Cholinex

Reklama

Działanie

Pochodna kwasu salicylowego wykazująca działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy. Dodatek choliny powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co uzupełnia efekt przeciwzapalny preparatu. Salicylan choliny działa też słabo bakteriobójczo.

Wskazania

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym. Wspomagająco w antybiotykoterapii zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje. Ponadto pastylki bez cukru są wskazane w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie podawać u osób z żylakami przełyku (ryzyko krwotoku). Ze względu na zawartość aspartamu pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u osób ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmą oskrzelową. Pastylek z cukrem nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, a także zachować ostrożność przy ich podawaniu u osób z cukrzycą oraz ze skłonnością do próchnicy. Pastylki bez cukru nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią ze względu na zawartość aspartamu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży (brak badań potwierdzających bezpieczeństwo). Salicylany przechodzą do mleka matki. O stosowaniu preparatu w okresie karmienia piersią decyduje lekarz.

Działania niepożądane

Rzadko: reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry i wysypki, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu), uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (ból brzucha, wymioty, krwawienia). Bardzo rzadko u dzieci poniżej 12 lat istnieje możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

Interakcje

Po podaniu salicylanu choliny w postaci pastylek prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych interakcji jest mało prawdopodobne. Salicylany osłabiają działanie stosowanych równocześnie innych leków z grupy NLPZ. Nasilają działanie leków uspokajających i nasennych. Potęgują działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych. Steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne, hamujące agregację płytek podawane jednocześnie z salicylanami mogą nasilać ryzyko krwawień.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: ssać po 1 pastylce 4-6 razy na dobę. Jeśli ból gardła nie ustepuje w ciągu 1-2 dni należy skonsultować się z lekarzem. U dzieci poniżej 12 lat wskazania do podania salicylanów powinny być ustalone przez lekarza ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

Reklama

Uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej ani zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex