Dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety: 1 tabl. raz dziennie. Dzieci i młodzież: nie stosować preparatu o osób poniżej 18 lat. Sposób podania. Lek należy przyjmować rano. Jeśli po upływie 90 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Uwagi

Pharmindex